10 najpopularniejszych przeglądarek mobilnych wśród czytelników Komórkomanii
Sprawdziłem, z jakich przeglądarek korzystają osoby odwiedzające Komórkomanię z poziomu urządzeń mobilnych. Choć używacie wielu różnych aplikacji, tak naprawdę liczą się tylko 3.
Dane pochodzą z Google Analyticsa. Uwzględniłem 30-dniowy okres od 13 maja do 11 czerwca.
Top 10 przeglądarek mobilnych wśród czytelników Komórkomanii
Tak w maju i czerwcu prezentował się podział unikalnych użytkowników z podziałem na przeglądarki mobilne:
- Chrome - 70,35 proc.
- Safari - 16,79 proc.
- Samsung Internet - 5,9 proc.
- Android Webview* - 2,84 proc.
- Opera - 1,77 proc.
- Firefox - 1,18 proc.
- Edge - 0,73 proc.
- Android Browser - 0,46 proc.
- Safari (In-app)** - 0,36 proc.
- Internet Explorer - 0,22 proc.
- Pozostałe - 0,28 proc.
Android Webview to silnik odpowiedzialny za renderowanie stron w zewnętrznych aplikacjach na Androida (np. kanały RSS). Prawdopodobnie wynik ten jest sumą wyników także wybranych przeglądarek firm trzecich (np. Dolphin Browser).
Safari (In-app) to silnik odpowiedzialny za renderowanie stron w zewnętrznych aplikacjach na iOS.*
Wniosek? Internauci preferują domyślne przeglądarki
Chrome, Safari oraz Samsung Internet, czyli domyślne przeglądarki na smartfonach z Androidem, iPhone'ach oraz samsungach, to jedyne apki, które odpowiadają za więcej niż 2 proc. ruchu. Pozostałe dzielą się okruchami.
Najbardziej przywiązani do domyślnej przeglądarki są użytkownicy iOS-u
Z ciekawości zerknąłem także na ruch mobilny na Komórkomanii z podziałem na systemy operacyjne. Prezentuje się on tak:
- Android - 80,33 proc.
- iOS - 18,1 proc.
- Windows Mobile - 0,84 proc.
I tu robi się ciekawie. Safari to przeglądarka, z której korzystać mogą tylko posiadacze iPhone'ów i iPadów. I okazuje się, że użytkowników Safari (16,79 proc.) jest niewiele mniej niż użytkowników iOS-u (18,10 proc.).
To oznacza, że użytkownicy platformy Apple'a są wyjątkowo mocno przywiązani do domyślnej przeglądarki. Safari używa aż 92,76 proc. czytelników Komórkomanii korzystających z iOS-u.
Użytkownicy Androida nieco bardziej przychylnym okiem patrzą na alternatywy
Użytkowników Androida (80,33 proc.) jest sporo więcej niż użytkowników mobilnego Chrome'a (70,35 proc.). A przecież Chrome jest przeglądarką multiplatformową, więc na jego wynik pracują także posiadacze iPhone'ów.
Nie zmienia to jednak faktu, że w ogólnym rozrachunku udział każdej innej przeglądarki - nie licząc Samsung Internet - jest znikomy.
Szkoda, że alternatywne przeglądarki są aż tak mało popularne
Chrome jest preinstalowany na najpopularniejszym systemie operacyjnym świata, więc Google nie musi się specjalnie wysilać, by sprostać wymaganiom użytkowników. W mojej ocenie ta przeglądarka jest już mocno skostniała.
Sam na Androidzie korzystam głównie z Opery. Od niedawna z nowej Opery Touch i nie mogę się już doczekać, aż ta apka ta wyląduje na platformie iOS. Sporo dobrego słyszałem także o przeglądarkach Yandex Browser czy Dolphin Browser.
Gorąco polecam spróbowanie kilku alternatyw i danie im szansy. Możecie się zdziwić, jak fajnie używa się mniej popularnych programów twórców, dla których dostarczenie dopracowanego produktu to jedyna szansa na choć znikomy udział na rynku.