Apple obrywa ze wszystkich stron. Już nawet Zuckerberg krytykuje iMessage
Nie cichnie dyskusja na temat niedoskonałości forsowanej przez Apple'a platformy iMessage. Tym razem głos zabrał założyciel Facebooka.
Przypomnijmy, że od początku roku:
- Wall Street Journal opublikował głośny reportaż poruszający problem stygmatyzowania nastolatków, którzy nie mają iPhone'a. Wszystko przez to, że komunikator iMessage odróżnia zielonym kolorem wiadomości wysłane z telefonów innych marek.
- Hiroshi Lockheimer - wiceszef Google'a odpowiedzialny za rozwój Androida - publicznie skrytykował Apple'a za "wykorzystywanie presji rówieśników i zastraszania jako sposobu na sprzedaż produktów".
- Google ruszył z kampanią #GetTheMessage, która ma zachęcić Apple'a do implementacji standardu RCS, który ułatwiłby komunikację użytkownikom iPhone'ów oraz Androida.
Póki co krytyka i kampanie informacyjne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, ale Apple'owi wciąż się obrywa.
Mark Zuckerberg: "WhatsApp jest znacznie bardziej prywatny i bezpieczniejszy niż iMessage"
Szef firmy Meta opublikował na Instagramie post uderzający w platformę iMessage Apple'a. Zuckerberg wylicza, że WhatsApp ma szyfrowanie end-to-end na systemach iOS i Android oraz międzyplatformowych czatach grupowych, możliwość wysyłania znikających wiadomości czy szyfrowane kopie zapasowe. "Tego wszystkiego iMessage nadal nie ma" - dodaje założyciel Facebooka.
iMessage co prawda także szyfruje wiadomości, ale tylko te wysyłane między produktami Apple'a. Gdy użytkownik iPhone'a wyśle wiadomość użytkownikowi Androida, smartfon przechodzi w tryb SMS, a wówczas szyfrowanie przepada.
WhatsApp opublikował także spot promocyjny, w którym porównuje nieszyfrowane SMS-y do... wysyłania listów gołębiem pocztowym.
WhatsApp nie jest jednak jedynym sposobem na zabezpieczenie wiadomości wysyłanych między użytkownikami różnych platform. Google od miesięcy stara się przekonać Apple'a do implementacji standardu RCS, mającego zastąpić wysłużone SMS-y. Jednym z atutów tej technologii jest właśnie szyfrowanie end-to-end.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii