Na to czekaliśmy. Google ma fantastyczne wieści dla Polaków

Konferencja otwierająca imprezę Google I/O 2023 została poświęcona głównie sztucznej inteligencji, w tym modelowi Bard. Polacy mają powody do zadowolenia.

Google Bard już wkrótce będzie dostępny po polsku
Google Bard już wkrótce będzie dostępny po polsku
Źródło zdjęć: © Google
Miron Nurski

W lutym Google zaprezentował własną generatywną sztuczną inteligencją, będącą bezpośrednią konkurencję dla robiącego furorę ChatGPT. Problem w tym, że na nowe narzędzie zostały nałożone ograniczenia regionalne (tylko USA i Wielka Brytania) i językowe (tylko angielski). Oba zostają jednak zniesione.

Przede wszystkim Google Bard trafia do ponad 180 krajów

Google poinformował, że liczba krajów, w których dostępnych jest Bard, została właśnie rozszerzona z dwóch do ponad 180. Choć na razie jedynie w wersji anglojęzycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W chwili publikacji tego tekstu strona bard.google.com wyświetla komunikat "Bard isn’t currently supported in your country", ale lada moment powinno się to zmienić. Chyba że Polska z jakiegoś powodu nie znalazła się na liście tych ponad 180 krajów, bo pełna nie została podana.

Aktualizacja: Brak możliwości korzystania z Barda zgłaszają w sieci także m.in. mieszkańcy Niemiec, Francji czy Hiszpanii. Istnieją więc podejrzenia, że usługa na razie nie jest dostępna na terenie Unii Europejskiej, potencjalnie z uwagi na konieczność dostosowania jej do lokalnych przepisów.

Google ogłosił także, że Bard wkrótce będzie się porozumiewał po polsku

Podczas Google I/O 2023 padło oficjalnie potwierdzenie, że "wkrótce" Bard nauczy się ponad 40 nowych języków. Polski został wymieniony jako jeden z nich.

Żadne dokładne terminy nie padły, ale użycie zwrotu "soon" zamiast wyświechtanego "later this year" daje nadzieję na to, że mowa o najbliższych tygodniach, a nie długich miesiącach.

Google Bard wkrótce ma także nauczyć się pracy z obrazami
Google Bard wkrótce ma także nauczyć się pracy z obrazami© Google

Google ma motywację, by się spieszyć, bo zarówno ChatGPT, jak i zintegrowana z nim wyszukiwarka Bing AI, są narzędziami wielojęzycznymi. Microsoft niedawno chwalił się, że dzięki sztucznej inteligencji liczba dziennych użytkowników Binga przekroczyła 100 milionów, więc z każdym dniem zwłoki wyszukiwarka Google jest podgryzana przez rywala.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

googlesztuczna inteligencjanewsy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)