Oto obiektyw peryskopowy ze zmiennym zoomem. To może być przełom

Oto obiektyw peryskopowy ze zmiennym zoomem. To może być przełom
Źródło zdjęć: © antutu.com
Patryk Korzeniecki

17.06.2020 16:39, aktual.: 17.06.2020 18:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Peryskopowe teleobiektywy nie są nowością w branży mobilnej, jednak mają jeden minus - nie pozwalają na zmianę perspektywy. Produkt firmy O-Film jest tej wady pozbawiony.

Firma O-Film pokazała właśnie światu moduł fotograficzny z pryzmatem. Takie aparaty widzieliśmy już na przykład we flagowych Huaweiach (np. w nowej serii P40 Pro), telefonach OPPO (Find X2 Pro), a ostatnio także w Samsungu Galaxy S20 Ultra. Są to jednak konstrukcje o stałej ogniskowej - nie pozwalają na zmianę optycznego przybliżenia.

Peryskopowy obiektyw firmy O-Film generuje prawdziwy zoom

Antutu donosi, że nowy typ obiektywu ma wymiary 6 x 5,9 milimetra. Jest więc bardzo kompaktowy, co pozwala umieścić go we wnętrzu przenośnych urządzeń. Mowa tu m.in. o smartfonach.

Peryskopowy teleobiektyw marki O-Film wyposażono w grupę ruchomych soczewek. Niezwykłe jest w nich to, że nie tylko pozwalają na ostrzenie obrazu, ale także zmianę zbliżenia poprzez ruch elementów w ich osi. W przykładzie pokazano konstrukcję o powiększeniu od 3,0x do 7,0x (85-170 mm). Przemieszczenie optyki jest realizowane przez miniaturowy silnik piezoelektryczny o wysokiej dokładności.

Firma O-Film może też wyprodukować inne warianty, np. 3-5x, 5-8x i 3,5-9,5x. Zwróćcie uwagę na ostatnią opcję - zakres jest naprawdę duży. Robi to wrażenie, jednak jest pewien haczyk.

Im dłuższy zakres zoomu, tym ciężej utrzymać dobrą jakość fotografii przy zachowaniu takich samych wymiarów. Dlatego właśnie w dużej fotografii unika się takich konstrukcji, a konsekwencją tego jest obecność na rynku zoomów szerokokątnych, standardowych i tele.

Z tego powodu podejrzewam, że peryskopowy zoom o największym zakresie będzie się cechował najgorszą jakością. Ale to tylko moje przypuszczenia - może producentowi uda się wyciągnąć z niego ładny obrazek. Nie zapominajmy w tym miejscu o algorytmach, które przecież też swoje robią.

Mam nadzieję, że peryskopowe teleobiektywy o zmiennym powiększeniu z czasem spopularyzują się w branży mobilnej. Dzięki nim zostałaby zminimalizowana konieczność stosowania cyfrowego powiększenia, które - jak wiadomo - powoduje straty na jakości.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także