Czym jest Haptic touch, czy iPhone XS ma ekran 120 Hz i czego zabrakło w pudełku? Wyjaśnijmy kilka niejasności

Czym jest Haptic touch, czy iPhone XS ma ekran 120 Hz i czego zabrakło w pudełku? Wyjaśnijmy kilka niejasności

Czym jest Haptic touch, czy iPhone XS ma ekran 120 Hz i czego zabrakło w pudełku? Wyjaśnijmy kilka niejasności
Miron Nurski
13.09.2018 10:23, aktualizacja: 13.09.2018 15:27

Po premierze nowych iPhone'ów i nowego Apple Watcha pojawiło się sporo nieporozumień i niejasności związanych z tymi produktami. Trochę przez to, że Apple nie powiedział na konferencji wszystkiego, a po części dlatego, że został źle odebrany. Pora rozwiać wszystkie wątpliwości.

Nie, iPhone XS nie ma ekranu odświeżającego obraz w 120 Hz

Podczas konferencji na moment pojawił się slajd opisujący parametry techniczne ekranów iPhone'a XS i XS Max. Znalazła się tam wzmianka o 120-hercowym panelu. Sieć natychmiast została zalana informacjami, jakoby nowe modele - podobnie jak Razer Phone - odświeżały obraz w 120 Hz, co miałoby gwarantować jeszcze większą płynność animacji.

Obraz

Niestety - wspomniane 120 Hz dotyczy reakcji panelu na dotyk i nie ma nic wspólnego z wyświetlanym obrazem. Na ten moment taka częstotliwość odświeżania obrazu jest nieosiągalna na panelach OLED.

Dodam jeszcze, że sensor dotykowy 120 Hz miał już ubiegłoroczny iPhone X.

Czym jest Haptic touch w iPhonie XR?

"On nie ma 3D Touch, ale wymyśliliśmy coś naprawdę sprytnego. Jest nowa funkcja, którą nazwaliśmy Haptic touch" - tymi słowami Phil Schiller wywołał niemałe zamieszanie. Zabrzmiało to tak, jakby iPhone XR dostał jakąś alternatywę dla 3D Touch, a tak nie jest.

Chodzi po prostu o wibracje imitujące kliknięcie, które występują przy wykonywaniu niektórych czynności. Np. po kliknięciu ikony aparatu lub latarki na ekranie blokady.

Taka wibracja pojawia się też centrum sterowania, co uwiecznił na filmie Marques Brownlee. W tym miejscu dociśnięcie ekranu zostało zastąpione przez dłuższe przytrzymanie.

Jak możemy zobaczyć na wideo przygotowanym przez CNET, najważniejsze funkcje znane z 3D Touch nie działają. Nie da się np. docisnąć ikony na pulpicie, by rozwinąć menu kontekstowe.

Szybka ładowarka w zestawie? Zapomnij

Przed premierą sporo mówiło się o tym, że Apple może sprzedawać nowe iPhone'y w zestawie z ładowarką 18 W z przewodem USB-C na Lightning. Niestety plotki się nie potwierdziły. To wciąż stara ładowarka 5 W z przewodem USB-A.

Zawartość opakowania nowych iPhone'ów
Zawartość opakowania nowych iPhone'ów

Co więcej, w opakowaniu po raz pierwszy zabrakło przejściówki z gniazda Jack na Lightning. Słabo, biorąc pod uwagę, że najdroższy wariant iPhone'a XS Max kosztuje ponad 7200 zł.

EKG w Apple Watchu? Tak, ale tylko w Stanach Zjednoczonych

Spora część prezentacji Apple Watcha Series 4 została poświęcona wbudowanemu elektrokardiografowi, który pozwala przeanalizować pracę serca w domowym zaciszu. Apple wspomniał podczas konferencji, że funkcja ta pojawi się w USA pod koniec roku. Niestety wygląda na to, że na USA się skończy.

Obraz

W informacji prasowej funkcja EKG oznaczona jest jako "US only". Z kolei na polskiej stronie produktowej Apple w ogóle o niej nie wspomina, choć na amerykańskiej już tak.

Powód? Prawdopodobnie brak wymaganych certyfikatów od regulatorów rynku medycznego. Analogicznie czujnik ciśnienia krwi w Galaxy S9 oficjalnie nie działa poza USA, choć w przypadku Androida ograniczenie da się łatwo obejść. Być może będzie się dało także na iPhonie, instalując apkę z amerykańskiego App Store'a, ale jeśli ktoś ostrzy sobie zęby na tę funkcję, lepiej wstrzymać się na razie z zakupem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)