Zakaz pisania SMS-ów podczas jazdy zwiększa ryzyko wypadku?

Zakaz pisania SMS‑ów podczas jazdy zwiększa ryzyko wypadku?

fot. na lic. CC; Flickr.com/by Kevin Hutchinson
fot. na lic. CC; Flickr.com/by Kevin Hutchinson
Paweł Żmuda
30.09.2010 13:40, aktualizacja: 30.09.2010 15:40

Z nowych badań przeprowadzonych na zlecenie amerykańskich firm ubezpieczeniowych wynika, że zakaz pisania wiadomości SMS-owych podczas jazdy wcale nie chroni przed wypadkami. Jest wręcz przeciwnie - w stanach, w których wprowadzono zakaz pisania w samochodzie, liczba wypadków... wzrosła. Dlaczego tak się dzieje?

Według danych Highway Loss Data Institute wprowadzone w niektórych stanach zakazy nie wpłynęły na zmniejszenie się liczby wypadków. Analizując dane z dróg, badacze odkryli nieznaczny wzrost kolizji drogowych tam, gdzie wprowadzono zakaz.

Zakaz pisania SMS-ów nie wpływa korzystnie na bezpieczeństwo. Przewrotnie - w trzech z czterech przebadanych przez nas stanów - zanotowano więcej kolizji po wprowadzeniu zakazu. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy, którzy konsekwentnie wysyłają SMS-y z samochodu, stają się znacznie większym zagrożeniem niż przed wprowadzeniem tych regulacji prawnych. Muszą uważać, by nikt ich na tym nie przyłapał - skomentował Adrian Lund.

Nie sposób przyznać racji konkluzji z raportu przygotowanego przez HLDI. Prawda jest taka, że każdy, kto chce pisać SMS-a za kierownicą lub prowadzić rozmowę podczas jazdy i tak będzie to robił. Jeśli już zabraniamy komórek, to może zabrońmy też korzystania z przyborów kosmetycznych w samochodach. Przecież to takie samo niebezpieczeństwo.

Źródło: symbian-freak

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)