Xperia Z1 Compact w naszych rękach. Sony ma najlepszy mały smartfon

Xperia Z1 Compact w naszych rękach. Sony ma najlepszy mały smartfon

Xperia Z1 Compact w naszych rękach. Sony ma najlepszy mały smartfon
Jan Blinstrub
07.01.2014 18:45, aktualizacja: 08.01.2014 09:33

W ciągu ostatnich dwóch lat producenci dość dziwacznie i – jak sądzę – zbyt autorytarnie podzielili telefony komórkowe. Niemal wszystkie dobrze wyposażone smartfony mają ekrany o przekątnej dłuższej niż 4,7 cala. Wybór mniejszego urządzenia oznacza kompromis. Sony jako pierwsze zwróciło się w stronę klientów, którzy nie potrzebują telefonów z wielkimi ekranami, ale oczekują topowej specyfikacji.

Sony Xperia Z1 Compact jest obecnie bezkonkurencyjna. Nie ma drugiego smartfona z ekranem poniżej 4,5 cala o tak wyśrubowanej specyfikacji. Urządzenie ma układ Snapdragon 800, 2 GB pamięci RAM i aparat o rozdzielczości 20,7 Mpix. Te elementy specyfikacji są więc takie same jak w Xperii Z1.

Sony Xperia Z1 Compact w naszych rękach

Inny jest ekran. Ma 4,3 cala i rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. Niższa rozdzielczość, jak już wspominałem, wpływa na poprawę czasu pracy baterii oraz wydajność telefonu względem Xperii Z1. Najważniejsze jednak, że ekran został wykonany w technologii IPS, dzięki czemu Xperia Z1 Compact nie ma najczęściej wytykanej wady innych Xperii: słabych kątów widoczności.

Panel IPS wspierany przez technologię Triluminos na żywo wygląda bardzo dobrze, a 341 pikseli na cal jest więcej niż wystarczające, by obraz był ostry. W naszych szerokościach geograficznych nie bez znaczenia jest też możliwość obsługi telefonu w rękawiczkach. Za krótko miałem to urządzenie w rękach, by je oceniać, ale ekran Z1 Compact na pewno nie zalicza się do jego wad.

W interfejsie nie zaszły żadne zmiany – telefon otrzymał to samo oprogramowanie co duża Xperia Z1. Mam tylko nadzieję, że gdy trafi do sprzedaży, nie będzie mieć tych samych problemów z aplikacją aparatu. Wspominałem o nich w teście.

Jakość materiałów i jakość wykonania – jak w Z1 – są na najwyższym poziomie. Wzornictwo również jest niemal identyczne. Urządzenie wygląda atrakcyjnie, ale jak na relatywnie mały smartfon jest dość grube: ma 9,5 mm. Trudno też oprzeć się wrażeniu, że w obudowę tej wielkości można było wcisnąć ekran większy o 0,2 cala. Rekompensuje to jednak wodoodporność.

Obraz

Sony Xperia Z1 Compact w lutym trafi do sprzedaży w Polsce. Ma kosztować mniej niż 2000 zł (podobno nawet mniej niż 1999 zł) i będzie dostępne w czterech kolorach: białym, czarnym, żółtym i różowym. Czekamy na egzemplarze testowe; telefon robi bardzo dobre pierwsze wrażenie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)