Nokia OZO Audio - wszystko o rozwiązaniu, które ma być wielką zaletą Nokii 8

HMD Global, które odpowiada za markę Nokia Mobile, zaprezentowało już flagową Nokię 8, która wkrótce ma trafić do sprzedaży. Wraz z nią na rynku mobilnym zadebiutuje technologia Nokia OZO Audio, która do tej pory była zarezerwowana dla profesjonalnej kamery fińskiej firmy. Oto, co kryje się pod tą nazwą.

Nokia ma coś lepszego niż Rich Recording

Nokia już lata temu na potrzeby swoich smartfonów opracowała technologię Rich Recording. Rozwiązanie, które bazowało na czterech mikrofonach HAAC (High Amplitude Audio Capture), nie tylko znacznie poprawiało jakość strumienia audio rejestrowanego podczas nagrywania wideo, ale i redukowało do minimum liczbę niepożądanych odgłosów.

Rich Recording jest jedną z tych technologii, które wraz z działem mobilnym Nokii trafiły w ręce Microsoftu i w nich już pozostały. Dział R&D firmy nie tylko nie zaprzestał jednak prac nad systemami usprawniającymi nagrywanie dźwięku, ale zaczął tworzyć o wiele bardziej rozbudowane rozwiązanie, które miało zostać wykorzystane w profesjonalnej kamerze 360 stopni Nokia OZO.

Kamera Nokia OZO

Tak powstało Nokia OZO Audio. Rozwiązanie określane jest jako zaawansowana technologia psychoakustyczna, która umożliwić ma nagrywanie dźwięku, a następnie jego odtwarzanie, w takiej formie, w jakiej jest słyszany w rzeczywiści — bez przekłamań i sztucznej modulacji.

Jak działa nowa technologia audio Nokii?

Nokia nie zdradza oczywiście szczegółów na temat algorytmów i funkcji wykorzystanych w OZO Audio, ale sam sposób działania tego rozwiązania jest prosty. Umożliwia ono rejestrację dźwięku przestrzennego, ale skupia się przede wszystkim na głównym źródle, które znajduje się w centrum kadru podczas nagrywania materiału wideo.

Poprawne określenie kierunku, z którego dochodzi dźwięk, i precyzyjne "wyłapanie" źródła umożliwia tzw. Audio Focus, a za eliminację niepożądanych odgłosów odpowiada zaawansowana funkcja redukcji szumów. Ich działanie bardzo dobrze widać i słychać na przygotowanym przez Nokię materiale demonstracyjnym.

Funkcje, które rejestrują dźwięk jedynie z wybranego miejsca, wprowadzały już w smartfonach firmy LG (G2) i HTC (w U11), a dobrze działające systemy redukcji hałasu dostępne są już w smartfonach od dobrych kilku lat. Oczywiście nie każdy z nich jest tak efektywny jak wspomniane wcześniej Rich Recording, ale sprawdzają się w zupełności podczas codziennego korzystania ze smartfona.

Zasadne jest więc to, czym właściwie wyróżniać ma się OZO Audio i dlaczego rozwiązanie Nokii ma być lepsze od technologi już dostępnych na rynku.

Zobacz również: Huawei Ascend Mate7 w naszych rękach

Największą zaletą OZO Audio jest uniwersalność

Technologia Nokia OZO Audio to nie jedno konkretne rozwiązanie, które ma dawać z góry określony efekt. O wiele lepiej patrzeć na nią przez pryzmat uniwersalnego standardu, który daje producentom wiele swobody. OZO Audio nie jest bowiem ograniczone do jednego typu mikrofonów — wspiera większość produkowanych masowo układów MEMS. To jednak jeszcze nic.

W rozwiązaniu Nokii można stosować systemy złożone w różnej liczby mikrofonów. Im jest ona większa, tym pełniejszy dźwięk będzie rejestrowany:

  • dwa mikrofony - dźwięk przestrzenny;
  • trzy mikrofony - dźwięk 360 stopni;
  • cztery lub więcej mikrofonów - dźwięk 3D.

OZO Audio może działać w różnych orientacjach w przestrzeni, a do tego wspiera funkcję śledzenia położenia głowy, co jest szczególnie istotne w przypadku systemów wirtualnej rzeczywistości. Rejestrowany dźwięk może być 16-, 24- lub 32-bitowy — jest zapisywany w formacie OZO Audio.

Nokia przedstawia to rozwiązanie jako najbardziej efektywny ze standardów zapisu dźwięku przestrzennego, a do tego najbardziej uniwersalny. Dźwięk OZO Audio może być odtwarzany na:

  • słuchawkach z efektem binauralnym i opcją śledzenia położenia głowy;
  • na słuchawkach i głośnikach w trybie stereo;
  • na różnych systemach (5.1, 5.1.2 czy 7.1) w trybie wielokanałowym;
  • w systemach dźwięku 3D (FOA i HOA).

