Dlaczego Galaxy S III ma matrycę PenTile?
PenTile to zło! Z takiego założenia wychodzi większość użytkowników Androidów, szczególnie ci, którzy na oczy nie widzieli modeli wyposażonych w tę matrycę. Niedawno Samsung wyjaśnił, dlaczego we flagowym Galaxy S III zastosował PenTile.
PenTile (matryca RGBG) to specyficzny rodzaj matrycy. Znajduje się ona w wybranych smartfonach (w większości z ekranami AMOLED). W przeciwieństwie do macierzy RGB, których piksele składają się z trzech subpikseli (czerwonego, niebieskiego i zielonego), PenTile charakteryzuje się obecnością dwóch rodzajów pikseli. Pierwszy złożony jest z dużego subpiksela niebieskiego i małego zielonego, a drugi - dużego czerwonego i małego zielonego.
Takie ułożenie subpikslei powoduje, że do wyświetlania części kolorów barw wykorzystywany jest nie jeden, ale dwa piksele. W efekcie odczuwalna rozdzielczość ekranu może być mniejsza niż podawana w specyfikacji, a podczas wyświetlania np. tekstu widoczne są wyraźnie pojedyncze piksele i "ząbkowane" krawędzie liter/cyfr. Efekt PenTile przez wielu był uważany za wadę takich modeli, jak Nexus One czy pierwszy Galaxy S.
Temat macierzy powracał przy okazji premier takich modeli, jak Motorola RAZR, Galaxy Nexus czy Lumia 800. Nie inaczej jest w przypadku Galaxy S III, który został zaprezentowany na początku maja. Część użytkowników zaczęła od razu zarzucać Samsungowi brak innowacyjności i olewanie kupujących. W końcu smartfon nie oferuje "pełnego 720p", jak konkurencja, z HTC One X na czele.
Południowokoreański producent szybko odpowiedział na zarzuty, wyjaśniając, że zastosowanie macierzy RGBG wynikało z troski o żywotność ekranów. Według Samsunga w matrycach AMOLED RGB za szybko wypalają się niebieskie piksle. Są one znacznie większe w macierzy PenTile i dzięki temu wyświetlacz może przez ponad dwa lata zapewniać wysokiej jakości obraz. Te wyjaśnienia wydały się jednak mało przekonujące i pojawiły się sugestie, że wykorzystanie matrycy RGBG ma związek z mniejszym apetytem smartfona na prąd, szczególnie przy wyświetlaniu multimediów.
Pozostaje pytanie, czy Samsung, stosując PenTile, ma zamiar zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne Galaxy S III, jego żywotność czy może nie ma jeszcze gotowych wyświetlaczy HD Super AMOLED Plus (bez PenTile), które wykonano w nowszej technologii LITI. Takie wnioski można było wysnuć z przecieków przed prezentacją, ale czy rzeczywiście tak jest?
Na temat ekranów HD Super AMOLED wypowiadaliśmy się już kilka razy przy okazji testów Galaxy Nexusa. Jako jedna z niewielu osób w Polsce miałem okazję obcować już z najnowszym Galaxy S III i zanim przejdę do odpowiedzi na powyższe pytanie, odniosę się do zasadności stwierdzenia: "PenTile to zło".
W pierwszych, pisanych bezpośrednio z Londynu wrażeniach z korzystania z nowej Galaktyki pisałem, że obecność matrycy RGBG podczas standardowego korzystania z telefonu jest trudna do zauważenia. Gdy patrzy się na ekran z 20-40 cm, w ogóle nie jest dostrzegalna, a pojedyncze piksele mogłem rozróżnić dopiero po wpatrzeniu się w niego z około 5-10 cm. Pod tym względem Galaxy S III wypada bardzo podobnie do Galaxy Nexusa.
Oznacza to w skrócie, że PenTIle widoczne będzie na stronach WWW czy podczas czytania tekstu, ale nie będzie przeszkadzać, jak w Galaxy S czy Nexusie One, które miały ekrany WVGA. Podczas oglądania filmów, zdjęć czy innego rodzaju multimediów macierz RGBG nie będzie zauważalna.
Co więcej, ekran będzie cechować się świetną jakością kolorów, głęboką czernią i dużym nasyceniem barw. Mała dygresja: poziom saturacji Super AMOLED-ów sprawia, że strony WWW wydają się zbyt kolorowe i przesycone. Moim zdaniem jest to większa wada Galaxy S III niż mityczna już matryca PenTile.
Wracając jednak do tematu zasadności użycia macierzy RGBG odniosę się do ostatnich informacji, które pojawiły się po prezentacji systemu Tizen i pierwszych deweloperskich urządzeń Samsunga. Jak zauważyli redaktorzy serwisu SamMobile, prototypowy sprzęt wykorzystywał ekran HD Super AMOLED Plus (co oznacza brak PenTile). Miał być to jedyny tego typu wyświetlacz na rynku z popularyzowaną ostatnio pełną rozdzielczością 1280 x 720 pikseli.
Potwierdza to tylko oświadczenie Sammy'ego. Moim zdaniem producent rzeczywiście mógł zastosować PenTile, aby nieco obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną wielkiego, 4,8-calowego wyświetlacza. Mimo braku dokładnych danych odnośnie do porównania energożerności Super AMOLED-ów i Super AMOLED-ów Plus, według części źródeł różnice są na korzyść tych pierwszych. Wynika to bowiem z faktu, że nowe generacje ekranów z Plusem są zazwyczaj jaśniejsze o poprzedników i potrzebują więcej prądu.
Myślę również, że zastosowanie PenTile miało pomóc w konkurencyjności Galaxy S III z innymi topowymi Androidami pod względem czasu pracy baterii. Gdy patrzy się na HTC One X z Tegrą 3 i Super LCD 2, widać, że zarówno czterordzeniowy układ Nvidii, jak i wielki ekran wyczerpują baterię w zastraszającym tempie.
Samsung mógł zastosować więc nie tylko chipset stworzony w nowszej technologii 32 nm (pomijając dodatkowy atut mniejszej emisji ciepła), ale również zauważalnie mniej energożerny wyświetlacz z matrycą RGBG. Byłoby to o tyle zasadne, że nowe funkcje jak Smart Stay czy S Voice będą wymagać stałe aktywnej kamery czy mikrofonu, co z pewnością odbije się na czasie pracy baterii. Potwierdzają to choćby ostatnie testy GSM Arena, w których Galaxy S III jest w stanie odtwarzać materiał wideo dwa razy dłużej niż HTC One X.
Nie krytykowałbym więc od razu decyzji o zastosowaniu matrycy PenTile w Galaxy S III, a poczekał na dokładne testy. Może okazać się, że smartfon Samsunga na tle konkurencji będzie wyróżniał się stosunkowo długim czasem pracy na pojedynczym ładowaniu, nie tylko dzięki nieco większemu ogniwu. Na razie to moje przypuszczenia, a z ostateczną oceną decyzji poczekam do czasu, kiedy będę mógł spędzić z nowym flagowcem Sammy'ego więcej czasu.
Źródło: wikipedia • diplaymates • theverge • samsung • własne