Galaxy S4 i Note 3 z naprawdę 8-rdzeniowymi układami, a 64-bitowy procesor w następnym flagowcu

Galaxy S4 i Note 3 z naprawdę 8‑rdzeniowymi układami, a 64‑bitowy procesor w następnym flagowcu

Exynos 5420 Octa
Exynos 5420 Octa
Mateusz Żołyniak
12.09.2013 09:00, aktualizacja: 12.09.2013 11:00

Nie będzie już można kpić z nazywania układów Exynos 5 Octa jednostkami naprawdę "ośmiordzeniowymi". Samsung ma bowiem umożliwić jednoczesne korzystanie ze wszystkich rdzeni, co dotyczy także już dostępnych na rynku chipsetów z Galaxy S4.

Exynos 5 Octa to zaprezentowana oficjalnie w tym roku nowa generacji autorskich układów Samsunga, które wykorzystują technologię big.LITTLE. Cechują się one obecnością dwóch czterordzeniowych układów Cortex-A15 i Cortex-A7, między którymi system przełącza się w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową. Prezentując model Exynos 5410, który jest sercem części egzemplarzy Galaxy S4, wspominałem, że ograniczenia software'owe uniemożliwiają wspólną pracę obu układów i stąd lepszym określeniem chipsetu byłaby nazwa 4/4. Teraz jednak się to zmienia i widać, że Samsung wiedział co robił tak określając swoje rozwiązanie.

[solr id="komorkomania-pl-188921" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3000,iphone-5s-z-64-bitowym-procesorem-oficjalnie" _mphoto="iphone-5s-188921-270x150-37d6601.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4418[/block]

Już jakiś czas temu firma ARM skończyła opracowywać technologię Heterogeneous Multi-Processing (HMP), która pozwala na jednoczesną obsługę dwóch różnych typów rdzeni. Pierwszym układem typu big.LITTLE MP miał być czterordzeniowy MediaTek, ale Samsung postanowił ubiec Tajwańczyków. Firma parę dni temu zapowiedziała, że [Exynos 5420 z Galaxy Note 3](http://Teraz jednak się to zmienia i widać, że Samsung wiedział co robił tak określając swoje rozwiązanie.) będzie wykorzystywał wszystkie 8-rdzeni, a ARM Holdings zaprezentowało jego możliwości.

ARM® big.LITTLE™ Processing with Angry Birds game

ARM® big.LITTLE™ Processing with QuickOffice

Wczoraj Samsung poinformował jednak, że także pierwszy Exynos 5 Octa będzie mógł wykorzystywać wszystkie rdzenie. Firma już przygotowuje specjalną aktualizację oprogramowania, która dostępna będzie m.in. dla użytkowników Galaxy S4 I9500. Firma nie zdradziła jeszcze kiedy update się pojawi. Można jednak spodziewać się, że będzie to jedna z nowości, która zostanie wprowadzona w aktualizacji do nowej wersji Androida. Pierwszym użytkownikom (a także operatorom) zostanie ona udostępniona już w październiku.

Technologia HMP pozwala na lepszą optymalizację mechanizmu zarządzania poszczególnymi rdzeniami, dzięki czemu wydajny ale i energożerny kwartet Cortexów-A15 aktywowany jest tylko, gdy zachodzi taka potrzeba. Co więcej, możliwe jest nawet wspieranie czterordzeniowego zestawu rdzeni Cortex-A7 tylko przez pojedynczy rdzeń Cortex-A15. W praktyce powinno przełożyć się to na wyższą wydajność całego układu, ale nie liczyłbym na wielką rewolucję. Kluczowe jest za to możliwość ograniczenia wydatków energetycznych związanych z pracą mocniejszych rdzeni oraz koniecznością częstego włączania/wyłączania poszczególnych części układu.

Układy z serii big.LITTLE MP nie będą jednak największą nowością przygotowywaną przez firmę Samsung, a przynajmniej tak twierdzi The Korean Times. JK Shin, szef działu mobilnego południowokoreańskiego producenta, zapowiedział już podobno, że kolejny flagowiec z serii Galaxy S będzie wyposażony w 64-bitowy procesor. Można więc spodziewać się, że kolejny Exynos będzie wykorzystywał nowe rdzenie Cortex-A5x bazujące na instrukcjach ARMv8. Pytaniem pozostaje jeszcze implementacja ich obsługi w systemie Android i optymalizacja aplikacja, ale kto by się tym przejmował. Android nie może być przecież za iOS-ee, który ma wykorzystywać moc 64-bitowego układu iPhone'a 5S...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)