Oto pomysły Google'a na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. Niektóre są genialne!
W sierpniu Google zaprezentował ARCore, czyli nową platformę rozszerzonej rzeczywistości, dzięki której można tworzyć aplikacja nakładające wirtualne obiekty na obraz pochodzący z kamery. Teraz firma pochwaliła się kilkoma własnymi pomysłami na wykorzystanie tej technologii.
12.09.2017 | aktual.: 12.09.2017 12:34
Na razie ARCore dostępny jest tylko w wersji poglądowej, ale programiści dostali już odpowiednie narzędzia, dzięki którym mogą rozwijać pierwsze aplikacje. Najciekawsze pomysły gromadzone są na stronie thisisarcore.com.
Poeksperymentować postanowił także sam Google, a konkretnie oddział Daydream Labs zajmujący się rozwojem technologii VR oraz AR. Oto garść pomysłów.
"Magiczne okno" do Street View
Programiści zbudowali trójwymiarowy model Muzeum Brytyjskiego, który nakładany jest na rzeczywisty obraz z kamery. Po zbliżeniu telefonu wyświetla się 360-stopniowa panorama Street View z tego miejsca.
Zobacz przyszłość
Jedno z narzędzi pozwala zaprojektować budowlę, która jest następnie "nakładana" na prawdziwy budynek. Architekci mogliby dzięki temu łatwo pokazać klientom, jak ich dom będzie wyglądał po wybudowaniu/remoncie. Dzięki wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości możliwe będzie przejście się dookoła domu i dostrzeżenie wszystkich zakamarków. Świetna sprawa!
Naucz się nowych czynności
Prosta aplikacja jest w stanie przeprowadzić użytkownika przez wszystkie etapy robienia espresso. Z takimi apkami obsługa nawet skomplikowanych urządzeń może być banalna.
Uwydatnienie wirtualnych obiektów
Dzięki specjalnemu algorytmowi tło za wirtualnymi obiektami może się rozmywać i przyciemniać, gdy przyłoży się do nich telefon. Dzięki temu łatwiej będzie skupić uwagę użytkownika na wyświetlanym obiekcie.
Dzielenie się lokalizacją wewnątrz budynku
Tę aplikację stworzono z wykorzystaniem technologii VPS (Visual Positioning Service) zaprezentowanej podczas Google I/O 2017. Wizualne pozycjonowanie pozwala udostępnić drugiemu użytkownikowi lokalizację wewnątrz budynku. Ten będzie następnie precyzyjnie nawigowany za pomocą treści wyświetlanych na ekranie. W podobny sposób można by lokalizować np. produkty w marketach.
Nie mogę się doczekać aż rozszerzona rzeczywistość trafi pod strzechy
Technologie takie jak ARKit Apple'a i ARCore Google'a mogą wkrótce zmienić sposób, w jaki korzystamy z telefonów. A w przyszłości nie tylko telefonów, bo rozszerzona rzeczywistość pokaże pazur, gdy do nakładania wirtualnych obiektów na prawdziwy świat wystarczą lekkie okulary.
Podobają mi się pomysły Google'a na wykorzystanie własnej platformy. Moją wyobraźnię w szczególności rozpalił podgląd na wybudowany dom, instrukcja obsługi ekspresu i lokalizowanie znajomych wewnątrz budynków.
Nie mogę się doczekać, aż tego typu apki staną się powszechne i w każdym sklepie będzie można łatwo lokalizować działy i pojedyncze produkty, a do każdego urządzenia będzie dokładany AR-owy poradnik. Bo nie mam wątpliwości co do tego, że taka przyszłość nas czeka.