Huawei prezentuje nową baterię litowo-jonową wspomaganą grafenem!

Huawei prezentuje nową baterię litowo-jonową wspomaganą grafenem!

Huawei prezentuje nową baterię litowo-jonową wspomaganą grafenem!
Mateusz Żołyniak
01.12.2016 15:39, aktualizacja: 01.12.2016 16:39

Jedną z bolączek dostępnych obecnie baterii litowo-jonowych jest ich stosunkowo niska żywotność. Szczególnie, gdy działają w wyższonej temperaturze. Będący częścią Huaweia zespół Watt Laboratory przekonuje jednak, że znalazł rozwiązanie tego problemu. Ma być nim zastosowanie "cudownego" grafenu.

Watt Laboratory opracowało nową baterię Li-Ion

Na 57th Battery Symposium, które odbywa się obecnie w Japonii, prezentowane są najróżniejsze rozwiązania mające poprawiać działanie baterii czy koncepty ogniw przyszłości. Na sympozjum nie zabrakło oczywiście Watt Laboratory, które jest częścią Central Research Institute Huaweia.

Huawei Quick Charging Experiment - 0-50% in 5 Minutes!

Chińczycy w ubiegłym roku zaprezentowali technologię szybkiego ładowania, która umożliwia napełnienie akumulatora o pojemności 3000 mAh do 48 proc. w czasie zaledwie 5 min. Co Watt Laboratory pokazało w tym roku?

Zespół posunął się teraz o krok dalej i zaprezentował w Japonii zupełnie nowy typ akumulatorów Li-Ion. Rozwiązanie to zostało przedstawione jako "pierwsza na świecie wspomagana grafenem bateria litowo-jonowa o długiej żywotności, która wytrzymuje wysoką temperaturę".

Czym charakteryzuje się nowe rozwiązanie Huaweia

Dr Yangxing Li, który jest głównym specjalistą w Watt Laboratory, stwierdził, że do stworzenia nowego typu ogniw posłużyły trzy rozwiązania. Są to:

  • specjalny dodatek do elektrolitu, który usuwa cząsteczki wody i zapobiega jego parowaniu w wysokich temperaturach;
  • katoda wykonana ze zmodyfikowanych wielkokrystalicznych materiałów NMC, które cechują się wyższą stabilnością termiczną;
  • grafen, który umożliwia bardziej efektywne chłodzenie baterii.

Jakie zalety ma nowe, wspomagane grafenem ogniwo?

Zespół Huaweia podaje, że ich wspomagana grafenem bateria Li-Ion jest o wiele bardziej odporna na wysoką temperaturę - może bez problemu działać przy 60 stopniach Celsjusza, czyli temperaturze o 10 stopni wyższej niż w przypadku dostępnych na rynku rozwiązań litowo-jonowych.

Huawei Unveils First Long-Lifespan Graphene-Assisted High-Temperature Li-ion Batteries

Dr Li podał, że:

  • wspomagane grafenem ogniwo jest chłodniejsze o 5 stopni Celsjusza niż tradycyjna bateria litowo-jonowa, gdy pracują w dokładnie tych samym warunkach;
  • po 2000 cykli ładowania przy temperaturze 60 stopni Celsjusza pozostała pojemność ogniwa szacowana jest na ponad 70 proc.;
  • wspomagana grafenem bateria litowo-jonowa straciła mniej niż 13 proc. maksymalnej pojemności, gdy trzymana była przez 200 dni w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Wspomagane grafenem baterie Li-Ion Huawei Watt Lab mają dużo lepiej radzić sobie z pracą w wyższych temperaturach
Wspomagane grafenem baterie Li-Ion Huawei Watt Lab mają dużo lepiej radzić sobie z pracą w wyższych temperaturach

Rozwiązanie opracowane przez Watt Laboratory ma umożliwić tworzenie baterii, które będą miały dwukrotnie wyższą żywotność niż dostępne obecnie ogniwa litowo-jonowe. Ich pojemność nie powinna się zmniejszyć zauważalnie przez okres co najmniej czterech lat.

Kiedy nowe baterie Li-Ion mogą pojawić się na rynku?

Nowa technologia Huaweia ma być wykorzystywana głównie w produktach, które narażone są na działanie wyższej temperatury. Chińczycy jako przykłady podają m.in. akumulatory do elektrycznych samochodów czy dronów wykorzystywanych w rejonach o wysokiej rocznej amplitudzie temperatur.

Wspomagane grafenem baterie litowo-jonowe mogą w przyszłości trafić również do smartfonów. Tym bardziej, że wzrost mocy obliczeniowej wykorzystywanych w nich układów, pociąga za sobą również większe ilości oddawanego ciepła. Na razie nie wiadomo niestety, kiedy może to nastąpić.

Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego również opracował ogniwa o dużej żywotności, ale nie pojawią się one zbyt szybko na rynku
Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego również opracował ogniwa o dużej żywotności, ale nie pojawią się one zbyt szybko na rynku

Pewne jest jednak to, że trafią one na rynek szybciej niż rozwiązanie, które parę miesięcy temu zaprezentował zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Pisałem o nim już w osobnym wpisie, ale przypomnę, że jego członkowi dość przypadkowo odkryli technologię, która umożliwiającą (na razie w teorii) tworzenie ogniw wytrzymujących nawet 200 tys. cykli ładowania.

Pozostaje nam - przynajmniej póki co - zadowolić się smartfonami z pojemnymi bateriami, szybkim ich ładowaniem oraz wspomagającymi rozwiązaniami. Należą do nich np. inteligentne ładowanie ogniwa w smartfonach Sony oraz kontrolująca proces ładowania technologia firmy Qnovo, która wydłuża nieco ich żywotność.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)