Nadciągają smartfony z Helio X20 i flagowy Meizu z jeszcze szybszym Helio X25

Nadciągają smartfony z Helio X20 i flagowy Meizu z jeszcze szybszym Helio X25

ZOPO Speed 8 - pierwszy smartfon z 10-rdzeniowym układem MediaTek Helio X20
ZOPO Speed 8 - pierwszy smartfon z 10-rdzeniowym układem MediaTek Helio X20
Mateusz Żołyniak
18.03.2016 18:20, aktualizacja: 18.03.2016 19:20

Już wkrótce na rynku ma zaroić się od urządzeń wykorzystujących topowy układ MediaTeka. Tajwańczycy ujawnili również, że jego mocniejszą wersję, którą na wyłączność dostać ma firma Meizu.

Helio X20, czyli konkurent Snapdragona 820 wreszcie pojawi się na rynku

MediaTek dość długo zwlekał z wprowadzeniem swojego pierwszego 10-rdzeniowego układu - Helio X20 został zapowiedziany ponad 10 miesięcy temu, ale dopiero niedawno trafił do masowej produkcji. Tajwańczycy - na ostatnim spotkaniu z dziennikarzami - stwierdzili oczywiście, że warto było czekać, a do tego obiecali, że wkrótce w sprzedaży pojawi się wiele urządzeń opartych na ich topowym układzie.

ZOPO Speed 8 - Official Video - World's First MTK Helio X20 Deca-core smartphone

Pierwsze z nich mieliśmy okazję poznać na targach MWC 2016, a wkrótce dołączyć ma do niego model Apollo firmy Vernee, która z impetem chce wejść na rynek mobilny. Sprzęt ten w sprzedaży dostępny będzie już od kwietnia.

Nowe technologie w Helio X20

Przedstawiciele MediaTeka na spotkaniu sporo mówi również o możliwościach nowego układu. Jego budowa wszystkim powinna być już dobrze znana, więc ograniczę się tylko do krótkiego przypomnienia:

Helio X20 to pierwszy na mobilnym rynku 10-rdzeniowy układ. Wykorzystuje on do tego aż trzy zestawy rdzeni — 2 x Cortex-A72 (taktowanie do 2,5 GHz), 4 x Cortex-A53 (2 GHz) i 4 x Cortex-A53 (1,4 GHz). Ma umożliwić to lepsze dopasowanie mocy układu do aktualnych potrzeb urządzenia, a także zapewnić maksymalną wydajność na bardzo wysokim poziomie.

Według Tajwańczyków kluczową zaletą nowego rozwiązania jest mniejszy nawet o 30 proc. pobór energii w porównaniu do układów złożonych z dwóch klastrów. MediaTek chwali się również szeregiem dodatkowych technologii, które mają zwiększyć komfort korzystania z telefonów. Wśród nich można znaleźć:

  • SilkSwipe - ma przyspieszać szybkość odpowiedzi panelu dotykowego;
  • Imagiq ISP - wspiera kamery 3D i sensory RGBW;
  • MiraVision CrystalView - zapewnia płynne odtwarzanie materiału wideo przy 120 kl/s (przygotowane z myślą o mobilnych systemach VR);
  • MiraVision Chameleon Display - dopasowuje temperaturę kolorów i jasności do warunków otoczenia (wymaga sensora RGB).

Jeszcze szybszy Helio X25

Na tym nie koniec. Przedstawiciele MediaTeka wspomnieli o jeszcze jednej nowości. Jest nią układ Helio X25, który jest nieco szybszą wersją modelu X20. Jego rdzenie Cortex-A72 mogą być taktowane z częstotliwością do 2,5 GHz (wcześniej do 2,3 GHz), a grafika Mali-T880 MP4 jest podkręcona z 780 MHz do 850 MHz. Helio X25 przez kilka najbliższych miesięcy będzie dostępny na wyłączność dla firmy Meizu.

MediaTEk Helio X25
MediaTEk Helio X25© engadget

Można więc spodziewać się, że podkręcony 10-rdzeniowiec MediaTeka trafi na pokład PRO 6, o którym co nieco wspomniał już Miron. Dodam jedynie, że nowy flagowiec chińskiej firmy ma oferować aż 6 GB pamięci RAM oraz obsługę technologii 3D Touch.

Topowe układy MediaTeka z pewnością nie będą tak wydajne, jak nowe rozwiązania Qualcomma czy Samsunga, ale tradycyjnie już będą nadrabiać to niską ceną. Zapowiedzi Tajwańczyków z pewnością się ziszczą i wkrótce czeka nas wysyp tańszych modeli z Helio X20.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)