Dziesiątki słuchawek Bluetooth będą działać jak AirPodsy. Google usprawnia Fast Pair

Dziesiątki słuchawek Bluetooth będą działać jak AirPodsy. Google usprawnia Fast Pair

Dziesiątki słuchawek Bluetooth będą działać jak AirPodsy. Google usprawnia Fast Pair
Miron Nurski
28.11.2018 15:37, aktualizacja: 28.11.2018 16:37

Pamiętacie opracowaną przez Google'a technologię Fast Pair? Google bynajmniej o niej nie zapomniał, bo właśnie dodał ważne usprawnienie.

Gwoli przypomnienia: Fast Pair to technologia Google'a, której zadaniem jest przyspieszenie parowania smartfonów z akcesoriami Bluetooth.

Wystarczy umieścić świeżo rozpakowane urządzenie przy telefonie, aby ten zasugerował nawiązanie połączenia. Jeśli akcesorium wymaga do działania dodatkowej aplikacji, smartfon sam zaproponuje jej instalację.

Rozwiązanie zostało zapowiedziane pod koniec 2017 roku, ale od tamtej pory Google na jego temat milczał. Okazuje się jednak, że cały czas pracował nad jego udoskonaleniem.

Teraz sparowane akcesoria Bluetooth będą powiązane z kontem Google'a

Co to oznacza? Jeśli użytkownik sparuje kompatybilne słuchawki ze smartfonem z Androidem, akcesorium automatycznie połączy się także z innymi urządzeniami (np. tabletem czy notebookiem).

Z kolei po przesiadce na nowy telefon nie trzeba będzie od nowa parować go ze swoimi akcesoriami; wystarczy zalogować się na konto Google.

Słowem: zewnętrzne akcesoria będą współpracować z androidami niczym AirPodsy z iPhone'ami

AirPodsy może nie są najlepszymi słuchawkami świata, ale jednego odebrać im nie można: wygodą obsługi miażdżą całą konkurencję.

Po wyjęciu słuchawek z pudełka wystarczy umieścić je przy iPhonie i kliknąć w okno parowania na jego ekranie. Akcesorium od razu łączy się się także z iPadem, MacBookiem i innymi urządzeniami Apple'a.

Google ma szansę sprawdzić, że za w przyszłości nie będzie to ewenement, lecz rynkowy standard.

Niestety Fast Pair wymaga zapewnienia kompatybilności ze strony producentów sprzętu

Google opracował rozwiązanie gotowe do wdrożenia i udostępnia chętnym producentom akcesoriów stosowną dokumentację. Implementacja technologii Fast Pair wymaga jednak ich woli.

Gigant zapewnia, że producenci zainteresowani jego rozwiązaniem liczeni są w dziesiątkach. Ich lista obejmuje takie marki jak Jaybird, Anker SoundCore czy Bose. W ciągu kilku najbliższych miesięcy rynek ma zostać zalany urządzeniami wspierającymi Fast Pair. Na razie dostępne są tylko pojedyncze sztuki jak Pixel Buds, Libratone Q Adapt On-Ear, Planstronics Voyager 8200 czy Jaybird Tarah.

Jaybird Tarah to jedne z nielicznych słuchawek obsługujących Fast Pair
Jaybird Tarah to jedne z nielicznych słuchawek obsługujących Fast Pair

Od strony smartfonu wymagany jest tylko Android w wersji 6.0 Marshmallow lub nowszej. W 2019 roku wsparcie dla Fast Pair ma zostać dodane do Chromebooków.

Trzymam kciuki za tę technologię

Mam nadzieję, że Fast Pair się przyjmie, a kompatybilnych urządzeń nie tylko będzie przybywać, ale i producenci wyraźnie będą wsparcie dla niego komunikować, np. umieszczając na opakowaniach stosowny znaczek. Na razie nie zauważyłem niestety, by któraś z marek jakoś wybitnie chwaliła się tym rozwiązaniem.

Parowanie urządzeń przez Bluetootha może i nie jest dziś jakimś gigantycznym problemem, bo robi się to rzadko. Jak jednak widać - cały proces można znacznie uprościć, więc chyba warto z tej możliwości skorzystać.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)