Android Q oficjalnie zaprezentowany. Oto lista nowości

Android Q zapowiedziany
Android Q zapowiedziany
Mateusz Żołyniak

07.05.2019 20:00, aktual.: 07.05.2019 22:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

System Android dostępny jest na 2,5 mld urządzeń, a w produkcję opartych na nim rozwiązań zaangażowanych jest obecnie ponad 180 firm. Warto więc wiedzieć, czym wyróżniać ma się najnowsze wydanie platformy Google'a, które oznaczono literą Q.

Pierwsze wersje beta Androida Q już jakiś czas temu zostały udostępnione deweloperom, ale na Google I/O 2019 przyszedł czas na oficjalną prezentację nowego wydania platformy.

Obsługa składanych ekranów i łączności 5G

Jedną z kluczowych nowości w platformie Google'a jest jej dostosowanie do smartfonów wyposażony w składane ekrany. Oznacza to, że interfejs systemu oraz aplikacje będą automatycznie dostosowywać się do formatu panelu, który wykorzystywany jest w danej chwili.

Użytkownicy mogą rozpocząć rozgrywkę na fragmencie ekranu (w trybie smartfonu), a po rozłożeniu urządzenia (w trybie tabletu) kontynuować ją w momencie, w którym została przerwana. Przebiegać ma to płynnie.

Obsługa składanych ekranów ma poprawić też wielozadaniowość. Da m.in. możliwość korzystania z większej liczby programów na dużych panelach, które wyłaniają się po rozłożeniu.

Android Q został dostosowany do smartfonów ze składanymi ekranami
Android Q został dostosowany do smartfonów ze składanymi ekranami

Platforma ma być więc gotowa na pojawienie się nowych typów urządzeń, które producenci wprowadzą na rynek w 2019 roku. Szczególnie, że wersja Q natywnie wspiera również łączność 5G. Google udostępnia już twórcom aplikacji narzędzia, które umożliwiają dopasowywanie programów pod produkty nowego typu.

Live Caption, czyli ważne usprawnienie dla osób niedosłyszących i głuchych

Gigant z Androidzie Q zaszył wiele nowych rozwiązań, które bazują na algorytmach uczenia maszynowego przetwarzanych na smartfonach. Jednym z nich jest opcja Live Caption, która automatycznie generować ma podpisy dla odtwarzanych treści.

Ma być to szalenie uniwersalne rozwiązanie, które nie jest ograniczone jedynie do wideo. Funkcja działa również z podcastami czy wiadomościami głosowymi. Jej ważną zaletą jest brak konieczności połączenia z siecią komórkową czy Wi-Fi; przetwarzanie danych odbywa się w urządzeniu.

Android Q ma serwować bardziej trafne podpowiedzi

Na podobnej technologii bazuje stale udoskonalana funkcja inteligentnych odpowiedzi, która już wcześniej wbudowana została w panel powiadomień, co przyspieszyć na odpowiadanie na ważne wiadomości.

Funkcja w wersji Q ma dodatkowo przewidywać zachowanie użytkownika. Dzięki temu po otrzymaniu wiadomości z adresem Smart Reply będzie od razu kierować do Map Google'a.

Android Q z ciemnym motywem graficznym

Google dodał również ciemny motyw graficzny. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku urządzeń z OLED-owymi ekranami - wyraźnie zmniejszy zapotrzebowanie panelu na energię.

Ciemny motyw graficzny w Androidzie Q
Ciemny motyw graficzny w Androidzie Q

Android Q ma być bardziej bezpieczny

Google przykłada coraz większą uwagę do dbania o prywatność użytkowników oraz ochrony ich danych. Firma w Androidzie Q wprowadzić miała więc prawie 50 nowych funkcji i zmian na tym polu. Umożliwi to m.in. lepszą kontrolę nad danymi dotyczącymi lokalizacji użytkownika, z których korzystają poszczególne aplikacje.

W wersji Q można wybrać (w ustawieniach systemowych) opcję, dzięki której aplikacje będą otrzymywać dane dotyczące lokacji tylko, gdy są wykorzystywane. Użytkownicy mają do tego dostawać powiadomienia, gdy programy działające w tle wykorzystują dane geolokalizacyjne.

Szybsze aktualizacje zabezpieczeń w Androidzie Q
Szybsze aktualizacje zabezpieczeń w Androidzie Q

Gigant zadbać miał do tego o szybsze wprowadzanie łatek bezpieczeństwa. Komponenty systemu mają być od teraz aktualizowane samodzielnie, jak aplikacje zainstalowane z Google Play. Update'y mają być udostępniane, gdy tylko pojawią się finalne wersja łatek.

Focus mode do efektywnej pracy

Wraz z wersją Q system Google'a zostanie wzbogacony o funkcję Focus mode, która umożliwia wybranie programów rozpraszających użytkownika. Powiadomienia będą z nich wyciszane, gdy tryb jest aktywny, ale nie dotyczy to innych aplikacji. Można mieć więc wyciszonego Messengera, ale cały czas otrzymywać ważne maile.

Android Q z funkcją Focus mode
Android Q z funkcją Focus mode

Focus mode trafić ma nie tylko do smartfonów działających pod kontrolą wersji Q, ale również modeli na Androidzie 9 Pie. Funkcja zostanie udostępniona jesienią, więc zadebiutuje zapewne na nowych Pixelach.

W Androidzie Q wprowadzono rozwiązanie Family Link zintegrowane z Cyfrową Równowagą. Funkcja ta umożliwia weryfikację aplikacji, które chce zainstalować dziecko, monitorowanie czasu jaki spędza z poszczególnymi programami czy ustawianie limitów dotyczących czasu korzystania z poszczególnych tytułów.

Android Q z funkcją Family Link
Android Q z funkcją Family Link

Rodzice za pomocą Family Link mogą "odłączyć" dziecko od programów poprzez ustawienie czasu "pójścia do łóżka" (po określonej godzinie nie będzie mogło korzystać z zainstalowanych programów).

Beta Androida Q dla 21 smartfonów

Google już teraz udostępnił Androida Q Beta, z której korzystać można będzie na 21 smartfonach 13 producentów. Są to:

Na szczegóły dotyczące finalnej nazwy nowej platformy - tradycyjnie - trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
publicystykasmartfonynewsy