Microsoft nie składa jeszcze broni. Będzie nowy mobilny Windows?

Microsoft nie składa jeszcze broni. Będzie nowy mobilny Windows?

Koncept Surface Phone
Koncept Surface Phone
Źródło zdjęć: © phonedesigner
Mateusz Żołyniak
02.06.2017 08:35, aktualizacja: 20.07.2017 16:52

Microsoft nie zajmuje się już tworzeniem nowych urządzeń Lumia, a prace nad Windowsem 10 Mobile stanęły w miejscu. Gigant z Redmond wciąż ma jednak nadzieję, że uda mu się jeszcze zaistnieć na rynku smartfonów. Ostatnie plotki wskazują nawet, że MS pracuje nad nowym mobilnym Windowsem.

Nowy mobilny Windows i nowy smartfon?

Brad Sams z serwisu Thurrott wskazał ostatnio, że Microsoft chce wrócić do produkcji smartfonów. Gigant ma pracować obecnie nad nowym urządzeniem, a także nową wersją mobilnego Windowsa, co dziennikarzowi miały przekazać dwa niezależne źródła, które pracują w szeregach firmy z Redmond. Czego jeszcze udało mu się dowiedzieć nowego projektu MS?

Sams wskazuje, że zakłada on stworzenie interfejsu, który będzie znacznie różnił się od znanego z obecnych na rynku wersji systemu (Windows 10 Mobile, Windows Phone). Nowa platforma może do tego nie wspierać starszych aplikacji - dotyczyć ma to najpewniej programów stworzonych w Silverlight.

Takiego interfejsu mobilnego Windowsa już nie zobaczymy w nowych urządzeniach
Takiego interfejsu mobilnego Windowsa już nie zobaczymy w nowych urządzeniach

Projekt ten jest we wczesnej fazie rozwojowej, więc ciężko o konkrety dotyczące choćby wyglądu czy działania interfejsu. Tym bardziej, że jeżeli nie będzie on spełniał oczekiwań, to Microsoft może zdecydować się na jego zamknięcie. Nie jest oczywiście powiedziane, że tak musi się stać.

Czasy Lumii nie wrócą. To jest już pewne

Obecnie pewni możemy być tego, że gigant nie wróci już do wprowadzania na rynek nowych Lumii, które działają na Windows 10 Mobile. Ten rozdział w historii firmy został już zamknięty, czego doskonałym potwierdzeniem są wyciekające co jakiś czas zdjęcia prototypowych modeli, nad którymi pracowała firma.

Microsoft "Guilin" Lumia 555 (750) Prototypes Hands-on

Urządzeń, które nigdy nie trafią już na rynek. Dotyczy to zarówno modeli ze średniej półki cenowej, jak Lumii 750 (powyżej) czy Lumii 850, prototypowego modelu z klawiaturą QWERTY, czy flagowej Lumii 960 z metalową obudową i aparatem PureView, która wyciekła całkiem niedawno (zdjęcie poniżej).

Prototyp modelu Lumia 960
Prototyp modelu Lumia 960© nokibar

Zdają się to potwierdzać również słowa szefa Microsoftu. Satya Nadella jakiś czas temu stwierdził, że jego firma nie ma zamiaru porzucać rynku smartfonów, ale gdy zdecyduje się na powrót, chce wprowadzić sprzęt różniący się od produktów już dostępnych w sprzedaży.

Czy Microsoft może jeszcze czym zaskoczyć?

Nadella w wielu wywiadach poruszających kwestię mobilnego Windowsa często wspominał o funkcji Continuum oraz urządzeniach Surface, dzięki którym rozwinęła się idea urządzeń hybrydowych. Od dawna pojawiają się też plotki na temat modelu Surface Phone czy projektach, jak Dell Stack.

Koncept Dell Stack
Koncept Dell Stack

Może jest to właśnie droga, którą obierze Microsoft. Zamiast tworzyć smartfona, który ma pełnić funkcję komputera, może lepiej stworzyć komputer, który po wypięciu ze stacji dokującej może pełnić rolę smartfona. Kilka miesięcy temu pisałem, że pomysł ten przemawia do mnie i wiele dałbym za takie urządzenie.

Do niedawna dużym problemem była dostępność odpowiednich układów, które nie tylko zagwarantują przyzwoitą wydajność, ale i będą cechować się dobrą energooszczędnością. Pojawił się jednak Snapdragon 835.

Windows 10 on Qualcomm Snapdragon Video

Układ ten radzi sobie z obsługą Windowsa 10. Na tegorocznych targach Computex Microsoft i Qualcomm zapowiedzieli nawet, że wkrótce Lenovo, HP i Asus pokażą pierwsze oparte na nim produkty. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości dołączy do nich komputer-smartfon giganta z Redmond...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)