Mamy to! Składany Huawei Mate X w naszych rękach

Mamy to! Składany Huawei Mate X w naszych rękach
Bolesław Breczko

01.03.2019 14:52, aktual.: 01.03.2019 16:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Składany Huawei Mate X przyjechał do Polski. Wybrane redakcje mogły pomacać go dosłownie przez kilka minut. Byliśmy tam i my. Wrażenie jest niesamowite!

Często zdarza się tak, że pierwsze serie nowych gadżetów są średnio udane. Inżynierowie jeszcze nie nauczyli się na błędach, a rynek i użytkownicy nie mieli okazji zweryfikować nowatorskich rozwiązań. Biorąc to pod uwagę śmiało mogę powiedzieć, że Huawei Mate X robi genialne pierwsze wrażenie.

Huawei Mate X: od początku jest świetnie

Huawei Mate X jest przede wszystkim intuicyjny. Gdy wziąłem go po raz pierwszy do ręki, od razu czułem, że wszystko funkcjonuje dokładnie tak jak powinno. Rozłożenie z trybu smartfona do trybu tabletu jest proste i odbywa się bez specjalnych komplikacji.

Po wciśnięciu przycisku na obudowie ekran odskakuje i dalej rozkłada się go ręcznie, aż do zablokowania w trybie tabletu. Aby złożyć go z powrotem trzeba go urządzenie "złamać" i złożyć. W tym czasie otwarte aplikacje automatycznie dopasowują się do formy i rozmiaru ekranu. Mate X nie wymaga żadnych dodatkowych działań.

Ekran cechuje się świetną jakością barw i zajmuje niemal całą powierzchnię frontowego panelu w obu trybach. Nie ma ani "bródki", ani "czółka". Przyciski nawigacyjne zostały zastąpione gestami ekranowymi, a aparaty fotograficzne znajdują się w specjalnym "zgrubieniu" na krawędzi urządzenia. Ma to taki plus, że nawet zdjęcia selfie robione są głównym aparatem.

Huawei Mate X to powiew świeżości po latach identycznych smartfonów
Huawei Mate X to powiew świeżości po latach identycznych smartfonów© Huawei/ Paweł Sołowiej

Sam ekran jest tak responsywny, jak przyzwyczaiły nas do tego "normalne" smartfony. W żadnym momencie nie tracimy komforty użytkowania, do którego przywykliśmy przez lata.

Na ekranie Mate'a X nie ujrzałem żadnych rys, ale to o niczym nie świadczy

Składany ekran Huaweia Mate X pokryty jest elastycznym plastikiem. Z oczywistych względów nie może być to szkło. Powstaje więc pytanie: jak bardzo powierzchnia ekranu jest podatna na zarysowania?

Na egzemplarzu, który wpadł w moje ręce, nie było widać jeszcze żadnej rysy, jednak to o niczym nie świadczy. Przedstawiciele Huawei powiedzieli natomiast, że sami jeszcze tego nie wiedzą, a i badania trwają.

Tak, wyświetlacz Mate'a X fałduje się po rozłożeniu, ale nie jest to uciążliwe

Drugim pytaniem, które pojawiło się już na premierze Huawei Mate X, jest: czy rozłożony ekran się "marszczy" w miejscu złożenia? Odpowiedź brzmi: tak.

Ekran Mate'a X ma po rozłożeniu 8-calową przekątną
Ekran Mate'a X ma po rozłożeniu 8-calową przekątną

Na szczęście jest to efekt praktycznie niewyczuwalny dotykiem i widoczne jedynie pod światło. Podczas patrzenia na ekran wprost (tak jak robi się to naturalnie), pofałdowania nie widać. Obawa jednak pozostaje. Czy ekran nie wyrobi się w miejscu złożenia z czasem? Czy plastik nie stanie się mniej elastyczny, a fałda większa i brzydka? Na to pytanie też nie poznamy odpowiedzi dziś.

Huawei Mate X jest cudownym powiewem świeżości po latach identycznie wyglądających smartfonów. Jest intuicyjny i przemyślany, a jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie - nie jest to wczesny prototyp: to urządzenie, z którego już dziś można z powodzeniem korzystać.

Do idei składanych smartfonów podchodziłem do tej pory sceptycznie i na chłodno. Po bliskim, chociaż krótkim kontakcie z Mate'em X to się zmieniło. Na to urządzenie nie da się patrzeć na chłodno.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)