ZTE Nubia Red Magic 5G: tak wygląda aktywne chłodzenie pod maską

Aktywne chłodzenie w smartfonach to rzecz bardzo rzadko spotykana. Zack Nielson z kanału JerryRigEverything rozebrał ZTE Nubię Red Magic 5G, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak prezentuje się w środku.

ZTE Nubia Red Magic 5G: tak wygląda aktywne chłodzenie pod maską
Patryk Korzeniecki

ZTE Nubia Red Magic 5G to smartfon stworzony z myślą o graczach, ze Snapdragonem 865, ekranem 144 Hz i dedykowanymi, dotykowymi przyciskami do grania.

Nie byłoby w nim jednak nic nadzwyczajnego, gdyby nie specyficzny sposób chłodzenia.

ZTE stwierdziło, że chłodzenie cieczą to za mało

Nubia Red Magic 5G odprowadza ciepło z procesora dzięki miniaturowemu wiatrakowi o prędkości 15 000 obrotów na minutę. Smartfon wyposażony jest we wlot i wylot rozmieszczone po obu stronach smartfonu.

Co ciekawe, wiatrak nie jest używany jedynie przy graniu - ładowanie 55 W też wytwarza sporą ilość ciepła, którą odprowadza aktywny układ chłodzenia.

Powietrze porusza się dedykowanym kanałem, którego wlot i wylot znajduje się po obu stronach smartfona.
Powietrze porusza się dedykowanym kanałem, którego wlot i wylot znajduje się po obu stronach smartfona.© JerryRigEverything / YouTube

Zack z kanału JerryRigEverything rozebrał omawianą Nubię i sprawdził, jak sprawuje się pomysł ZTE. Wiatrak potrafi wytworzyć całkiem silny (jak na swoje wymiary) strumień powietrza, rozdmuchując spadające na niego kawałki papieru. Zwrócił też uwagę na zastosowane rozwiązania chłodzące.

Materiały przewodzące ciepło mają formę kanapki.
Materiały przewodzące ciepło mają formę kanapki.© JerryRigEverything / YouTube

Podzespoły ZTE Nubii Red Magic 5G chłodzone są gąbką termiczną i paskami miedzianej folii, między którymi znajdują się metalowe osłony z otworami pośrodku. Jerry słusznie zauważył, taki stos to dosyć dziwne rozwiązanie, jednak mimo wszystko działa.

RedMagic 5G Teardown! - How does the Cooling Fan work?

Aktywne chłodzenie ZTE Nubii Red Magic 5G pozwala schłodzić ją nawet o 18 stopni Celsjusza i zapobiega obniżeniu wydajności wynikającej ze zbyt wysokiej temperatury.

Obraz
© Nubia

Niestety możemy zapomnieć o jakiejkolwiek wodoszczelności albo konserwacji wiatraka - producent nie przewidział możliwości bezinwazyjnego otworzenia obudowy. A obawiam się, że z czasem może się zapchać - tak jak układ chłodzenia w laptopie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)