Google pokazał, że najważniejsi partnerzy mają go tam, gdzie słońce nie dochodzi

Android rozwija się o wiele wolniej, niż mógłby. Wszystko przez to, że Google doprowadził do sytuacji, w której współpracować z nim chcą tylko te firmy, które na smartfonach nie zarabiają.

Konferencja Google I/O poświęcona jest przede wszystkim usługom Google'a, ale gigant nie omieszkał pochwalić się zacieśnieniem współpracy z partnerami, bez których Android nie miałby racji bytu.

Najważniejsza nowość to Android P. Sporym zaskoczeniem było to, że publiczną wersję beta mogą już pobierać nie tylko użytkownicy Pixeli, ale i wybranych modeli innych producentów. Ich lista prezentuje się tak:

Duże zmiany zaszły także w usłudze Google Lens, która wykorzystuje aparat do rozpoznawania obiektów. Teraz nie będzie ona działać wyłącznie w osobnych aplikacjach, ale i zostanie zintegrowana z domyślnymi apkami aparatów wybranych telefonów.

Oto lista zainteresowanych tym rozwiązaniem producentów:

  • Asus;
  • bq;
  • HMD Global (Nokia Mobile);
  • LG;
  • Motorola;
  • OnePlus;
  • Sony Mobile;
  • TCL (w tym zapewne Alcatel i BlackBerry);
  • Transsion;
  • Xiaomi.

Czy czegoś wam tu nie brakuje?

Gdzie jest Samsung, czyli największy producent smartfonów z Androidem? Gdzie jest Huawei, czyli drugi pod względem wielkości smartfon z Androidem? Gdzie jest HTC, czyli jeden z najważniejszych partnerów, który wyprodukował Google'owi większość Pixeli i od którego Google zgarnął część pracowników i dostęp do patentów?

Google, któremu zależy na tym, by forsować swoje rozwiązania, otoczył się wieloma firmami, ale znamienne jest to, że nie udało mu się namówić do współpracy akurat tych dwóch, które na smartfonach zarabiają.

Zobacz również: Pierwsze kroki z Asystentem Google

Widać jak na dłoni, że Samsung i Huawei mają Google'a w …

Dwie firmy, które w świecie Androida liczą się najbardziej, współpracują z Google'em na tyle, na ile to konieczne. Biorą od niego najpopularniejszy system operacyjny i spełniają warunki umowy, czyli — w wielkim skrócie — umieszczają wyszukiwarkę i folder z aplikacjami Google'a na głównym pulpicie. Tyle.

Samsung ma gdzieś Google Lens, bo rozwija alternatywę w postaci Bixby Vision. Jest apka może i jest gorsza, ale własna. Co więcej, prawdopodobnie pod koniec roku więcej smartfonów będzie miało w aparatach ikonkę Bixby Vision niż Google Lens.

Obie firmy robią też wszystko, by wersja Androida była dla końcowego użytkownika niewidzialna. Stosują własne nakładki, z własnym wzornictwem i własnymi funkcjami, które skądinąd często wyprzedzają system Google'a nawet o kilka lat.

"Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma"

Słowa Henryka Sienkiewicza świetnie oddają niezdrową sytuację, jaka panuje w świecie Androida.

Google ma najpopularniejszy system operacyjny świata, ale popularność jego Pixeli wciąż jest znikoma, więc gigant musi współpracować z partnerami sprzętowymi.

Każdy producent marzy o tym, by mieć własny system operacyjny, nad którym miałby pełną kontrolę, ale z Androidem praktycznie nie da się wygrać. Firmy odpuściły sobie starania, ale próbują przynajmniej ugrać ile się da na własnych rozwiązaniach.

Efekt?

Niemal każdy smartfon z Androidem jest dzieckiem skazanych na współpracę rywali

I to naprawdę czuć. Dublujące się aplikacje, dziesiątki bliźniaczych usług, pierdyliony standardów odpowiedzialnych za robienie tego samego.

Potem wyciąga się telefon z pudełka, a tam dwie przeglądarki, dwa notatniki, dwa kalendarze i dwa sklepy z aplikacjami. Niby od przybytku głowa nie boli, ale jednak ciężko w takiej sytuacji oprzeć się wrażeniu, że kupiło się nie przemyślany produkt, ale efekt kłótni dwóch firm, które nie potrafiły się dogadać co do tego, czyje aplikacje powinny zostać zainstalowane.

