Android 11 w wersji beta już jest. Co przygotował dla nas Google?

Android 11 w wersji beta już jest. Co przygotował dla nas Google?

Android 11 w wersji beta już jest. Co przygotował dla nas Google?
Patryk Korzeniecki
11.06.2020 09:34, aktualizacja: 11.06.2020 11:34

Android 11 beta to nie tylko usprawnienia samego interfejsu, ale także zmiany dotyczące mechanizmu uprawnień. Co ciekawe - w najnowszym systemie Google'a mogą zmieniać się w czasie.

Doniesienia o Androidzie 11 w wersji beta pojawiały się regularnie. Część wieści nie będzie więc zaskoczeniem, chociaż pojawiły się też niewymienione wcześniej zmiany.

Android 11 - Google ulepsza interfejs

Google w testowej wersji najnowszego Androida zaproponował dymki czatów, które przewijały się już wcześniej. Podobną funkcję zaimplementował Facebook w aplikacji Messenger, jednak Google postanowił udostępnić ją natywnie w systemie. Wymagane jest jednak użycie odpowiedniego API do powiadomień.

Nowa wersja systemu pozwala na utworzenie skrótu do konkretnej konwersacji na pulpicie.

Obraz

Testowy Android 11 priorytetyzuje powiadomienia czatów, wypychając je na górę listy. Ponadto Google chwali się kontekstowymi podpowiedziami i ulepszoną kontrolą głosową urządzenia.

Android 11 ucieszy posiadaczy inteligentnego domu

Google postanowił usprawnić kontrolę inteligentnych urządzeń. W wydzielonej części systemu znajdziemy przyciski służące do kontrolowania żarówek, odkurzaczy, klimatyzacji i innych sprzętów tego typu.

Menu wywoływane jest za pomocą dłuższego przytrzymania przycisku blokady ekranu. Warto wspomnieć, że zawiera także kafelki związane z zasilaniem czy kartami płatniczymi.

Obraz

Android 11 pozwala także na szybką zmianę urządzenia wyjścia - w czasie odtwarzania muzyki lub materiału wideo możemy np. szybko przełączyć się z głośnika na telewizor.

Android 11 beta wprowadził tymczasowe uprawnienia

Użytkownik może przydzielić dostępu do mikrofonu, kamery czy lokalizacji nie tylko na stałe, ale także jednorazowo. Oznacza to, że przy kolejnym żądaniu zostanie jeszcze raz poproszony o zgodę.

Obraz

Oficjalne informacje mówią ponadto o mechanizmie resetowania uprawnień w przypadku nieużywanych od dawna aplikacji i podwojeniu liczby komponentów mogących być aktualizowanych z poziomu sklepu Google Play.

Google w Androidzie 11 beta wprowadził także sporo zmian dla deweloperów i Android Studio. System dostępny jest w tej chwili na smartfony Google Pixel 2, 3, 3a oraz 4.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)