Huawei znalazł sposób na ominięcie sankcji USA? Nowy smartfon udaje inną markę
Jak nie drzwiami, to oknem. Wystarczyło zmienić logo na obudowie i nowy telefon Huaweia dostał brakującą funkcję.
W kontekście nałożonych na Huaweia amerykańskich sankcji najczęściej wspomina się odcięcie firmy od aplikacji Google'a. Dla Chińczyków to jednak połowiczny i być może wcale nie najpoważniejszy problem; Sklep Play i powiązane z nim usługi i tak nie są dostępne w Chinach. Gdyby było to jedyne ograniczenie, Huawei zawęziłby obszar swojej działalności do rodzimego rynku i wciąż zbijał na smartfonach kokosy.
W skutek zablokowania dostępu do amerykańskich technologii, Huawei nie może zapewnić swoim smartfonom m.in. technologii 5G. A to poważny problem nie tylko w Europie, ale i w Chinach, bo smartfony oferujące wyłącznie łączność 4G każdego dnia stają się dla klientów coraz mniej atrakcyjne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Huawei nova 10 SE jako Wiko 5G
Pamiętacie markę Wiko? Została ona założona w 2021 roku we Francji, choć większość udziałów ma chiński producent Tinno Mobile. W ciągu dwóch lat Wiko stało się drugą największą marką smartfonów we Francji, a w roku 2014 weszło ze sporym przytupem do Polski.
Choć z naszego rynku Wiko zdążyło się już wycofać, marka istnieje i ma się dobrze. Na tyle dobrze, że w Chinach wprowadziła właśnie do sprzedaży smartfon, który wygląda dziwnie znajomo.
Wiko 5G - bo tak został nazwany smartfon - ewidentnie bazuje na modelu Huawei nova 9 SE. Główna różnica w specyfikacji to sugerowana nawet przez nazwę łączność 5G, zapewniana przez czip Qualcomma. Wiko 5G ma też nieco inną kolorystykę obudowy, choć sam jej kształt jest łudząco podobny, by nie powiedzieć identyczny.
Specyfikacja Wiko 5G obejmuje:
- ekran LCD 6,78 cala o rozdzielczości 2388 x 1080 i odświeżaniu 120 Hz;
- Snapdragona 695 5G;
- 8 GB pamięci RAM;
- 128 lub 256 GB pamięci na dane;
- aparat główny 108 Mpix (1/1,52 cala) z przysłoną f/1,9;
- aparat 8 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym f/2,2;
- aparat 2 Mpix z obiektywem makro f/2,4;
- aparat 2 Mpix do detekcji głębi;
- aparat przedni 16 Mpix;
- baterię 4000 mAh z szybkim ładowaniem 66 W.
Jeśli uderzające podobieństwo wizualne i parametry techniczne przeniesione niemal 1:1 nie przekonują was o powiązaniu z Huaweiem, dodam, że Wiko 5G działa pod kontrolą systemu HarmonyOS. Ciężko ukrywać pokrewieństwo ze zbanowaną marką, jeśli zostawia się nawet jej własne oprogramowanie.
Nie jest to pierwszy Huawei w przebraniu
W listopadzie 2020 Huawei sprzedał założoną przez siebie markę Honor, która w teorii stała się w pełni niezależna. W praktyce jednak można powątpiewać w tę niezależność, skoro smartfony Honora i Huaweia ciężko odróżnić gołym okiem.
Huawei omija także amerykańskie sankcje prowadzając na rynek dzięki... pokrowcom z 5G. Są one produkowane przez partnerów, których zakazy nie obejmują.
Niestety na razie efektów podejmowanych w związku z brakiem 5G działań nie widzimy w Polsce. Nawet najnowsze flagowce nie obsługują sieci nowej generacji.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii