Nokia wraca na właściwe tory. Finowie "odzyskują" stare patenty!

Interfejs Lumia Camera może trafić do przyszłych smartfonów Nokii
Interfejs Lumia Camera może trafić do przyszłych smartfonów Nokii
Miron Nurski

28.07.2017 11:01, aktual.: 28.07.2017 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Założona przez byłych pracowników Nokii firma HMD Global - właściciel marki Nokia Mobile - może korzystać z logo Nokii, ale najważniejsze patenty i technologie wciąż znajdują się w rękach Microsoftu. To jednak powoli zaczyna się zmieniać.

HMD Global zdobyło ponad 500 starych patentów

Z danych udostępnionych przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wynika, że portfolio HMD Global zostało w ostatnim czasie wzbogacone o ponad 500 wzorniczych patentów należących dawniej do Nokii (a później do Microsoftu). Zauważył to serwis Nokiamob.

HMD Global zdobyło prawa m.in. do wyglądu Nokii N-Gage
HMD Global zdobyło prawa m.in. do wyglądu Nokii N-Gage© euipo.europa.eu

Większość patentów dotyczy wzornictwa starych komórek. Pamiętacie Nokię N-Gage? Od 26 lipca 2017 roku HMD Global ma prawo wypuścić nową wersję tak wyglądającego telefonu.

Tego typu szkiców - których HMD Global pewnie nigdy nie wykorzysta - jest dużo więcej. Znaleźć można setki klasyków Nokii, ale nie to jest najciekawsze.

Interfejs Lumia Camera trafia do HMD Global!

Z dokumentacji EUIPO wynika, że w kwietniu rozpoczął się proces transferu patentów związanych z interfejsem aplikacji fotograficznej. Ściślej mówiąc - chodzi o znaną użytkownikom Windows Phone'a aplikację Lumia Camera z trybem profesjonalnym obsługiwanym za pomocą charakterystycznych łuków.

Szkic patentowy prezentujący interfejs Lumia Camera
Szkic patentowy prezentujący interfejs Lumia Camera© euipo.europa.eu

Czy to oznacza, że przyszłe smartfony Nokii będą miały znacznie lepsze aplikacje fotograficzne? Być może. Byłoby to wskazane, bo apki z Nokii 3, 5 i 6 są bardzo prymitywne.

Tak wygląda interfejs aplikacji Lumia Camera
Tak wygląda interfejs aplikacji Lumia Camera

Marka Nokia Mobile powoli wraca na właściwe tory

Kilka miesięcy temu pisałem, że - ze względu na zawirowania patentowe - obecnie mało jest Nokii w Nokii. Widać jednak, że nowemu właścicielowi zależy na tym, by taki stan rzecz nie utrzymywał się wiecznie.

Nokia 8 ma być pierwszą nokią z Androidem i optyką Zeissa
Nokia 8 ma być pierwszą nokią z Androidem i optyką Zeissa© twitter.com/evleaks

Przed kilkoma tygodniami HMD Global nawiązało współpracę z Zeissem - gigantem fotograficznym, który produkował obiektywy do fińskich telefonów w czasach świetności Nokii. Teraz okazuje się, że firma po cichu odbudowuje portfolio patentowe. Nieźle.

"Stara Nokia" może wrócić, ale przed HMD Global wciąż jednak wiele pracy

W rękach Microsoftu wciąż znajduje się wiele kluczowych technologii takich jak Glance Screen, ClearBlack, PureView czy Rich Recording.

Czy Finowie kiedyś je zdobędą? Tego nie wiadomo, bo nie ujawniono nawet, na jakich warunkach odbył się transfer wspomnianych wcześniej patentów. Patrząc jednak na ostatnie działania HMD Global, można oczekiwać, że firma będzie walczyć o wszystkie rozwiązania Nokii.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)