Dźwięk nagrany technologią OZO Audio można odtwarzać w standardowym formacie MP3 na sprzęcie, który obsługuje kodek AAC (w praktyce — każdy odtwarzacz czy smartfon). Aby cieszyć się pełnym dźwiękiem 3D należy wykorzystać odtwarzacze lub aplikacje VR, które stworzono z wykorzystaniem zestawu narzędzi Nokia OZO Player SDK.

Nokia OZO Player SDK umożliwia wykorzystanie treści wideo nagranych z dźwiękiem 3D na sprzęcie wirtualnej rzeczywistości

Rozwiązanie Nokii można wykorzystywać do tworzenia treści na wszystkie popularne systemy VR jak HTC Vive, Oculus Rift, Samsung Gear VR, Google Daydream czy Windows Mixed Reality. Narzędzia programistyczne są darmowe, ale aby korzystać z wersji Pro partnerzy muszą dogadać się z Nokią.

Czy Nokia 8 będzie nagrywać tak jak Nokia OZO?

Najbardziej rozbudowana wersja OZO Audio dostępna jest obecnie w kamerze Nokia OZO+, która ma system złożony z ośmiu mikrofonów. Sprzęt, którego możliwości pokazują materiały Nokii, stworzony został z myślą o tworzeniu treści wirtualnej rzeczywistości (rejestracja dźwięku 3D).

Nokia 8 nie będzie dawać takich możliwości. W smartfonie HMD pojawiła się o wiele prostsza wersja OZO Audio z trzema mikrofonami, które są w stanie rejestrować dźwięk 360 stopni. Nie oznacza to jednak, że jakość nagrań będzie dużo gorsza, a samo rozwiązanie okrojone. Ciężko bowiem mówić o możliwości wykorzystania smartfonów jako sprzętu do produkcji profesjonalnych nagrań VR.

Nie nie chodzi tylko o ograniczenia technologiczne aparatów zastosowanych w smartfonach. Dzielenie się tego typu nagraniami byłoby — ujmując to delikatnie — mocno utrudnione, a sama ich edycja wymaga sporej wiedzy.

Finowie postawili więc na prostsze, ale wciąż bardzo efektywne rozwiązanie, co potwierdza powyższy materiał. Nokia 8 powinna o wiele dokładniej lokalizować dźwięk i wybierać — dzięki funkcji Audio Focus — źródła, które będą nagrywane. Zapewni to nie tylko lepszą jakość dźwięku, ale może przydać się również przy tworzeniu nagrań 360 stopni, którymi użytkownicy będą dzielić się na YouTube'ie.

Czy rozwiązanie z Nokii 8 będzie lepsze niż Rich Recording i te stosowane w smartfonach HTC i LG? To już pokażą testy. Teraz można cieszyć się, że wraz ze smartfonem HMD na rynek mobilny trafiła kolejna ciekawa technologia. Tym bardziej, że stoi za nią nie kto inny, a stara dobra Nokia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Pager, palmtop, składany smartfon. Jak zmieniał się ekwipunek biznesmena? Wow! Mam nadzieję, że to rozwiązanie Qualcomma szybko trafi do smartfonów Inteligentne okulary zastąpią smartfony? Microsoft nie ma wątpliwości Na jakim układzie będą działać przyszłoroczne flagowce? Znamy już odpowiedź Windows 10 na układach ARM. Nie, nie zainstalujecie go na swoich smartfonach Huawei ma ambitne plany. Co gigant przygotował na drugą połowę roku? Sequent - kinetyczny zegarek, któremu nigdy nie zabraknie energii To już oficjalne. Nowe nokie będą wyposażone w optykę Zeissa! Google ma świetny pomysł na to, jak wyróżnić Pixele na rynku smartfonów? Snapdragon 450 oficjalnie. Ten układ trafi do bardzo wielu smartfonów Smartfony przyszłości mogą mieć ultracienkie aparaty... bez obiektywów Sony stworzy bezramkowy smartfon? Ten ekran JDI to umożliwi! Ultradźwięki to przyszłość. Zobacz, jakie możliwości ze sobą niosą Quick Charge 4.0 nie zagościł dobrze na rynku, a już pojawia się jego lepsza wersja ARM Cortex-A75, Cortex-A55 i Mali-G72 oficjalnie. Jest się czym ekscytować Z HTC U11 przeniesiesz się do świata Ghost in the Shell. Zazdroszczę Japończykom tego dodatku Warto czekać na smartfony ze Snapdragonem 660 Android Go, czyli system Google'a w wersji dla budżetowych smartfonów Android O ma zwiększyć bezpieczeństwo i przyspieszyć działanie aplikacji! Sony Xperia XZ Premium to sprzęt, który spodoba się fanom dobrego brzmienia Co znajdziemy we wnętrzu iPhone'a 8? Są nowe wieści Galaxy S8 i starsze samsungi z darmowym oprogramowaniem antywirusowym Fuchsia OS to system Google'a, który zastąpi w przyszłości Androida? Snapdragon 660 i 630 oficjalnie. Średnia półka nabierze mocy

Popularne w tym tygodniu:

Pager, palmtop, składany smartfon. Jak zmieniał się ekwipunek biznesmena?