iOS 14 z toną nowych funkcji. Widżety na pulpicie, App Clips i zmiana domyślnych aplikacji

iOS 14 z toną nowych funkcji. Widżety na pulpicie, App Clips i zmiana domyślnych aplikacji

iOS 14 z toną nowych funkcji. Widżety na pulpicie, App Clips i zmiana domyślnych aplikacji
Miron Nurski
22.06.2020 19:01, aktualizacja: 22.06.2020 22:53

iOS 14 to jedna z największych aktualizacji ostatnich lat. Użytkownicy raczej nie będą narzekać na brak nowych funkcji, choć nie wszystkie będą działać w Polsce.

Impreza WWDC 2020 - z uwagi na pandemię koronawirusa - ma formę online, ale Apple opublikował przygotowane wcześniej prezentacje omawiające nowe funkcje jego systemów.

iOS 14 pozwoli umieszczać widżety na pulpitach

Dotychczas wszystkie widżety grupowane były w osobnej sekcji Dzisiaj, z dala ikon aplikacji. Właśnie się to zmiania.

Teraz widżety można umieszczać na tych samych ekranach, na których rozlokowane są apki. Apple przygotował więcej schematów widżetów, dzięki czemu mogą się one w większym stopniu różnić wyglądem czy rozmiarem.

Obraz

Na pulpicie umieścić można także stos złożony z kilku ulubionych widżetów. Można się nimi przełączać ręcznie muśnięciem palca, ale oprogramowanie ma to także robić automatycznie, umieszczając na wierzchu rekomendowany widżet uzależniony od pory dnia i nawyków użytkownika.

iOS 14 automatycznie posegreguje aplikacje

Kolejna nowość to App Library. To dodatkowy panel, w którym zainstalowane apki będą grupowane przez oprogramowanie.

Obraz

App Library ma dawać wygodny dostęp do aplikacji ostatnio zainstalowanych oraz polecanych w danym momencie. Cała reszta ma być automatycznie segregowana według takich kategorii jak społecznościowe, rozrywka czy gry.

iPhone'y z iOS 14 odziedziczą po iPadach tryb obraz w obrazie

Odtwarzane filmy można teraz zminimalizować do formy pływającego okna, które nałożone jest na interfejs innych aplikacji. Jego rozmiar oraz pozycję można dowolnie zmieniać.

Obraz

Jeśli film przysłania jakieś ważne treści, okno można chwilowo "wypchnąć" poza ekran, przy czym wciąż odtwarzany będzie dźwięk. Dokładnie tak samo działa to na iPadach.

Domyślnie iOS 14 pozwala korzystać z trybu obraz w obrazie w aplikacjach Apple TV oraz FaceTime. Programiści mogą jednak dostosowywać do niego własne apki multimedialne.

Asystent Siri w iOS 14 stał się bardziej kompaktowy

Dotychczas wirtualny asystent Apple'a wyświetlał się w trybie pełnoekranowym. Teraz w momencie mówienia do Siri na ekranie pojawia się jedynie niewielka ikonka nasłuchiwania.

Obraz

Mniej miejsca mają zajmować także informacje zwrotne. Gdy użytkownik zapyta o pogodę, wyświetli się tylko niewielka plakietka z prognozą.

Kolejna nowość w Siri to możliwość polecenia wysłania innym użytkownikom wiadomości głosowych. Do tej pory wiadomości były konwertowane na tekst, a teraz mogą mieć formę plików audio.

iOS 14 ułatwi porozumiewanie się z obcokrajowcami

Apple stworzył nową aplikację Translate, która służy do tłumaczenia rozmów w czasie rzeczywistym.

Obraz

Apka obsługuje 11 języków, ale na ich liście zabrakło polskiego.

iOS 14 to też spore zmiany w iMessage

Do tej pory wszystkie konwersacje segregowane były w kolejności chronologicznej. Teraz użytkownicy będą mogli przypinać najważniejsze konwersacje, aby te zawsze znajdowały się na szczycie listy.

Zmiany zaszły także w wiadomościach grupowych. Użytkownicy mogą teraz odpowiadać na konkretne wiadomości, dzięki czemu wątki mają być czytelniejsze. Pojawiła się też długo oczekiwana opcja wzmiankowania poszczególnych użytkowników oraz możliwość zmiany grupowego avatara.