A to dopiero początek problemów. Nawet za taką błahostką jak skanowanie odcisków palców stoją różne technologie, więc — o ile twórca aplikacji nie zatroszczy się o wsparcie dla wszystkich — na jednym telefonie zalogujesz się do konta bankowego odciskiem palca, a na innym nie.

Wiele nowych telefonów ma funkcję rozmywania tła na zdjęciach, ale każdy producent wykorzystuje autorskie rozwiązanie, w efekcie czego nie są one wspierane przez zewnętrzne aplikacje. Na Androidzie brakuje wielu fajnych fotograficznych aplikacji, które znane są użytkownikom iOS-u.

Aplikacja Anamorphic pozwala modyfikować rozmycie tła

I takie przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Niestety dobrego rozwiązania tego problemu nie ma

Google musiałby zmienić warunki licencji i zmusić producentów do wdrażania jego rozwiązań oraz zakazać ich dublowania. Android wówczas stałby się jednak dla twórców smartfonów systemem jeszcze mniej atrakcyjnym, bo dawałby im mniejsze pole do popisu. Jak taka polityka może się skończyć? Wystarczy spojrzeć na Windows Phone'a.

Obecna sytuacja nie jest jednak idealna. Android rozwija się dużo wolniej, niż mógłby, gdyby smartfony były owocem zdrowej współpracy, a nie rywalizacji.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

5 teledysków, które nakręcono smartfonami Jak być fanboyem Apple'a - kompletny poradnik Apple Pay to tylko kropla w morzu potrzeb. Wciąż czekamy na dostępność wielu funkcji iPhone'ów Quiz Komórkomanii: retro. Sprawdź swoją wiedzę na temat starych smartfonów Quiz Komórkomanii - flagowce z 2017 roku Face ID po pół roku używania. Apple, oddawaj mi mój czytnik linii papilarnych! Telefon na maturze - czy można wnieść na salę? Co za to grozi? Huawei P20 Pro to chyba pierwszy telefon Huaweia, którego Amerykanom wyraźnie brakuje Smartfon sam wykryje choroby bazując na próbkach głosu czy zdjęciach. To już się dzieje "Moja ulubiona firma zarabia więcej niż twoja". No, jest się czym chwalić... Hagenuk MT-2000: wyprzedzająca swoje czasy komórka firmy, o której pewnie nigdy nie słyszałeś Sony, dlaczego? Gdybym dopiero wydał 3600 zł na Xperię XZ2, czułbym się wyrolowany Smartfonowe niewypały. 5 nietypowych i odważnych pomysłów, które okazały się klapą Nadchodzi czas gamingowych smartfonów. Będą w czymś lepsze niż Galaxy S czy iPhone'y? 5 telefonów z dziwnymi wyświetlaczami, które pojawiły się długo przed iPhone'em X Jaki był twój pierwszy telefon? Dlaczego smartfony z małymi ramkami mają "bródkę" i jakim cudem iPhone X jej nie ma? O co tyle krzyku? Wystarczy programowa sztuczka, by wcięcie w ekranie nikomu nie przeszkadzało Huawei P20 Pro to smartfon premium pełną gębą. Produkt w końcu dogonił aspiracje firmy Trzymaj rękę na pulsie – handluj na rynku forex za pomocą aplikacji mobilnej Twórcy Unreal Engine zapowiadają rewolucję w mobilnym graniu. Nie jestem do ich pomysłu przekonany Galaxy S9 zmierzył mi ciśnienie krwi. Sprawdziłem funkcję, o której mało kto słyszał Nazewnicze problemy producentów smartfonów Czytnik linii papilarnych w ekranie topowych samsungów? Jeszcze na to poczekamy. I dobrze!

Popularne w tym tygodniu:

Nadchodzące flagowe smartfony z 2019 roku, na które warto czekać "Samsung powinien uśmiercić S Pena". Przecież ta dyskusja nie ma sensu iPhone 4, czyli źródło wizerunkowego kryzysu, który zażegnano po mistrzowsku [Podróż w czasie] Smartfon dla gracza? Oto dlaczego Samsung Galaxy S10 jest doskonałym wyborem