HTC Desire 816 - średni średniak? [test]
Pamiętacie HTC Desire? Był to świetny topowy smartfon. Dziś każdy linia Desire jest reprezentowana przez urządzenia z średniej półki lub wręcz najniższej - zastępuje serię Wildfire. A jaki jest HTC Desire 816?
11.09.2014 | aktual.: 14.09.2014 01:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Specyfikacja
- wymiary: 156,6 x 78,7 x 7,9 mm
- waga: 165 g;
- 5,5-calowy ekran Super LCD2 o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli;
- czterordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 400 MSM8928, rdzenie Cortex-A7 1,6 GHz, Adreno 305;
- 1,5 GB pamięci RAM;
- 8 GB pamięci wbudowanej, slot kart microSD (do 128 GB);
- aparat 13 Mpix, kamerka 5 Mpix z przodu;
- HSDPA, 42 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps; LTE
- Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 4.0; A2DP, NFC
- czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, cyfrowy kompas;
- bateria o pojemności 2600 mAh.
Design i jakość wykonania
Na długo przed premierą miałem okazję zobaczyć pierwsze grafiki HTC Desire 816. Pierwsza myśl? Ogromne podobieństwo do iPhone'a 5c. Z czasem jednak okazało się, że ten rzucający się w oczy błyszczący, kolorowy plastik to jedynie zewnętrzna powłoka tylnej części obudowy. Szkielet i ramki wokół wyświetlacza są wykonane także z plastiku, ale o matowej fakturze, która nieco kontrastuje z tyłem.
Tym samym nie udało się do końca uzyskać efektu podobieństwa do iPhone'a 5c, ale jak to mówią - nie ma tego złego. Podejrzewam, że błyszczącą, plastikową tylną klapkę w razie uszkodzenia będzie można tanio i łatwo wymienić w serwisie (bądź co bądź to konstrukcja unibody, klapka jest niezdejmowalna). Poza tym matowe boki urządzenia sprawiają, że smartfona trzyma się pewnie w dłoni.
Urządzenie jest stosunkowo lekkie, ma smukłą sylwetkę i designem nawiązuje do linii One. Podobnie jak we flagowcach, Desire 816 ma u góry i u dołu wbudowane głośniki Boom Sound, które grają naprawdę dobrze (choć nieco gorzej od samego One M8)
Pociąga to jednak za sobą pewne wady. Otóż w połączeniu z ramkami dość standardowej wielkości i czarnym paskiem z logo HTC u dołu ekranu, smartfon ten jest jak na 5,5-calowca po prostu bardzo, bardzo duży. Już nie tylko w porównaniu do LG G3 z ekranem o tej samej przekątnej, ale nawet do "wiekowego" Samsunga Galaxy Note II. Cóż, coś za coś.
Kolejna uwaga - HTC zdecydowało się w Desire 816 umieścić przycisk Power z boku urządzenia. To tylko połowicznie dobry ruch bowiem przycisk niestety znajduje się wysoko i... na lewej krawędzi. Owszem, lepiej w ten sposób niż na górnej krawędzi, ale to wciąż nie jest najwygodniejsze rozwiązanie w tak dużym telefonie.
Zanim przejdę do największej wady wykonania Desire 816 - istotna informacja. Do smartfona włożymy jedynie karty nanoSIM (tak samo jak w One M8, One 2 mini i Desire 610).
Kiedyś HTC robiło plastikowe smartfony (stara seria Desire, HTC One X), którym trudno było cokolwiek zarzucić. Niestety zapewne z powodu oszczędności HTC Desire 816 jest tym złym przykładem plastikowego urządzenia. Otóż wyginając obudowę telefonu (tak, obudowa wygina się!) można usłyszeć jego wyraźne skrzypienie. To trochę nie pasuje do smartfona, którego cena wynosi ok. 1200 zł.
Wyświetlacz
Wyświetlacz jest mocną stroną Desire 816. Smartfon ma 5,5-calowy ekran Super LCD2 o rozdzielczości 1280 x 720p. Daje to wynik ~267 PPI.
Rozdzielczość, jak na tę wielkość ekranu, jest niska, ale obraz jest ostry. Choć technicznie wyświetlacz nie powala, w praktyce prezentuje się bardzo dobrze. Obraz wyświetlany jest poprawnie, ekran ma bardzo dobre kąty widzenia, dobrze radzi sobie z bielą oraz czernią. Niestety jasność jest niewystarczająca podczas słonecznego dnia i czasem ciężko coś dostrzec na ekranie będąc na zewnątrz.
Interfejs
System działa w oparciu o Androida 4.4.2 KitKat i najnowszą wersję nakładki tajwańskiego producenta - Sense 6, która prezentuje się na Desire 816 świetnie.
