ARCore z ważnymi uaktualnieniami. Nadchodzą wieloosobowe gry w rozszerzonej rzeczywistości

ARCore z ważnymi uaktualnieniami. Nadchodzą wieloosobowe gry w rozszerzonej rzeczywistości

"Street Fighter II" w rozszerzonej rzeczywistości - koncepcyjna wizualizacja
"Street Fighter II" w rozszerzonej rzeczywistości - koncepcyjna wizualizacja
Źródło zdjęć: © Abhishek Singh / YouTube.com
Miron Nurski
09.05.2018 14:46, aktualizacja: 09.05.2018 16:46

W trakcie Google I/O 2018 firma udostępniła programistom narzędzia, które pozwolą im na tworzenie wieloosobowych oraz multiplatformowych aplikacji AR. Pierwsze owoce ich pracy ujrzymy w ciągu kilku tygodni.

Nowe rozwiązanie nazywa się Cloud Anchors. Dzięki niemu informacje na temat pozycji wirtualnego obiektu w przestrzeni trafiają do chmury, skąd mogą być udostępnione innym użytkownikom.

W praktyce działa to tak, że na ekranach kilku smartfonów wyświetlane mogą być te same obiekty, w dokładnie tej samej pozycji. Jako przykład Google podaje wspólne granie w kółko i krzyżyk za zawieszonej w powietrzu wirtualnej planszy.

Teraz najlepsze - Cloud Anchors działa na Androidzie i iOS-ie!

Nowa technologia jest kompatybilna nie tylko z silnikiem ARCore Google'a, ale i ARKit Apple'a.

Niewiele jest tradycyjnych gier, które pozwalają na międzyplatformową rozgrywkę. Tymczasem Google'owi udało się połączyć iPhone'y i androidy w rozszerzonej rzeczywistości. Nieźle!

Pierwszą aplikacją, która wykorzysta rozwiązanie Cloud Anchors, ma być Just a Line, czyli prosta apka Google'a, która służy do rysowania w przestrzeni. Wersja na Androida jest już dostępna, a wkrótce ma do niej dołączyć wydanie na iOS. Tryb wieloosobowy ma się pojawić w ciągu kilku nadchodzących tygodni.

Możliwości? W zasadzie nieograniczone

Przed kilkoma tygodniami furorę zrobiło koncepcyjne wideo, które przygotował niejaki Abhishek Singh. Widać na nim bijatykę "Street Fighter II" przeniesioną do rozszerzonej rzeczywistości.

Ku rozczarowaniu wielu osób, to tylko koncept. Pomijając fakt, że jego autor prawdopodobnie nie ma praw do wizerunku postaci z kultowej gry, zrobienie czegoś takiego byłoby wyzwaniem od strony technologicznej. Nie było opcji, by dwa telefony wyświetlały te same obiekty. Do teraz.

Możliwe stanie się tworzenie aplikacji do wspólnego dekorowania domu. Wyobraźcie sobie kilku domowników, którzy przechadzają się po domu oraz malują wirtualne ściany oraz rozstawiają trójwymiarowe modele mebli. Wszyscy mogliby widzieć efekty i wprowadzać modyfikacje na swoich smartfonach.

W zasadzie każda apka i gra AR może znacznie zyskać na funkcjonalności dzięki trybowi wieloosobowemu.

Na tym nie koniec nowości

Dzięki technologii Vertical Plane Detection możliwe stanie się umieszczanie wirtualnych obiektów na większej liczbie obiektów. W tym na pionowych, teksturowanych ścianach, co ma umożliwić np. obejrzenie wirtualnego obrazu nad kominkiem przed jego zakupem.

Z kolei rozwiązanie Augmented Images ma odpowiadać za "ożywianie" przedmiotów po skierowaniu na nich aparatu.

Gdy powstaną specjalne aplikacje, z nowości będą mogli korzystać użytkownicy wszystkich kompatybilnych z ARCore'em urządzeń.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)