Rychło w czas. Nexus 6 dostaje aktualizację 42 dni po premierze Androida 7.0 Nougat

Google Nexus 6 wreszcie z Androidem 7.0 Nougat
Google Nexus 6 wreszcie z Androidem 7.0 Nougat
Mateusz Żołyniak

04.10.2016 15:44, aktual.: 04.10.2016 17:44

Użytkownicy wyprodukowanego przez Motorolę smartfona na nowe oprogramowanie musieli czekać "tylko" 42 dni...

Problemy z Nougatem

Gdy gigant z Mountain View uruchomił program Android N Developer Preview, mogło wydawać się, że nowa wersja systemu bardzo szybko trafi do pierwszych urządzeń. Cóż, rzeczywistość okazała się jednak nieco inna - proces aktualizacji do Nougata nie okazał się wielkim sukcesem amerykańskiej firmy.

Google już 22 sierpnia udostępniło finalną wersję Androida 7.0, która w teorii błyskawicznie powinna trafić do użytkowników Nexusów. Nowy soft w pierwszej kolejności dostali tylko użytkownicy Nexusów 5X i 6P, ale nie to było najgorsze.

Firma wydała update dla smartfona stworzonego przez Huaweia, który nie został dobrze zoptymalizowany - urządzenia nie działały stabilnie, a do tego krócej pracowały na pojedynczym ładowaniu. Gigant wstrzymał więc proces aktualizacji modelu i wznowił go dopiero po dwóch tygodniach. Dziwiło to, gdyż prace nad softem trwały dość długo, co Miron celnie skomentował słowami:

I jak tu się dziwić pogłębiającej się fragmentacji Androida, skoro Google nawet kilku własnych urządzeń nie potrafi ogarnąć.

Nexus 6 wreszcie z aktualizacją

Na tym nie koniec - firma z Mountain View wprowadzając finalną wersję Nougata zdradziła listę kompatybilnych z nią nexusów, ale zapomniała wspomnieć kiedy dokładnie otrzymają ją nieco starsze modele oznaczone numerem 6.

Dzisiaj, po 42 dniach od oficjalnego wypuszczenia Androida 7.0, użytkownicy smartfona Motoroli wreszcie dostali nowe oprogramowanie. Build ten oznaczony jest jako NBD90 i waży 860 MB - został udostępniony poprzez system OTA, ale niecierpliwi mogą też pobrać obraz ze strony Google'a.

Można stwierdzić, że lepiej późno niż wcale. Tym bardziej, że to zapewne ostatnia duża aktualizacja dla urządzenia wyprodukowanego przez Motorolę. Na miejscu użytkowników Nexusa 6 czułbym się jednak zawiedziony. Ich większość wybierała w końcu model sygnowany logotypem Google'a ze względu na dobrze działający soft i szybkie aktualizacje do nowych wersji Androida.

Okazało się, że firma - mimo wielomiesięcznych testów - potrzebowała jeszcze prawie 1,5 miesiąca na przygotowanie dobrze działającego oprogramowania dla dostępnego od dawna Nexusa 6. Dość dodać, że wkrótce Nougata dostaną smartfony Sony Xperia oraz modele Galaxy S Samsunga, a na rynek zdążył już trafić pierwszy sprzęt w standardzie dostępny z Androidem 7.0 (LG V20).

Oby z Pixelami było lepiej

Może Google nie przykłada się już do prac nad wcześniejszymi modelami, gdyż zaraz na rynku pojawi się nowa linia smartfonów firmy. Pixele mają być pozycjonowane jako smartfony premium, więc pozostaje mieć nadzieję, że gigant cały czas będzie przykładał się do prac nad ich oprogramowaniem i szybkich aktualizacji. Bez tego ciężko będzie usprawiedliwić wyższa niż w przypadku nexusów ceną.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)