iPhone 12 będzie wydajnościowym potworem. Czip Apple A14 Bionic w szczegółach

iPhone 12 będzie wydajnościowym potworem. Czip Apple A14 Bionic w szczegółach
Miron Nurski

16.09.2020 15:16, aktual.: 16.09.2020 17:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

iPhone'a 12 na wrześniowej konferencji zabrakło, ale Apple zdradził co nieco na jego temat między wierszami.

Nowy iPad Air napędzany jest przez najnowszy czip Apple A14 Bionic. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że dokładnie ta sama jednostka trafi na pokład wszystkich smartfonów z linii iPhone 12. Jest na co czekać.

Apple chwali się, że A14 Bionic to pierwszy komercyjnie dostępny układ wykonany w procesie 5 nm

Dzięki zmniejszeniu procesu litograficznego z 7 nm (A13 Bionic) do 5 nm (A14 Bionic), Apple'owi udało się zwiększyć liczbę tranzystorów o ok. 40 proc. do oszałamiających 11,8 miliarda. Tym samym układ ma być dużo wydajniejszy przy jednoczesnym zmniejszeniu apetytu na energię.

Nowa jednostka zbudowana jest z:

  • 6-rdzeniowego CPU (2 rdzenie wydajne i 4 energooszczędne);
  • 4-rdzeniowego GPU;
  • 16-rdzeniowego systemu Neural Engine.

Apple deklaruje, że A14 Bionic przynosi "skok w wydajności na poziom przewyższający większość laptopów PC". Jednostka ma doskonale radzić sobie z bardziej wymagającymi zadaniami jak montaż wideo 4K.

Sam Neural Engine ma być w stanie wykonywać 11 bilionów operacji na sekundę. Dzięki temu obliczenia związane ze sztuczną inteligencją, takie jak rozpoznawanie obrazów czy naturalnej mowy, mają być wykonywane nawet 2-krotnie szybciej względem poprzedniej generacji.

A pamiętajmy, że nawet ubiegłoroczny iPhone 11 Pro wciąż wydajnościowo przebija wiele najnowszych flagowców

Apple A13 Bionic rok po premierze wciąż pozostaje jedną z najpotężniejszych jednostek SoC na rynku. W połączeniu ze zoptymalizowanym oprogramowaniem sprawia to, że roczny iPhone 11 Pro pod względem szybkości działania nie ma powodów do wstydu nawet na tle dużo nowszych urządzeń.

Phonebuff porównał niedawno wydajność iPhone'a 11 Pro Max (A13 Bionic) z Samsungiem Galaxy Note 20 Ultra (Snapdragon 865+). Roczny smartfon Apple'a był w stanie uruchomić ten sam zestaw aplikacji szybciej, ustępując rywalowi dopiero w drugim "okrążeniu", gdy te same apki były wczytywane z pamięci operacyjnej. Niestety akurat na tym aspekcie Apple zawsze ciął koszty.

Note 20 Ultra vs. iPhone 11 Pro Max Speed Test

Skoro jednak pod względem mocy samego procesora "jedenastka" wciąż radzi sobie znakomicie, możemy sobie tylko wyobrażać, jak mocno konkurencji odskoczy iPhone 12 z A14 Bionic.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)