Chcesz zostać dawcą organów? iOS 10 ci to ułatwi

Chcesz zostać dawcą organów? iOS 10 ci to ułatwi

Chcesz zostać dawcą organów? iOS 10 ci to ułatwi
Źródło zdjęć: © picserver
Łukasz Skałba
05.07.2016 16:45, aktualizacja: 06.07.2016 10:21

Według organizacji Donate Life America, jeden człowiek po śmierci może uratować życie nawet ośmiu osobom. Musi on jednak spełniać jeden warunek - być zarejestrowanym dawcą. Do tej pory było to trochę problematyczne, jednak Apple postanowił temu zaradzić.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych w kolejce do ratującego życie przeszczepu czeka obecnie około 120 tysięcy osób. Dawców natomiast przybywa powoli. Amerykańskie urzędy rejestrują średnio 1 osobę na 10 minut. Rezultat tego jest taki, że średnio 1 osoba na godzinę umiera z powodu braku dawców, a co za tym idzie, odpowiednich organów do przeszczepu.

Apple uważa, że po części jest to spowodowane małą świadomością społeczną oraz skomplikowanym i czasochłonnym procesem rejestracji dawców. Do tej pory osoba pretendująca do zostania dawcą musiała osobiście udać się w określone miejsce, by podpisać dokumenty. “Ratunkiem” ma się okazać nowa odsłona mobilnego systemu Apple’a - iOS 10.

Wraz z iOS 8 zadebiutowała w ekosystemie Apple’a aplikacja “Zdrowie”. Agreguje ona wszystkie dane z różnych zewnętrznych aplikacji sportowo-zdrowotnych oraz wyświetla wszystko w jednym miejscu. Jedną z jej funkcji jest również utworzenie tzw. karty medycznej.

Możemy zawrzeć w niej takie informacje jak grupa krwi, przewlekłe choroby, zażywane leki czy alarmowy kontakt do bliskiej osoby. Co istotne, karta medyczna jest dostępna na zablokowanym ekranie iPhone’a. To z kolei oznacza, że w razie wypadku, ratownik lub lekarz może bez odblokowywania smartfona od razu zobaczyć podstawowe informacje o nas i podjąć odpowiednie działania.

412162463254381100

W karcie medycznej możemy również określić swój status dawcy organów. Problem jednak w tym, że samo wybranie opcji “tak” nic nie znaczy. Trzeba i tak być zarejestrowanym dawcą, a nowa wersja iOS-u ma ułatwić sam proces rejestracji.

Według Apple’a, rejestracji będziemy mogli (a właściwie Amerykanie będą mogli) dokonać z poziomu aplikacji - kilkoma kliknięciami. Wtedy “tak” lub “nie” będzie już miało większe znaczenie.

Według jabłkowego giganta, takie ułatwienie ma spowodować gwałtowny przyrost dawców narządów i tkanek. Gigant z Cupertino chce również ludzi w tym zakresie edukować. Jak? Tego jeszcze nie wiadomo. Zobaczymy w iOS 10. Zdziwiłbym się, gdyby to inna firma wprowadziła taką możliwość przed Apple’em. Producent ten cały czas kreuje i pokazuje użytkownikom, że ma jasno sprecyzowane cele i określoną misję do wykonania. To jeden z jej elementów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)