Z telefonem porozmawiasz jak z człowiekiem. Google zapowiada integrację Asystenta z Bardem
05.10.2023 15:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Doczekaliśmy się - Google zapowiedział oczekiwaną od miesięcy integrację dwóch ze swoich usług AI.
Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję i wirtualnych pomocników, Google ma w ofercie niemały bałagan.
Z jednej strony jest Asystent - głęboko zintegrowany z telefonem i potrafiący wykonywać akcje nawet w zewnętrznych aplikacjach, ale oparty o prymitywny model językowy. Wielu poleceń Asystent po prostu nie rozumie, nawet jeśli ma teoretyczną możliwość ich wykonania.
Z drugiej strony jest Bard - zdecydowanie bardziej zaawansowany pod względem rozumienia ludzkiej mowy, ale ograniczony funkcjonalnie. Jeśli poprosisz Barda o włączenie muzyki, zrozumie, o co ci chodzi, ale nie będzie w stanie wykonać polecenia. Jego możliwości ograniczają się głównie do wyszukiwania informacji z sieci i tworzenia tekstu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ideałem byłoby połączenie tych usług, prawda? Już w sierpniu wyciekły informacje, jakoby Google nad tym pracował, a teraz zostało to ujawnione oficjalnie.
Asystent połączy się z Bardem
Nowa usługa, nazwana po prostu Assistant with Bard, znajduje się w fazie rozwojowej. Podczas premiery smartfonów Pixel 8 Google zapowiedział jednak, że wkrótce zostanie udostępniona pierwszym użytkownikom w ramach publicznych testów, a dostępność będzie regularnie rozszerzana w kolejnych miesiącach.
Asystent z Bardem będzie w stanie rozumieć tekst i mowę, analizować obrazy oraz wykorzystywać dane z innych usług. Podczas prezentacji przedstawicielka Google'a poprosiła wirtualnego maila o streszczenie najważniejszych maili z minionego tygodnia. Gdy usłyszała, że dostała zaproszenie na urodziny znajomego, poprosiła o wskazanie adresu i oszacowanie, ile czasu zajmie dotarcie na miejsce.
Asystent z Bardem ma także świetnie radzić sobie ze zdjęciami. Przytoczony przykład to możliwość sfotografowania znaku na szlaku i zapytanie wirtualnego pomocnika, którą drogę najlepiej wybrać na spacer z małym psem.
Przed udostępnieniem jakiegoś zdjęcia na Instagramie będzie można poprosić Asystenta z Bardem o przygotowanie opisu.
Na koniec zła wiadomość dla użytkowników inteligentnych głośników. Google ogłosił, że póki co integracja Asystenta z Bardem obejmie wyłącznie smartfony. Los innych urządzeń stoi pod znakiem zapytania.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii