Samsung i Sony olewają Androida 7.0, ale to dobra wiadomość

Samsung i Sony olewają Androida 7.0, ale to dobra wiadomość

Samsung i Sony olewają Androida 7.0, ale to dobra wiadomość
Miron Nurski
09.12.2016 16:13, aktualizacja: 09.12.2016 20:14

Android 7.0 zdążył trafić raptem na 0,4 proc. urządzeń z Androidem, a już nie jest najnowszą wersją systemu. Nic więc dziwnego, że część producentów postanowiła pominąć to wydanie i skupić się od razu na Androidzie 7.1.

Samsung szykuje Android 7.1 dla Galaxy S7

Kilka tygodni temu na wybranych rynkach wystartował Galaxy Beta Program, w ramach którego użytkownicy Galaxy S7 oraz S7 edge mogą testować rozwojowe wydanie Androida 7.0 Nougat. Jeden z członków tego programu - niejaki Mohammad_rvp z forum XDA Developers - zdobył od Samsunga informację, że gdy proces aktualizacyjny do Nougata oficjalnie wystartuje, użytkownicy dostaną od razu Androida 7.1.1.

Sony chce wyprzedzić konkurencję

Samsung ma swój Galaxy Beta Progam, a Sony projekt Xperia Concept. Jak dowiedział serwis Xperia Blog, Sony także przygotowuje już Androida 7.1. Z ust jednego z członków zespołu pracującego nad aktualizacją padły takie słowa:

To nasz główny priorytet. Jeśli zobaczysz innego producenta (wykluczając Google'a), który wypuści to szybciej od nas, przygotuj zgniłe pomidory!

Kiedy aktualizacja trafi na pokład pierwszych smartfonów? Tego nie wiadomo. Najwidoczniej jednak Sony jest przekonane, że uwinie się relatywnie szybko. Można zatem oczekiwać, że w przypadku większości modeli, producent - podobnie jak Samsung - pominie wersję 7.0.

Prawdopodobnie pominięcie jednej wersji wydłuży prace nad oprogramowaniem

Użytkownicy smartfonów Samsunga i Sony, którzy liczyli na to, że beta testy Androida 7.0 oznaczają, że aktualizacja jest już tuż za rogiem, mogą czuć się zawiedzeni. Mimo wszystko chyba lepiej poczekać parę tygodni dłużej niż dostać system, który nie jest już najnowszy.

Ależ Google namieszał

Android 7.1 Nougat przez kilka tygodni zarezerwowany był dla flagowych smartfonów z linii Pixel. Nawet Nexusy dostały tę wersję systemu dopiero na początku grudnia - dwa miesiące po premierze Pixeli. Wtedy też reszta producentów otrzymała kod źródłowy, który pozwolił im zacząć prace nad systemem.

Nie jest jasne, kiedy producenci dowiedzieli się, że Android 7.0 nie jest ostatnią wersją systemu, jaka pojawi się tym roku. Coś mi jednak mówi, że gdyby gigant z Mountain View grał w otwarte karty, Samsung, Sony oraz inne firmy nie traciłyby czasu i środków na testowanie systemu, który ostatecznie zostanie pominięty.

Wygląda więc na to, że wyszukiwarkowy gigant robi wszystko, aby najnowsza wersja systemu jak najdłużej była kartą przetargową jego topowych smartfonów. Kto wie, czy polityka aktualizacyjna firmy nie będzie wyglądała podobnie w kolejnych latach i jak na rzucanie kłód pod nogi zareagują partnerzy.

Android 7.1.1 - co nowego?

Obraz

Najnowsza wersja systemu wnosi m.in. kontekstowe skróty w aplikacjach (namiastka 3D Touch), klawiaturę obsługującą GIF-y, nowe emoji czy natywne wsparcie dla okrągłych ikon.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)