Google ma alternatywę dla Chin. Przeniesie produkcję części do telefonów

Google ma alternatywę dla Chin. Przeniesie produkcję części do telefonów

Google przeniesie produkcję niektórych części do Pixel 7 z Chin.
Google przeniesie produkcję niektórych części do Pixel 7 z Chin.
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
02.09.2022 14:50

Chiny słyną jako "fabryka świata". To w Państwie Środka powstaje duża część sprzętu elektronicznego, w tym także telefony Google Pixel. Amerykański gigant zdecydował jednak o częściowym odejściu od produkcji w Chinach. Wybór nowego miejsca może zaskakiwać.

Informację ujawnili dziennikarze New York Timesa, który opublikował szczegółowy raport na temat tego, jak amerykańskie firmy technologiczne rezygnują ze współpracy z chińskimi fabrykami. To powolny i stopniowy proces, ale zdaniem nowojorskiej gazety będzie postępował coraz szybciej, wraz ze wzrostem napięcia na linii USA-Chiny.

Pixel 7 będzie produkowany w Wietnamie

Z informacji New York Timesa wynika, że Google przeniesie produkcję niektórych podzespołów swojego najnowszego flagowca Pixel 7 do Wietnamu. Pierwotnie całość telefonu miała zostać złożona w Chinach, ale teraz wiadomo, że w wietnamskich fabrykach powstanie ponad połowa części użytych do produkcji smartfona.

Zdaniem New York Timesa na podjęcie takiej decyzji przez amerykańskiego giganta wpłynęło kilka czynników. Poza wspomnianymi już kwestiami politycznymi, związanymi z możliwymi zakulisowymi naciskami amerykańskiego rządu, Chiny przeżywają obecnie problem z pandemią. Polityka zero tolerancji dla COVID-19 powoduje, że zamykane są kolejne miasta i porty, co zaburza łańcuchy logistyczne i powoduje znaczące opóźnienia w produkcji telefonów Google’a.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chińsko-wietnamskie stosunki zagrożone

Chiny i Wietnam już do dawna mają napięte stosunki. W ostatnich latach nastąpiło ich polepszenie, ale oba narody wciąż nie pałają do siebie sympatią, co jest rezultatem chińsko-wietnamskiej wojny z 1979 r. Coraz więcej zachodnich firm produkujących elektronikę przenosi swoje fabryki z Chin. Dotyczy to też producentów urządzeń mobilnych - przykładowo Apple produkuje w Indiach iPady oraz Apple Watche.

New York Times sugeruje, że Google Pixel 7 to dopiero początek zmian na rynku urządzeń mobilnych. Jeśli coraz więcej producentów telefonów będzie przenosić fabryki do Wietnamu, to może to zagrozić kruchym stosunkom chińsko-wietnamskim. Zobaczymy, jak decyzja Google przełoży się na jakość wyprodukowanych smartfonów.

Tomasz Bobusia, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)