MediaTek Helio P90 oficjalnie. Smartfony oparty na tym układzie mogą być całkiem interesujące

MediaTek Helio P90 oficjalnie. Smartfony oparty na tym układzie mogą być całkiem interesujące

MediaTek Helio P90
MediaTek Helio P90
Mateusz Żołyniak
13.12.2018 14:59, aktualizacja: 13.12.2018 15:59

MediaTek nie chce być gorszy od Qualcomma, który zapowiedział niedawno Snapdragona 855. Tajwańczycy zaprezentowali oficjalnie swój flagowy układ Helio P90. Oto, co trzeba wiedzieć na jego temat.

Helio P90 ma mieć lepszą wydajność niż poprzednik przy mniejszym poborze energii

Helio P90 przedstawiony jest jako następca Helio P70, więc nie dziwi, że jest to ośmiordzeniowa jednostka produkowana w procesie litograficznym 12 nm FinFET przez firmę TSMC. MediaTek obiecuje, że udało się poprawić kluczowe elementy poprzedniego rozwiązania.

Nowość bazuje na nowych rdzeniach ARM, które zostały nieco inaczej ułożone w klastrach:

Helio P70 wyposażony był w cztery wydajne rdzenie Cortex-A73, ale jego następca - dzięki wykorzystaniu nowszych rozwiązań ARM Holdings - ma gwarantować wyższą wydajność przy dwóch wydajnych rdzeniach. Sześć energooszczędnych rdzeni Cortex-A55 zapewnić ma dodatkowo niższe zapotrzebowanie na energię.

MediaTek Helio P90
MediaTek Helio P90

MediaTek Helio P90 będzie do tego wyposażony w układ graficzny Imagination Technologies PowerVR GM9446 o taktowaniu 970 MHz, który ma być o 15 proc. szybszy niż Mali-G71 z Helio P60/P70. Dotyczy to jednak rozwiązania ARM w konfiguracji MP3, więc nie ma co liczyć, że układ Tajwańczyków będzie tak mocny jak nowe jednostki Huaweia (Kirin 980) i Samsunga (Exynos 9820).

Bardziej wydajna obsługa sztucznej inteligencji

Jedną z największych zalet Helio P90 będzie rozwiązanie APU 2.0, który zapewnić ma wydajną obsługę algorytmów sztucznej inteligencji. Ma być ponad cztery razy bardziej wydajne niż APU z poprzednich układów firmy, co przekładać ma się na moc obliczeniową 1127 GMAC/s.

MediaTek Helio P90
MediaTek Helio P90

Dodam, że Helio P60 osiąga ok. 280 GMAC/s, a Snapdragon 710, który będzie głównym rywalem nowości MediaTeka, w obliczeniach SI wyciąga ok. 600 GMAC/s. Różnica jest więc spora.

Jak suche cyfry mają przełożyć się na realne możliwości? Firma z Tajwanu twierdzi, że jej autorska technologia NeuroPilot umożliwi deweloperom wyciągnięcie pełnego potencjału z APU 2.0. Smartfony oparte na Helio P90 mają dzięki temu:

  • śledzić w czasie rzeczywistym ruch aż pięciu osób;
  • tworzyć pełne awatary postaci i śledzić w 3D ruch obiektów;
  • identyfikować jednocześnie wiele obiektów w kadrze;
  • bardziej precyzyjnie rozpoznawać głębię;
  • zapewnić wyższe bezpieczeństwo systemów rozpoznawania twarzy.

Pełne wsparcie dla technologii Google'a

Helio P90 wspiera popularne narzędzia AI jak TensorFlow, TensorFlow Lite oraz Caffe i Caffe2, które wykorzystywane są przez twórców androidowych aplikacji. MediaTek postanowił zacieśnić jednak współpracę z Google'em, co zaowocowało dodaniem pełnego wsparcia dla rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości Google Lens i ARCore.

Ulepszone możliwości fotograficzne

Na papierze nieźle prezentuje się również 14-bitowy potrójny ISP (Image Signal Processor), który zapewnić ma wsparcie dla pojedynczych aparatów z matrycami do 48 Mpix.

Nowy ISP zagwarantować ma do tego obsługę zdjęć w formacie RAW, oparty na uczeniu maszynowym mechanizm redukcji szumów na zdjęciach w słabych warunkach oświetleniowych czy precyzyjne nakładanie efektu rozmycia (bokeh) w przypadku podwójnych i pojedynczych aparatów.

MediaTek Helio P90
MediaTek Helio P90

Dodatkową zaletą ma być sprzętowy Depth Engine. Rozwiązanie to ma odpowiadać na nakładanie w czasie rzeczywistym rozmycia na materiał rejestrowany przy 30 kl/s. System ten wspomagany jest oczywiście algorytmami sztucznej inteligencji.

Na tym nie koniec usprawnień

Mediatek zadbać miał również o obsługę nowszych standardów łączności (m.in; Bluetooth 5.0) i funkcję TAS 2.0, która automatycznie zarządza pracą anten modułów łączności komórkowej, co zapewnić ma stabilny sygnał przy niedużym poborze energii. Ciekawym dodatkiem jest obsługa trybu Dual SIM dla 4G.

MediaTek Helio P90
MediaTek Helio P90

Kluczowe elementy MediaTeka Helio P90 prezentują się następująco:

  • technologia 12 nm FinFET (TSMC);
  • dwa rdzenie Cortex-A75 o taktowaniu do 2,2 GHz;
  • sześć rdzeni Cortex-A55 o taktowaniu do 2,0 GHz;
  • GPU IMG PowerVR GM9446 (970 MHz);
  • MediaTek APU 2.0;
  • obsługa do 8 GB pamięci RAM LPDDR4x (1866 MHz);
  • obsługa pamięci UFA 2.1;
  • obsługa ekranów o rozdzielczości do 2520 x 1080 pikseli (format 21:9);
  • wsparcie dla pojedynczych aparatów do 48 Mpix;
  • wsparcie dla podwójnych aparatów 24 Mpix + 16 Mpix;
  • modem 4G LTE kategorii 13/12, 4x4 MIMO, 3CA, 256QAM, HPUE;
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dwuzakresowe), Bluetooth 5.0;
  • GPS/A-GPS/GLONASS/Beidu/Galileo;
  • MediaTek CorePilot, MediaTek NeuroPilot.

Smartfony oparte na Helio P90 zapowiadają się interesująco

MediaTek Helio P90 jest układem przygotowanym głównie z myślą o smartfonach ze średniej półki cenowej, a dokładnie - z wyższej części tego segmentu. Jego głównymi rywalami będą modele Snapdragon 67x i czy 7xx, które również mają gwarantować świetne osiągi oraz obsługę technologii znanych z topowych układów.

Helio P90 na tle rozwiązań Qualcomma być może będzie wyróżniał się jednak lepszą obsługą algorytmów sztucznej inteligencji, co docenić może wielu producentów smartfonów. Ciekawy jestem, co firmy zaoferują na bazie nowości MediaTeka, która na rynek trafić ma już w pierwszym kwartale 2019 roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)