HiSense stworzył pierwszy telefon z ekranem e-ink... w kolorze

HiSense stworzył pierwszy telefon z ekranem e‑ink... w kolorze

Telefon HiSense z kolorowym e-inkiem
Telefon HiSense z kolorowym e-inkiem
Źródło zdjęć: © cnmo.com
Patryk Korzeniecki
09.01.2020 17:33, aktualizacja: 09.01.2020 18:33

Wyświetlacze e-ink nie są niczym nowym w elektronice. Chyba każdy zetknął się z czytnikami e-booków z tym typem ekranu. Wszystko wskazuje na to, że niedługo ta technologia zostanie wzbogacona o kolor.

CES 2020 obfitował w wiele ciekawych nowości i technologii takich jak OnePlus Concept On - pierwszy telefon ze znikającym aparatem. Samsung z kolei zaprezentował SelfieType, czyli wirtualne wprowadzanie tekstu do smartfona za pomocą przedniej kamerki i AI. Z kolei Amazfit pokazało słuchawki, które potrafią zmierzyć tętno.

Chciałbym Wam zaprezentować technologię, na którą czekałem od dawien dawna. Chińska firma HiSense stworzyła telefon z kolorowym ekranem e-ink.

HiSense zaczątkiem rewolucji?

Ekrany e-ink są fantastycznym rodzajem wyświetlacza. Dlaczego?

Po pierwsze, pobierają śmieszne ilości prądu, i to tylko przy zmianie treści - przy wyświetlaniu statycznego obrazu zupełnie jej nie potrzebują. Poza tym treść na ekranie nie znika po odcięciu zasilania.

Po drugie, nie męczą wzroku tak jak wyświetlacze LCD/OLED - korzystanie z ich przypomina czytanie zwykłej książki. Sam ekran przypomina nawet papier z wyglądu. Dlatego bywają też nazywane ekranami typu e-papier.

Były one masowo używane w czytnikach e-booków, jednak dostępne były jedynie czarno-białe.

HiSense jest z kolei urządzeniem z ekranem e-ink, który potrafi wyświetlić też kolor. Jest to krok milowy w dziedzinie tego typu wyświetlaczy. Dodanie obsługi barw nie jest jednak jedyną dobrą zmianą - ekran w smartfonie HiSense ma też dużo lepsze odświeżanie niż zwykłe konstrukcje e-ink.

Kolorowy e-ink niedługo wejdzie do produkcji

Według informacji z serwisu CNMO kolorowe ekrany e-ink zostaną wprowadzone masowej produkcji w drugim kwartale 2020 roku. Niedługo więc zobaczymy pierwsze urządzenia z takimi wyświetlaczami. Chciałoby się powiedzieć - w końcu.

Czytnik e-book Amazonu
Czytnik e-book Amazonu© Amazon

Kolorowe ekrany e-ink zmienią oblicze współczesnej elektroniki, zwłaszcza rynek e-booków. W końcu będzie można przeczytać książkę czy komiks na Amazonie Kindlu z naturalnymi barwami, a nie w bieli i czerni.

Taki ekran jest też idealny do umieszczenia jako wyświetlacz pomocniczy w składanych smartfonach. Pozwoliłoby to drastycznie zmniejszyć pobór energii i pozwolić na stałe wyświetlanie ikonek powiadomień czy godziny.

Samsung Galaxy Fold z wiecznym Always on Display? Ja to kupuję! A Wy?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)