Za co kochaliśmy Nokię? 11 powodów

Za co kochaliśmy Nokię? 11 powodów

fot. thesmartlocal.com
fot. thesmartlocal.com
Komórkomania.pl
04.09.2013 07:00, aktualizacja: 04.09.2013 09:00

Przejęcie Nokii przez Microsoft to koniec pewnej epoki i początek zupełnie nowego rozdziału w historii rynku telekomunikacyjnego. Korzystając z okazji, warto przenieść się w czasie i przypomnieć sobie, jak wiele zawdzięczamy fińskiemu producentowi.

Za co kochaliśmy Nokię #1Wymienne obudowy

Innowacją w tamtym czasie była Nokia 3200, czyli komórka zamknięta w przeźroczystej obudowie, pod którą wsuwało się zakupione lub własnoręcznie zaprojektowane, wydrukowane i wycięte wkładki. Kto by wtedy pomyślał, że w przyszłości personalizowane obudowy będą towarem luksusowym.

Snake to nie gra, Snake to styl życia

fot. nel-web.it
fot. nel-web.it

Z czasem Snake przestał być tylko grą i stał się żyjącą własnym życiem ikoną popkultury. Dziś grę tę w klasycznej wersji można pobrać m.in. na urządzenia z systemem Android, iOS i oczywiście Windows Phone.

Zabawne reklamy telewizyjne

Nokia słynęła z zabawnych lub zaskakujących pomysłowością twórców reklam telewizyjnych. Świetnym przykładem jest spot, w którym Finowie nabijają się z użytkowników konkurencyjnych urządzeń.

Za co kochaliśmy Nokię #3Moda na slidery

Model zadebiutował na rynku w 1996 roku, jednak sławę zdobył dopiero trzy lata później, kiedy do kin trafił "Matrix" braci Wachowskich. Komórka Nokii - można powiedzieć - grała w nim jedną z głównych ról. Ze względu na swój nietypowy kształt Nokia 8110 nazywana była bananem.

Po co komu antena?

Nokia 8810
Nokia 8810

Za co kochaliśmy Nokię #4Aparaty o wysokiej rozdzielczości

Nokia N95
Nokia N95

Wynik ten jest jednak niczym przy ubiegłorocznej Nokii 808 PureView z aparatem o rozdzielczości 41 Mpix czy zaprezentowanej niedawno Lumii 1020.

Popularyzacja standardu GSM

GSM może i nie jest najnowocześniejszym standardem telefonii komórkowej, jednak wciąż jest najpopularniejszy. I to nieprzerwanie od ponad 20 lat, bo pierwszą komercyjną rozmowę w sieci GSM odbyli 1 lipca 1991 roku ówczesny premier Finlandii, Harri Holkeri, oraz zastępca burmistrza miasta Tampere, Kaarina Suonio. Ta historyczna rozmowa odbyła się za pośrednictwem telefonów marki Nokia, a za zbudowanie odpowiedniej infrastruktury odpowiadały firmy Telenokia i Siemens (dziś Nokia [del]Siemens[/del] Networks).

Pierwsza rozmowa GSM (fot. wp.pl)
Pierwsza rozmowa GSM (fot. wp.pl)

[solr id="komorkomania-pl-172113" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3449,top-10-najdziwniejszych-komorek-na-swiecie" _mphoto="elfoid-fot-techdigest-tv-553a47a.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4362[/block]

Za co kochaliśmy Nokię #5Innowacyjne telefony

Jednym z najciekawszych pomysłów ostatnich lat zdaje się zaprezentowany na imprezie Nokia World 2011 prototyp o nazwie Nokia Kinetic Device. Urządzenie niebanalne, bo dzięki elastycznej obudowie obsługiwane poprzez wyginanie całej konstrukcji. Niestety, szanse na to, że finalna wersja produktu kiedykolwiek ujrzy światło dzienne, są raczej znikome.

Nokia 3310

fot. nokiablog.pl
fot. nokiablog.pl

[solr id="komorkomania-pl-181015" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3213,top10-najwiekszych-komorkowych-wpadek" _mphoto="iphone4antennadecal1-181-98adc27.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4363[/block]

A za co Wy kochaliście Nokię?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)