Dlaczego iPhone 8, a nie iPhone 7s? Mam teorię

Od razu zaznaczę, że ta teoria być może kompletnie nijak ma się to rzeczywistości, ale - moim zdaniem - jest sensowna.

Koniec systemu "tik-tak"

Jak zapewne wiecie, Apple dotychczas wydawał swoje telefony z tzw. systemie "tik-tak". Nowa generacja oznaczona nowym numerkiem pojawiała się co 2 lata, na przemian z udoskonalonymi wersjami "s".

  • 2007 — iPhone
  • 2008 — iPhone 3G
  • 2009 — iPhone 3GS
  • 2010 — iPhone 4
  • 2011 — iPhone 4s
  • 2012 — iPhone 5
  • 2013 — iPhone 5s
  • 2014 — iPhone 6
  • 2015 — iPhone 6s
  • 2016 — iPhone 7

iPhone 8 w 2017 roku? To nie ma sensu

Bezpośrednim następcą iPhone'a 7 — zgodnie z dotychczasową nomenklaturą — powinien być iPhone 7s. Tymczasem Apple nazwał go iPhone'em 8. To nie ma sensu.

Wiem, iPhone 8 wnosi delikatnie odświeżony wygląd (szkło zamiast aluminium), ale ciężko go uznać za nową generację produktu. Nowości jest wyjątkowo mało.

Czyżby Apple chciał wyrównać nazewnictwo z Samsungiem?

Największa konkurencja dla iPhone'ów to smartfony z linii Galaxy S. Prześledźmy, jakie modele pojawiły się przez ostatnie 3 lata:

Pominięcie iPhone'a 7s sprawiło, że Samsung nie przegonił numeracją Apple'a.

Dlaczego to takie ważne? Klienci zdążyli się już przyzwyczaić, że bezpośrednim konkurentem iPhone'a 7 był Galaxy S7, a iPhone 6s rywalizował z Galaxy S6. Widząc na sklepowej półce iPhone'a 7s u boku Galaxy S8 mogliby niesłusznie uznać, że ten pierwszy jest produktem starszej generacji. Niewykluczone, że Apple właśnie tego się bał.

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Trzeba pamiętać, że iPhone X - mimo iż ciekawszy — nie jest głównym flagowcem Apple'a, lecz osobnym modelem. Pojawi się później, a jego dostępność będzie prawdopodobnie ograniczona. Dlatego firmie zależy na tym, by "ósemka" sprzedała się jak najlepiej.

Przypomnę tylko, że w ubiegłym roku Samsung pominął Galaxy Note'a 6 i nazwał go Galaxy Note'em 7. Chodziło właśnie o to, by klienci nie myśleli, że jest starszy niż Galaxy S7.

Jak wspomniałem — to tylko moja niepodparta żadnymi dowodami teoria. Możliwe, że Apple miał inne powody.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Do iPhone'a X i Face ID jestem nastawiony sceptycznie. iPhone 8 to już w ogóle kpina Kto oszalał? Świat czy my? Słów kilka o kosmicznych cenach topowych smartfonów Dlaczego telefony w Polsce są często droższe niż w innych krajach? W oczekiwaniu na iPhone'a 8, czyli co sądzono o pierwszym smartfonie Apple'a Nie macie wrażenia, że LG V30 jest... zbyt dobry? Moto 360 Camera ma jedną ogromną zaletę i jedną ogromną wadę [Pierwsze wrażenia] LG V30 - pierwsze wrażenia. Jest moc i piękno! Galaxy Note 8 zamiast Galaxy S8+? Oto 5 za i 3 przeciw 4299 zł za Galaxy Note'a 8 to szaleństwo? O Neymarze w PSG też tak możecie sądzić HTC, LG i Sony nie będą zadowoleni. Samsung znowu zgarnie wszystko dla siebie? iPhone 8 jako pokaz możliwości technologicznych? Jeśli Apple czymś nie zaskoczy, efekt może być odwrotny do zamierzonego Android 8.0 Oreo oficjalnie. Czytelnicy Komórkomanii mieli nosa Essential Phone - "bezramkowy" ekran ma wadę, której się spodziewałem Podwójne aparaty z teleobiektywami wymagają usunięcia jednego problemu Im więcej iPad potrafi, tym mniej widzę w nim sensu Dobry smartfon to nie tylko dobre podzespoły, czyli jak producenci dbają o oprogramowanie 5 reklam smartfonów, których oglądanie to czysta przyjemność 5 teledysków, które nakręcono smartfonami Te smartfony zobaczymy już jesienią. Będzie tego sporo iPhone 7s? Mam nadzieję, że nigdy się nie pojawi Fani nowych technologii - szanujmy się! 2-minutowe wideo zaostrzyło mój apetyt na iOS 11 i rozszerzoną rzeczywistość HBO GO? Używam, ale nie polecam. Szkoda nerwów PlayLink i smartfony to najlepsze, co spotkało PlayStation 4 od dawna

Popularne w tym tygodniu:

Galaxy S9 zmierzył mi ciśnienie krwi. Sprawdziłem funkcję, o której mało kto słyszał Czytnik linii papilarnych w ekranie topowych samsungów? Jeszcze na to poczekamy. I dobrze! Nazewnicze problemy producentów smartfonów