Cały tydzień bez ładowania. Samsung i IBM zapowiadają dłuższe działanie baterii

Cały tydzień bez ładowania. Samsung i IBM zapowiadają dłuższe działanie baterii
Źródło zdjęć: © Sten Ritterfeld
Konrad Siwik

20.12.2021 19:56, aktual.: 06.03.2024 22:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

IBM i Samsung wspólnie ogłosiły przełomowy projekt układu scalonego, który może doprowadzić do znacznego wzrostu wydajności i wydłużenia czasu pracy telefonu na baterii o cały tydzień.

Główną bolączką dzisiejszych smartfonów jest fakt, że ich baterie nierzadko wystarczają tylko na jeden dzień działania. Z tego względu jesteśmy zmuszeni do noszenia przy sobie ładowarki lub powerbanka. A to nie są najlepsze rozwiązania, biorąc pod uwagę, że producenci starają się wydawać na rynek jak najbardziej smukłe i kieszonkowe urządzenia.

Samsung wydaje się zauważać potrzeby swoich klientów, dlatego we współpracy z amerykańską firmą IBM opracował rozwiązanie, które ma wydłużyć czas pracy baterii na jednym ładowaniu. Jest nim nowy układ scalony VTFET (Vertical Transport Field Effect Transistors), stworzony w Albany Nanotech Complex w Nowym Jorku, który charakteryzuje się pionową architekturą, a nie jak zwykle płaską.

IBM and Samsung Unveil Semiconductor Breakthrough That Defies Conventional Design

Poprzez układanie tranzystorów jeden na drugim, a nie jak zazwyczaj obok siebie, układ VTFET drastycznie podniesie pułap liczby tranzystorów, które można upakować na małej powierzchni. Poprawi także punkty styku tranzystorów, co "pozwoli na większy przepływ prądu przy mniejszych stratach energii".

IBM i Samsung przewidują, że w zestawieniu z porównywalnymi układami finFET ich nowe rozwiązanie zmniejszy zużycie energii o 85 procent, przy równoczesnym dwukrotnym wzroście wydajności. Firmy twierdzą, że dzięki temu "baterie telefonów komórkowych, będą działać ponad tydzień bez ładowania, a – nie tak jak obecnie – jeden dzień.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także