Jak wykorzystać HDR robiąc zdjęcia smartfonem?

Jak wykorzystać HDR robiąc zdjęcia smartfonem?

HDR na Instagramie
HDR na Instagramie
Źródło zdjęć: © © __aryay__ / imredboi / kenzy_dslr / ig_great_pics / srpinango / michael_coyne / a_se_ahmad / der_alchimist
Magda Szewczuwianiec
09.07.2014 15:44, aktualizacja: 26.02.2020 18:05

Zdjęcia wykonane techniką HDR do niedawna kojarzone były raczej z wysokiej klasy sprzętem, umożliwiającym regulację ekspozycji, statywem, co by ręka nie drżała i niezłymi umiejętnościami post-proccesowymi. W dobie dzisiejszej technologii i wszechobecnej iPhoneotography HDR ze smartfona już nikogo nie dziwi.

Co to jest HDR?

HDR (High Dynamic Range) to technika wykonywania zdjęcia, która w równomierny sposób doświetla wszystkie jego elementy. Zarówno najjaśniejsze, jak i najciemniejsze partie obrazu. HDR pozwala uniknąć przepalonego nieba albo bezkresnej ciemności w miejscu, w którym powinny być widoczne drzewa.

Zdjęcie zwykle jest utrwalane trzykrotnie, na 3 różnych wartościach ekspozycji. Jedno niedoświetlone, jedno „zwykłe” i jedno prześwietlone. Funkcja łączy następnie tak optymalnie oświetlone obszary trzech ujęć. Dzięki połączeniu trzech zdjęć, które smartfon (w naszym przypadku iPhone 5) łączy w całość, otrzymujemy jedną fotografię – najbardziej zbliżoną do obrazu, który człowiek widzi gołym okiem. Jednym słowem na wykonanym zdjęciu otrzymujemy wyważony stosunek światła do cienia, zbliżony do zakresu dynamiki ludzkiego wzroku.

"Lustrzankowy" HDR, czyli balans światła z jednoczesnym surrealistycznym efektem.
"Lustrzankowy" HDR, czyli balans światła z jednoczesnym surrealistycznym efektem.© © Serge Bystro / www.flickr.com/people/sergebystro/

W niektórych modelach telefonów opcja HDR jest integralną częścią podstawowej aplikacji do robienia zdjęć, którą możemy dowolnie włączać i wyłączać.

Z czym to się je i jak się pstryka?

Opcja HDR jest niezwykle pomocna przy ulepszaniu ekspozycji zdjęcia. Dzięki niej nawet za pomocą smartfona możemy uzyskać zupełnie inne efekty, niż korzystając z podstawowych ustawień aparatu w telefonie. Oczywiście należy nadmienić, że telefonem nigdy nie uzyskamy tak spektakularnych efektów, jak za pomocą DSLR. Nie zmienia to jednak faktu, że warto się smartfonowym HDRem zainteresować. Zawsze możemy poprawić wygląd naszych zdjęć, a nawet dodać im nieco charakteru.

Z drugiej stron „tradycyjny” HDR sprawia, że nasze zdjęcia mogą wyglądać lepiej, ale nie zawsze bardziej naturalnie. Funkcja ta często dodaje efekt surrealizmu do fotografii. Smartfonowy HDR nie da nam takich bajkowych efektów, jak w przypadku użycia lustrzanki, a jedynie pozwoli ulepszyć wykonywane przez nas zdjęcia.

Wnętrze ze sporym kontrastem.Pierwsze zdjęcie prześwietlone, drugie niedoświetlone, trzecie HDR.
Wnętrze ze sporym kontrastem.Pierwsze zdjęcie prześwietlone, drugie niedoświetlone, trzecie HDR.© © MS

To kiedy włączyć?

Opcja HDR jest najbardziej przydatna, gdy fotografowana scena zawiera duże kontrasty świetlne. Znajduje zastosowanie przede wszystkim przy fotografowaniu natury i architektury. Czyli, jednym słowem, krajobrazów bez elementów zbytnio ruchliwych.

Krajobraz - fotografując krajobrazy, z reguły mamy bardzo duży kontrast pomiędzy jaśniejszymi elementami (niebo) i ciemniejszymi (ziemia). Opcja HDR umożliwi zbalansowanie tych różnic oraz uchwycenie większej ilości detali nieba.

Duży kontrast między niebem a ziemią.Ost. zdjęcie HDR
Duży kontrast między niebem a ziemią.Ost. zdjęcie HDR© © MS
Obraz
© © MS

Silne słońce - zbyt silne słońce potrafi zrobić krzywdę każdemu zdjęciu. Przedmioty lub osoby fotografowane w takich warunkach często stają się prześwietloną plamą. W przypadku fotografowania osób HDR pozwoli zbalansować zbyt głębokie cienie.

