Następny Galaxy S będzie wykonany z włókna węglowego?

Samsung już wkrótce może rozwiązać największy moim zdaniem problem swoich smartfonów, czyli kiepską jakość wykonania. Firma poinformowała dzisiaj o zawiązaniu spółki joint venture, która będzie zajmować się tworzeniem i opracowywaniem kompozytów z włókna węglowego.

BodyGuardz Armor, czyli obudowa z włókna węglowego dla Galaxy S4
BodyGuardz Armor, czyli obudowa z włókna węglowego dla Galaxy S4
Mateusz Żołyniak

Samsung od początku produkcji linii Galaxy S stawia na wykonane z plastiku obudowy. Nie grzeszą one wytrzymałością, co często podkreśla się w porównaniach topowych modeli Koreańczyków z iPhone'ami. W zeszłym roku na prezentacji Galaxy S III przedstawiciele giganta przekonywali, że nowy materiał - Hyperglaze - będzie zmianą na lepsze. Na czym zapowiedzi się skończyły, pisałem w teście poprzedniego SGS-a.

[solr id="komorkomania-pl-169334" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3502,szef-huawei-o-konkurencji-galaxy-s4-jest-taki-sobie-a-apple-spada" _mphoto="ascend-169334-224x168-432caad4a6.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3954[/block]

Flagowce konkurencji, takie jak HTC One X czy LG Swift 4X HD (nie wspominając o pokazanym nieco później LG Swift G), były lepiej wykonane. Wszystkie jednak były zrobione z tworzywa sztucznego, więc Samsungowi można było to wybaczyć. W tym roku Sony i HTC pokazały, jak powinien być zrobiony high-endowy Android. Pod względem jakości użytych materiałów Galaxy S4 został daleko w tyle.

Smartfon według Samsunga - przede wszystkim lekki

Przedstawiciele Samsunga decyzję o zastosowaniu plastiku tłumaczyli troską o klientów, oczekujących lekkich smartfonów z możliwością wymiany baterii, co komentowałem szerzej już jakiś czas temu. Moim zdaniem Samsung po prostu postawił na tanie i łatwe w produkcji materiały, licząc, że dobrą sprzedaż zapewnią pokaźne wydatki na marketing i popularność marki.

Jak jednak pokazały niezłe wyniki sprzedaży Xperii Z czy HTC One oraz mniejsze niż zakładano zainteresowanie Galaxy S4, dla klientów poszukujących sprzętu premium liczą się nie tylko wyśrubowana specyfikacja i ogrom dostępnych (niekoniecznie dopracowanych) funkcji, ale również jakość wykonania adekwatna do ceny. Samsung co prawda szybko odpowiedział na Xperię Z, prezentując Galaxy S4 Active, ale niestety produkt ten musiał być słabszy od promowanego flagowca. Wykorzystano słabszy ekran LCD (nie Super AMOLED) czy aparat 8 Mpix, a nie 13 Mpix.

[solr id="komorkomania-pl-167823" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3507,samsung-lg-i-sony-postawia-na-snapdragona-800-tylko-po-co" _mphoto="qs-main2-167823-219x168-74385e81.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3955[/block]

Jakkolwiek by patrzeć, S4 Active stanowi dowód na to, że Samsung niewielkim nakładem sił może przygotować dobrze wykonane urządzenie. Wydaje mi się, że problemem nie byłaby również obudowa z anodowanego aluminium. Taki wariant urządzenia według SamMobile był już testowany w laboratoriach południowokoreańskiej firmy, ale zrezygnowano z niego z uwagi na wspomniane wymagania dotyczące lekkości konstrukcji i dużych zdolności produkcyjnych.

Włókno węglowe - rozwiązanie problemów?

Okazuje się, że Samsung być może znalazł już rozwiązanie. Firma poinformowała dzisiaj o utworzeniu spółki joint venture Samsung SGL Carbon Composite Material, która będzie odpowiedzialna za rozwój kompozytów z grafitu i włókna węglowego.

Materiał ten charakteryzuje się dobrą przewodnością cieplną i elektryczną, odpornością na wysokie temperatury i korozję, a przy niewielkiej wadze gwarantuje dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jak informowali przedstawiciele SGL, kompozyty z włókna węglowego są już używane w wielu segmentach rynku (m.in. w produkcji półprzewodników, paneli LCD, lotnictwie czy przemyśle motoryzacyjnym), a dzięki współpracy z Samsungiem lista ich zastosowań ma zostać wzbogacona.

Istnieje więc szansa, że gigant wykorzysta nowe technologie do tworzenia lekkich, wytrzymałych urządzeń mobilnych, w tym laptopów, tabletów i smartfonów. Wspominał o tym nawet szef działu Samsung Petrochemical, komentując powstanie nowej spółki, w której gigant będzie mieć połowę udziałów:

Materiały o lekkiej wadze stają się coraz ważniejszym czynnikiem nie tylko w przemyśle, ale też na rynku konsumenckim, w tym w urządzeniach z [szeroko rozumianego - przyp.red.] segmentu digital media.

Nie ma wątpliwości co do tego, że Samsung musi poprawić jakość wykonania swoich smartfonów. Jest niemal pewne, że tak się stanie. Nie wiadomo jednak, czy firma postawi na aluminium, na wielokrotnie pojawiające się w plotkach ceramiczne tworzywo, czy może właśnie na włókno węglowe, które byłoby ciekawą opcją. Może się okazać, że - jak wspomniał Adam - producent w poszukiwaniu inspiracji w naturze może sięgnąć po bambus.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)