Nokia ostatecznie uśmierca Symbiana. Nokia Belle nową nazwą systemu

Symbian Belle odszedł, niech żyje Nokia Belle (fot. Nokia)
Symbian Belle odszedł, niech żyje Nokia Belle (fot. Nokia)
Kamil Homziak

21.12.2011 17:00, aktual.: 21.12.2011 18:00

Symbian dogorywał od dawna, ale Nokia utrzymywała go przy życiu. Teraz firma ostatecznie rezygnuje z nazwy cenionego systemu i ogłasza, że dostępne na rynku smartfony otrzymają aktualizację do Belle, Nokii Belle.

Zmiana jest czysto kosmetyczna. Kilka miesięcy temu Finowie w podobny sposób zrezygnowali z marki Ovi. Czy promowanie wszystkich produktów pod marką Nokia ma sens? Jeśli wziąć pod uwagę nowych, mniej zorientowanych klientów, może i tak. Wśród tych starszych, bardziej obeznanych z mobilnymi technologiami, rozpoznawalność Symbiana i Ovi z pewnością była wysoka.

Do sklepów lada dzień trafią wersje modeli N8, C7 i C6-01, wyposażone w najnowszą odmianę systemu Nokii. Początkowo będą one dostępne w Chinach, ale stopniowo w innych krajach. W lutym 2012 obecni użytkownicy Nokii N8, E7, E6, X7, C7, C6-01 i Oro będą mogli je zaktualizować do wersji Belle.

Decyzja Nokii nie dziwi. Prędzej czy później Symbian i tak w naturalny sposób zakończyłby żywot. Wystarczyłoby, żeby smartfony z Windows Phone 7 stały się równie konkurencyjne cenowo (co ma nastąpić już w przyszłym roku wraz z pojawieniem się kolejnych wersji systemu Microsoftu).

Czy ktoś będzie tęsknił za Symbianem? Statystyki popularności mobilnych OS-ów mówią same za siebie - od wielu miesięcy Symbian systematycznie traci udziały, a użytkownicy nie mają oporów przed zmianą platformy. Nie miała ich też Nokia, zawierając sojusz z Microsoftem. W obecnym układzie Symbian jest po prostu zbędny, wystarczą niewiele ustępujące mu modele na platformie Series 40 (np. Asha 303), dla bardziej wymagających pozostaje WP7.

Źródło: NokiaIntomobile

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)