Zbyt dużo światła na drugim planie - światło wpadające przez okno do zdecydowanie ciemniejszego pomieszczenia spowoduje, że na zdjęciu będziemy mieli widoczne tylko spektakularnie przepalone okno.

Obiekt z jasną płaszczyzną w tle. Pierwsze zdjęcie prześwietlone, drugie niedoświetlone, trzecie HDR
Obiekt z jasną płaszczyzną w tle. Pierwsze zdjęcie prześwietlone, drugie niedoświetlone, trzecie HDR© @ MS

Bardzo dużym ograniczeniem w fotografowaniu HDR za pomocą smartfona jest ruch. Zarówno obiektu przed obiektywem, jak i nasz. Jadące samochody, biegnący pies czy ludzie w parku - to najzwyczajniej nie wyjdzie. Dłuższy proces wykonywania zdjęcia nie pozwoli uchwycić ruchomych obiektów i spowoduje, że na zdjęciu otrzymamy duchy. Jeśli drgnie nam ręka – również klops. Ważne jest, aby trzymać telefon stabilnie, bo mało kto ma statyw do smartfona. Można też użyć słuchawek jako wyzwalacza, aby zminimalizować szanse na poruszenie kadru.

Drugą sprawą, która może nam uprzykrzyć życie, jest wielkość wykonywanych zdjęć. Jeśli korzystamy z opcji HDR w naszej podstawowej aplikacji Aparat, z reguły mamy włączoną opcję zapisu dwóch zdjęć. Podstawowego i w HDR, która po pewnym czasie, całkowicie niezauważenie może pochłonąć pamięć telefonu.

Aplikacja Pro HDR

Jedna z najlepszych aplikacji do HDR, z jakimi miałam styczność, to zdecydowanie ProHDR firmy EyeApps LLC. Za niezłą cenę, bo 1,79 € w AppStore lub 6,29 zł w Google Play.

ProHDR pozwala wykonywać zdjęcia techniką HDR za pomocą automatycznego doboru poziomu naświetlenia albo ręcznego wyboru poziomów ekspozycji, co daje pożądaną precyzję ustawień.

Automatyczny wybór poziomów naświetlenia o nic nas nie pyta, tylko dobiera najlepsze według siebie parametry, po czym wykonuje dwa zdjęcia. Pamiętajcie o stabilnej ręce!

Keep still!
Keep still!

Ręczne ustawienia pozwalają wskazać dwa miejsca na zdjęciu, które według nas powinny być punktami pomiarowymi - wskazujemy palcem, gdzie jest najjaśniej oraz najciemniej.

A to jeszcze nie koniec radości! Bez względu na to, czy wykonywaliśmy zdjęcie „z automatu”, czy manualnie, możemy potem dostosować poszczególne parametry, takie jak jasność czy kontrast, wedle upodobania.

ProHDR – ręczna modyfikacja poszczególnych parametrów. Zdjęcie, które otrzymałam było dla mnie stanowczo za ciepłe. Jednym ruchem zmniejszyłam tempreaturę zdjęcia i voila!
ProHDR – ręczna modyfikacja poszczególnych parametrów. Zdjęcie, które otrzymałam było dla mnie stanowczo za ciepłe. Jednym ruchem zmniejszyłam tempreaturę zdjęcia i voila!

Możemy też pobawić się w artystę, dodając do naszej fotografii filtry, ramki i napisy.

ProHDR – wybór filtrów oraz ramek
ProHDR – wybór filtrów oraz ramek

Podsumowując: nie takie HDR strasznie, jak mu zdjęcia robią. Na całe szczęście, domyślnie ustawiony aparat wykonuje dwa zdjęcia - zwykłe i HDR, dlatego zawsze mamy szansę porównać efekty obu technik. Jeśli nie szkoda nam czasu na czekanie dodatkowych paru sekund przy robieniu zdjęcia, ręce nam nie drżą, a telefon ma przyzwoitą pojemność, warto korzystać HDR.

Ale to jeszcze nie koniec. Na pewno zachodzicie w głowę…

… czy uda mi się zrobić w HDR zdjęcie mojego kota?

Tak, jeśli przytrzymasz go przez te parę sekund, aż telefon przetworzy obraz. Stopień trudności? 9/10

… czy uda mi się zrobić w HDR selfie?

Tak, jeśli potrafisz zachować zimną krew i pokerową twarz.

… czy funkcja HDR sprawdzi się u babci na imieninach?

Tak, pod warunkiem, że masz bardzo stabilną ruchowo rodzinę i nie zdążyłeś jeszcze wznieść toastu z wujkiem Zbyszkiem.

Tekst powstał we współpracy z

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)