Na to czekaliśmy. Google ma fantastyczne wieści dla Polaków

Na to czekaliśmy. Google ma fantastyczne wieści dla Polaków

Google Bard już wkrótce będzie dostępny po polsku
Google Bard już wkrótce będzie dostępny po polsku
Źródło zdjęć: © Google
Miron Nurski
10.05.2023 22:42, aktualizacja: 10.05.2023 23:58

Konferencja otwierająca imprezę Google I/O 2023 została poświęcona głównie sztucznej inteligencji, w tym modelowi Bard. Polacy mają powody do zadowolenia.

W lutym Google zaprezentował własną generatywną sztuczną inteligencją, będącą bezpośrednią konkurencję dla robiącego furorę ChatGPT. Problem w tym, że na nowe narzędzie zostały nałożone ograniczenia regionalne (tylko USA i Wielka Brytania) i językowe (tylko angielski). Oba zostają jednak zniesione.

Przede wszystkim Google Bard trafia do ponad 180 krajów

Google poinformował, że liczba krajów, w których dostępnych jest Bard, została właśnie rozszerzona z dwóch do ponad 180. Choć na razie jedynie w wersji anglojęzycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W chwili publikacji tego tekstu strona bard.google.com wyświetla komunikat "Bard isn’t currently supported in your country", ale lada moment powinno się to zmienić. Chyba że Polska z jakiegoś powodu nie znalazła się na liście tych ponad 180 krajów, bo pełna nie została podana.

Aktualizacja: Brak możliwości korzystania z Barda zgłaszają w sieci także m.in. mieszkańcy Niemiec, Francji czy Hiszpanii. Istnieją więc podejrzenia, że usługa na razie nie jest dostępna na terenie Unii Europejskiej, potencjalnie z uwagi na konieczność dostosowania jej do lokalnych przepisów.

Google ogłosił także, że Bard wkrótce będzie się porozumiewał po polsku

Podczas Google I/O 2023 padło oficjalnie potwierdzenie, że "wkrótce" Bard nauczy się ponad 40 nowych języków. Polski został wymieniony jako jeden z nich.

Żadne dokładne terminy nie padły, ale użycie zwrotu "soon" zamiast wyświechtanego "later this year" daje nadzieję na to, że mowa o najbliższych tygodniach, a nie długich miesiącach.

Google Bard wkrótce ma także nauczyć się pracy z obrazami
Google Bard wkrótce ma także nauczyć się pracy z obrazami© Google

Google ma motywację, by się spieszyć, bo zarówno ChatGPT, jak i zintegrowana z nim wyszukiwarka Bing AI, są narzędziami wielojęzycznymi. Microsoft niedawno chwalił się, że dzięki sztucznej inteligencji liczba dziennych użytkowników Binga przekroczyła 100 milionów, więc z każdym dniem zwłoki wyszukiwarka Google jest podgryzana przez rywala.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)