Zyski Apple najwyższe w historii. Firma odda miliony na darmowe bumpery?

Fot. na licencji Creative Commons; www.kremlin.ru
Fot. na licencji Creative Commons; www.kremlin.ru
Paweł Żmuda

21.07.2010 11:18, aktual.: 21.07.2010 13:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie przeszkodziły media twierdzące, że iPad jest bezużytecznym gadżetem. Nie zaszkodziła afera z wadliwą anteną iPhone'a 4. Koncern Apple przedstawił właśnie wyniki finansowe za kończący się 27 czerwca trzeci kwartał roku fiskalnego. Okazało się, że zysk firmy przekroczył nawet najśmielsze oczekiwania. Czy część oszałamiającego zysku zostanie "zjedzona" przez konieczność rozdania darmowych osłon na nowego, wadliwego smartfona?

Przychody giganta z Cupertino zamknęły się w kwocie 15,7 miliarda dolarów. To absolutny rekord w historii firmy i aż o 61% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Kolejny rekord padł w odniesieniu do zysku spółki. Zarobki Apple wyniosły około 3,25 mld dolarów. To wzrost na poziomie około 78%. Mimo znacznego spadku sprzedaży odtwarzaczy iPod, analitycy szacują, że w tym momencie w rękach użytkowników jest około 100 milionów urządzeń z systemem iOS.

To był fenomenalny kwartał, który przekroczył wszelkie szacunki. Wprowadzenie iPhone'a 4 było najbardziej udanym startem sprzedaży w naszej historii. Dobrze wygląda również sprzedaż iPada. Dodatkowo sprzedajemy coraz więcej Maców, a w bieżącym roku przedstawimy jeszcze kilka wyśmienitych produktów

Steve Jobs

W Apple wzrastają wydatki na rozwój nowych technologii. Przy okazji dwóch premier firma wydała na rozwój około 1,30 mld dolarów. To wzrost aż o 32% w porównaniu z rokiem poprzednim. W sumie w zamkniętym niedawno kwartale sprzedano aż 8,4 mln sztuk iPhone'ów oraz 3,27 mln tabletów iPad. A to przecież dopiero początek, ponieważ zarówno iPhone 4 jak i iPad nie są jeszcze oficjalnie dostępne w sprzedaży na wszystkich rynkach.

Niestety, nie wszystko wygląda tak pięknie, jak wyniki finansowe. Przy okazji prezentacji przedstawiciele spółki poinformowali, że darmowe bumpery dla wszystkich użytkowników posiadających wadliwe telefony iPhone 4 kosztować będą w sumie około 175 milionów dolarów.

Jednego możemy być pewni. Nawet największe problemy z nowym smartfonem nie wpływają na optymizm firmy. Apple zapowiada, że trwający obecnie okres zostanie zakończony jeszcze większym wzrostem. Analitycy uważają, że gigant z Cupertino już wkrótce pochwali się przychodami na poziomie 18 miliardów dolarów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)