Obraz

W iOS 14 sporej aktualizacji doczekały się też personalizowane emotki Memoji. Użytkownikom oddano do dyspozycji więcej wirtualnych fryzur, akcesoriów i naklejek.

iOS 14 wnosi nowe funkcje CarPlay i zamieni iPhone'a w kluczyk do samochodu

Interfejs samochodowy CarPlay został delikatnie zmodyfikowany i pozwala na wybór jednej z nowych tapet.

Obraz

Apple dodał także nowe aplikacje ułatwiające znajdywanie parkingów, stacji ładowania dla samochodów elektrycznych czy restauracji typu drive-through.

Zgodnie z oczekiwaniami, Apple opracował także nową funkcję, dzięki której iPhone będzie mógł pełnić funkcję kluczyka do samochodu. Wystarczy przyłożyć telefon do drzwi samochodu, a następnie odłożyć go na stację ładowania, by móc odpalić silnik.

Wirtualne klucze można udostępniać przez iCloud innym użytkownikom. Oprogramowanie pozwala przy okazji przyznać pełny lub ograniczony dostęp do samochodu.

Pierwszym producentem, który zainteresował się tym rozwiązaniem, jest BWM. Ponadto w przyszłym roku pojawić mają się pierwsze samochody wykorzystujące nie tylko wbudowany w iPhone'a czip NFC, ale i układ U1 z najnowszych modeli. Dzięki temu będzie można otworzyć drzwi samochodu nawet wtedy, gdy telefon znajduje się np. w torebce.

iOS 14 przybywa z odświeżonymi Mapami

Na początku roku Apple wprowadził nowe, dokładniejsze mapy na terenie Stanów Zjednoczonych. Wraz z iOS 14 znaczącej aktualizacji doczekały się także dane kartograficzne w innych krajach, z których Apple wymienia Wielką Brytanię, Irlandię oraz Kanadę.

Aplikacja Mapy została przebudowana z uwzględnieniem samochodów elektrycznych. Nawigacja ma brać pod uwagę poziom naładowania akumulatora oraz dostępność na trasie stacji ładowania kompatybilnych z danym modelem samochodu.

Obraz

Apple dodał też oczekiwaną przez wielu użytkowników nawigację rowerową.

Ponadto firma we współpracy z partnerami przygotowała bogaty zestaw lokalnych przewodników, które mają ułatwić odkrywanie ciekawych miejsc.

Ważną nowością w iOS 14 są App Clips, czyli aplikacje, których nie trzeba instalować

Idea jest taka: użytkownik podchodząc do miejskiej hulajnogi skanuje umieszczony na niej kod QR lub tag NFC. Telefon błyskawicznie pobiera z App Store'a i uruchamia niewielki fragment aplikacji niezbędny do dokonania płatności. Rozwiązanie jest zintegrowane z kontem Apple'a i platformą Apple Pay, więc nie jest konieczne zakładanie żadnych kont czy podawanie numeru karty płatniczej.

Obraz

Apki App Clips mają się sprawdzić także w restauracjach, kawiarniach czy kinach. Wszędzie tam, gdzie skorzystanie ze specjalnej aplikacji może przyspieszyć (lub w ogóle umożliwić) skorzystanie z usługi.

iOS 14 pozwoli zmienić domyślne aplikacje

To kolejna długo oczekiwana funkcja, o której plotkuje się od miesięcy. Przecieki się potwierdziły.

iOS 14 umożliwi użytkownikom wybór domyślnej przeglądarki oraz aplikacji pocztowej. Jeśli ktoś korzysta z Chrome'a, Opery czy Ferofoksa, nie będzie już skazany na otwieranie wszystkich linków w Safari.

iOS 14: kiedy i dla kogo aktualizacja?

Dobre wieści: tym razem żaden smartfon nie wypadł z listy wspieranych urządzeń. Lista kompatybilności jest dokładnie taka sama jak w przypadku iOS-u 13, więc obejmuje modele:

Aktualizacja do iOS 14 ma ruszyć dopiero jesienią, ale programiści już teraz mogą pobierać wydanie deweloperskie. W ciągu kilku tygodni powinni ruszyć otwarte testy beta.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)