Ze smartfonami Lenovo Moto jest jeden poważny problem

Ze smartfonami Lenovo Moto jest jeden poważny problem

Lenovo Moto Z
Lenovo Moto Z
Mateusz Żołyniak
02.12.2016 16:27, aktualizacja: 02.12.2016 17:27

Lenovo w przyszłym roku wprowadzi na rynek całą masę smartfonów z linii Moto. Jednym z pierwszych może być nowa generacja modelu Moto X, która została już nawet przyłapana na zdjęciach.

Jakie modele Moto trafią na rynek w przyszłym roku?

hellomotoHK opublikował na Google+ informacje o przyszłorocznych smartfonach Lenovo Moto. Dane wskazują, że w 2017 roku zobaczymy nowe wersje modeli z serii:

Tak, dane te nie są zbyt odkrywcze. Można spodziewać się, że Lenovo przygotuje odświeżone wersje smartfonów z poszczególnych rodzin/półek cenowych. O wiele ważniejsze wydają się informacje, które zamieściłem w nawiasach. Wskazują one bowiem na to, kto będzie zajmował się tworzeniem danego urządzenia.

Jak to jest z Lenovo, Motorolą i Moto?

Po odkupieniu firmy Motorola Mobility, giganta z Państwa Środka zdecydował, że będzie ona funkcjonowała jako "Motorola a Lenovo company". Nowe smartfony wprowadzane są jednak pod marką "Moto by Lenovo", chociaż na ich obudowach wciąż widnieć będzie charakterystyczne logo popularnej Motki.

To wydaje się jasne - nowości pojawiają się na rynku jako Lenovo Moto, dzięki czemu w segmencie smartfonów popularyzowana jest chińska marka, a fani i tak wiedzą, że urządzenia są spadkobiercami modeli wprowadzanych przez Motorolę.

Lenovo Moto Z i Moto Z Force
Lenovo Moto Z i Moto Z Force

Sprawy komplikują się nieco, gdy chodzi o promocję smartfonów - wszystkimi działaniami w Polsce zajmuje się Lenovo, ale w Chinach i Stanach włącza się w to również dział Motorola. To jednak jeszcze nic, gdyż w sam proces tworzenia nowych modeli zaangażowanych jest... kilka firm.

Powyższe dane jasno wskazują, że:

  • Moto Z jest jedynym smartfonem z tej rodziny, który w całości opracowywany jest przez oddział Motorola, co dotyczy również pracy nad nowymi modułami;
  • linia Moto G opracowywana jest wspólnie przez Motorolę i Lenovo;
  • serie X i M to urządzenia, za których projektowanie odpowiada samo Lenovo;
  • tworzenie tańszych serii E i C zlecane jest firmie trzeciej, która robi to według wytycznych otrzymanych od Lenovo.

Rozdział pracy nad linią Moto nie jest czymś złym. Motorola może w spokoju pracować nad flagowymi produktami i nie musi zaprzątać sobie głowy tańszymi rozwiązaniami, a Lenovo zlecając produkcję budżetowych urządzeń dba jedynie, by spełniały odpowiednie kryteria i były poprawnie zoptymalizowane.

Moto X (2017) pokazuje jednak, że nie jest to sytuacja idealna

Dywersyfikacja w przypadku linii Lenovo Moto ma jednak też złe strony. Miron wspominał już o tym, że oferta smartfonów z logo Motoroli nie jest już tak przejrzysta jak dawniej - ciężko znaleźć większe różnice np. między budżetowym Moto E3 a Moto G4 Play, która uchodzi ze telefon ze średniej półki cenowej.

Tak wyglądać ma Lenovo Moto X (2017)
Tak wyglądać ma Lenovo Moto X (2017)© techdroider

To nie wszystko - wystarczy spojrzeć na Moto Z, a następnie na zaprezentowany niedawno model Moto M czy Moto X (2017), który został przyłapany ostatnio na zdjęciach. Jakie wnioski się nasuwają?

  • flagowy sprzęt nie każdemu musi przypaść do gustu, ale jest to urządzenie oryginalne i charakterystyczne;
  • Moto M nie różni się z kolei od większości chińskich smartfonów i bardziej pasuje na członka rodziny Vibe;
  • ciężko określić, że nowy Moto X to sprzęt Lenovo dopóki nie spojrzy się na tylny panel z charakterystycznym modułem aparatu.

Wizualna różnorodność wśród smartfonów danego producenta może być dobrym rozwiązaniem, gdy wprowadza on na rynek oryginalne modele. W przypadku Lenovo dostajemy charakterystyczna serię Moto Z i masę urządzeń, które nie różnią się bardzo od innych chińskich smartfonów. Kiedyś podobieństwa między Moto X, Moto G i Moto E były wyraźnie widoczne.

Nowości Lenovo nie są złymi produktami, a sam nie mam zamiaru czepiać się przesadnie producenta, bo ciężko o spójność, gdy co najmniej trzy firmy zajmują się projektowaniem jego smartfonów. Niemniej taka różnorodność nie wpływa pozytywnie na budowanie silnej marki - klienci powinni rozpoznawać, że to sprzęt Moto by Lenovo nie tylko po logotypie Motoroli.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)