Zdjęcia Google potrafią teraz wyszukiwać tekst na zdjęciach. Rewelacja!

Zdjęcia Google potrafią teraz wyszukiwać tekst na zdjęciach. Rewelacja!
Miron Nurski

23.08.2019 10:52, aktual.: 23.08.2019 12:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcia Google stały się właśnie jeszcze lepsze. Teraz wyszukiwanie zdjęć dokumentów i innych obiektów z tekstem będzie znacznie łatwiejsze.

Popularne Google Photos od dawna ułatwia odnajdywanie zdjęć z biblioteki, ale dotychczas wyszukiwarka bazowała na funkcji rozpoznawania obiektów. Program był w stanie stwierdzić, że na fotce znajduje się dokument, ale nie uwzględniał jego zawartości.

Teraz się to zmienia.

Zdjęcia Google: wyszukiwanie tekstu działa kapitalnie

Nowa funkcja została wdrożona w bliżej nieokreślonym terminie w tym miesiącu, ale po cichu. Twórcy pochwalili się tym dopiero teraz.

Wygląda to tak. Odpalam Google Photos i wpisuję w wyszukiwarkę "galaxy". Apka pokazuje nie tylko zdjęcia gwiazd (jak miało to miejsce dotychczas), ale i fotki, na których widnieje po prostu napis "galaxy".

Obraz

Program radzi sobie z tym zaskakująco dobrze. Napis może być malutki, rozmyty lub/i widoczny pod skosem. Zdjęcia Google i tak go wyciągną.

Na tym nie koniec. Po kliknięciu ikonki Obiektywu Google apka skanuje cały tekst, dzięki czemu możliwe jest jego skopiowanie, wyszukanie lub przetłumaczenie. Wszystko jednym kliknięciem.

Obraz

Jako przykład użycia Google podaje wyszukanie zdjęcia, na którym widnieje tabliczka z hasłem Wi-Fi, a następnie jego skopiowanie. Świetna sprawa.

Oczywiście nowa funkcja Zdjęć Google może budzić obawy o prywatność

To, że ta funkcja w ogóle działa, oznacza jedno: Google przeczesał wszystkie przechowywane w chmurze zdjęcia użytkowników pod kątem tekstu i chomikuje całą zawartość na swoich serwerach. To może budzić obawy.

Sam staram się jednak korzystać ze Zdjęć Google z zachowaniem zdrowego rozsądku. Przechowuję tam jedynie fotki, które po ewentualnym wycieku czy wpadnięciu w niepowołane ręce jakoś specjalnie by mi nie zaszkodziły.

Nowa funkcja udostępniana jest użytkownikom stopniowo. Aby sprawdzić, czy już u was działa, wystarczy odpalić apkę i wyszukać jakieś słowo, które znajduje się na jednym ze zdjęć z biblioteki.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)