Dynamic Vibration System: Sony zadbało o ciekawy dodatek. Szkoda, że trafił tylko do Xperii XZ2

Apple ma swój Taptic Engine, a LG postawiło na technologię HD TouchSense. Firma Sony nie chce być gorsza i przygotowała rozwiązanie, które rozszerza wrażenia z korzystania z telefonu dzięki wibracjom. Jest nim Dynamic Vibration System z Sony Xperii XZ2.

Sony Xperia XZ2
Sony Xperia XZ2
Mateusz Żołyniak

Czym właściwie jest Dynamic Vibration System?

Sony promuje Xperię XZ2 jako urządzenie multimedialne. Może wydawać się to dziwne ze względu na brak złącza Jack 3,5 mm, ale Japończycy skupiają się na ekranie obsługującym wideo HDR, aparacie mogącym rejestrować takie materiały, nowych głośnikach stereo oraz nowym systemie wibracji.

Firma z Kraju Kwitnącej Wiśni posługuje się nawet określeniem "Dynamic Vibration System" (DVS; dynamiczny system wibracji), a nowe rozwiązanie porównuje do tego z kontrolera DualShock 4 z PlayStation 4. Co to jednak właściwie oznacza?

DVS bazuje na bardzo dużym silniku wibracyjnym. Na swoim stoisku na MWC 2018 producent potwierdził to prezentując porównanie z modelem stosowanym silniczkiem. Te drugi jest znacznie mniejszy.

Tradycyjny silniczek wibracyjny (z lewej) i Dynamic Vibration System firmy Sony (z prawej)
Tradycyjny silniczek wibracyjny (z lewej) i Dynamic Vibration System firmy Sony (z prawej)

Najważniejszą częścią Dynamic Vibration System jest oprogramowanie, które analizuje odtwarzane utwory i synchronizuje wydobywający się dźwięk z wibracjami o odpowiednim natężeniu (użytkownicy mogą określić siłę wibracji). Sony chwali się przy tym, że soft analizuje nie tylko linię basową, ale również wyższe częstotliwości, aby dokładnie określić, jakich wibracji użyć.

Jak można wykorzystać Dynamic Vibration System?

DVS to system, który ma sprawdzić się w wielu scenariuszach. Wibracje mają:

  • zwiększyć wrażenia podczas oglądania filmów na ekranie Xperii XZ2;
  • sprawić, że odbiór muzyki odtwarzanej na głośnikach stereo będzie pełniejszy;
  • urozmaicić granie - firma chwali, że wyczuć można będzie np. napięcie linii podczas rozgrywki w Angry Birds.

Największą zaletą systemu Sony jest uniwersalność. Nie wymaga on bowiem wprowadzania zmian w grach czy nagrywania materiału wideo lub audio w specjalnych formatach. To zewnętrzny dodatek, który sam zajmuje się analizą pasma i synchronizuje wibracje pod dźwięk wydobywający się z głośników.

Sony Xperia XZ2 z Dynamic Vibration System
Sony Xperia XZ2 z Dynamic Vibration System

Samo to sprawia już, że użytkownicy nie będą musieli czekać na aktualizacje programów, aby wspierały nowe rozwiązanie. Dynamic Vibration System to takie odpowiednik Taptic Engine z iPhone'ów, ale nastawiony na wzbogacanie wrażeń podczas wykorzystywania smartfonu w celu rozrywkowym.

Dlaczego rozwiązanie trafiło tylko do Xperii XZ2?

Sony Xperia XZ2 Compact
Sony Xperia XZ2 Compact

System dynamicznych wibracji trafił niestety tylko do większej Xperii XZ2. Sony wskazuje, że nowy, większy silniczek - podobnie jak cewka do ładowania bezprzewodowego - nie zmieścił się po prostu w mniejszej obudowie modelu XZ2 Compact. Sony chciało bowiem zachować jak największą pojemność baterii.

Rozumiem takie tłumaczenie, ale nie jest ono bardzo przekonujące - sprzęt ten ma w końcu ponad 12 mm grubości. DVS byłby niezłą "wisienką na torcie" również w przypadku mniejszej Xperii XZ2 Compact. Szczególnie, że ta zapowiada się bardzo dobrze.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)