W zasobach aplikacji systemowych znajdziemy oczywiście BlinkFeed (agregator newsów i social media), sporo ładnych i funkcjonalnych widżetów HTC, Szkicownik (notatnik oparty o Evernote) czy tryb samochodowy. Cieszy fakt, że HTC nie zalewa swojego systemu toną niepotrzebnych aplikacji jak np. Sony oraz to, że wszystkie elementy wyglądają ładnie i spójnie.
Jedyna oznaka niespójności pojawia się w momencie wyskoczenia okienka dialogowego o jakimś błędzie czy komunikacie, które żywcem wyjęte sa z czystego Androida. Jest to przypadłość każdego HTC z Sense 6, alena szczęście zdarza się to bardzo rzadko.
HTC Desire 816 ma 8 GB wbudowanej pamięci. Użytkownikowi zostaje do dyspozycji raptem 5,5 GB - trochę mało. Na szczęście muzykę, zdjęcia, wideo i inne pliki możemy zapisywać na karcie pamięci microSD o pojemności do 128 GB, którą to Desire 816 bez problemu obsługuje.
Wydajność
System działał w trakcie testów płynnie. Mam tu na myśli nie tylko brak lagów czy płynność przewijania pulpitów. Na pochwałę zasługuje też istotna dla mnie prędkość uruchamiania aplikacji. Odnoszę wrażenie, że to właśnie w Sense UI aplikacje uruchamiają się najszybciej, szybciej nawet od flagowych modeli LG
czy Samsunga – to robi wrażenie, szczególnie w przypadku Desire 816 ze Snapdragonem 400 na pokładzie.
Szkoda jednak, że nie Snapdragon 600 gości w urządzeniach HTC ze średniej półki, ale z drugiej strony skoro "czterysetka" i 1,5 GB pamięci RAM wystarczają do płynnego działania systemu i szybkiego uruchamiania aplikacji, to ja narzekać nie zamierzam.
Aparat
Aparat w tym telefonie to doskonały argument przeciwko tezom, że HTC One i jego ultrapiksele są złe. Krótko mówiąc – może być gorzej nawet z większą matrycą.
Zdjęcia zrobione Desire 816 wychodzą bardzo przeciętnie. Potrzebne jest naprawdę dobre oświetlenie, żeby fotografia ładnie wyszła. Zdjęcia wychodzą przeważnie zaszumione, nierzadko prześwietlone. W porównaniu do konkurencyjnych urządzeń lepiej wypada natomiast przedni, 5-Mpix aparat.
Bateria
Akumulator w Desire 816 nie napawa optymizmem. Pojemność baterii w tym modelu jest dość standardowa, jak na urządzenia tej klasy z ekranami o podobnej przekątnej - wynosi 2600 mAh.
W pełni naładowana bateria pozwala na ok. 10h oglądania wideo czy nieco ponad 14 godzin rozmów. Telefon powinien bez problemów wytrzymać od rana do nocy, ale nie ma co liczyć na więcej.
Na pochwałę zasługuje za to tryb ekstremalnego oszczędzania energii, podczas którego można korzystać tylko z telefonu, aplikacji wiadomości, poczty, kalendarza i kalkulatora. W tym trybie telefon może pobierać dane, ale przede wszystkim oszczędza moc urządzenia i ogranicza praktycznie jego całą funkcjonalność. W ten sposób na zaledwie kilku procentach naładowanej baterii można godzinami trzymać telefon w kieszeni nie bojąc się, że po imprezie zabraknie energii w smartfonie na zamówienie taksówki czy wysłanie uspokajającego SMS-a do dziewczyny.
Podsumowanie
Czym jest HTC Desire 816? Jest odpowiedzią na potrzeby konsumentów, na potrzebę posiadania dużego ekranu w telefonie. Weszliśmy w erę, w której phablety nie mogą być jedynie high-endowymi smartfonami - tak dużych ekranów poszukują też osoby, które nie chcą wydawać dużych pieniędzy.
Problemem Desire 816 jest jednak stosunek jakości i tego co oferuje do ceny. Za jego wolnorynkową cenę z powodzeniem można kupić duże smartfony lepsze o kilka klas.
Za Desire 816 przemawia duży wybór kolorów obudowy, głośniki BoomSound, przyjemny dla oka design i niezły wyświetlacz. Niestety jego jakość wykonania, aparat czy bateria nie będą zachwycać użytkownika.
Nie zmienia to jednak faktu, że z HTC Desire 816 korzysta się przyjemnie i nie można narzekać na jego szybkość działania. Po prostu powinien być tańszy.