Koniec legendarnej współpracy. Nokia rozstała się z Zeissem

Źródło zdjęć: © HMD Global
Miron Nurski

26.07.2022 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie szukaj optyki Zeissa w nadchodzących smartfonach Nokii.

Nokia nawiązała współpracę z niemiecką firmą Zeiss w 2005 roku. Jej pierwszym efektem był model N90.

Przez długie lata partnerstwo było kontynuowano i objęło najważniejsze fotograficzne smartfony Nokii takie jak 808 PureView czy Lumia 1020.

Gdy pod koniec 2016 roku marka Nokia Mobile została przejęta HMD Global, wznowienie współpracy z Zeissem było dla nowych włodarzy jednym ze strategicznych celów. Podpisanie umowy z dumą ogłoszono w lipcu 2017.

Nokia 9 PureView
Nokia 9 PureView© HMD Global

Zaczęło się od Nokii 8, ale najgłośniejszym efektem współpracy ostatnich lat była dopiero wypuszczona w 2019 roku Nokia 9 PureView. Wyjątkowy, pięcioobiektywowy aparat pomógł Finom wrócić do fotograficznej czołówki.

Ostatecznie współpraca Nokii i Zeissa została jednak zakończona

Ostatnim smartfonem marki z logo Zeissa na obudowie jest Nokia XR20, która trafiła na rynek w lipcu 2021. Od tamtej pory Finowie nie mieli równie głośnych premier, ale nie to jest przyczyną zmiany dostawcy optyki.

Zeiss wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że umowa z Nokią wygasła w 2021 roku, a obie firmy "wspólnie uzgodniły", że nie będą jej przedłużać. Przyczyny nie są znane.

Warto przypomnieć, że Nokia już wcześniej straciła wyłączność na porozumienie. Od 2020 roku Zeiss współpracuje z vivo oraz Sony.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)