Pierwsze aplikacje bankowe już w Huawei AppGallery. Ale... tylko na telefonach z Google Play

Aplikacja mobilna mBanku trafiła do sklepu huawei AppGallery
Aplikacja mobilna mBanku trafiła do sklepu huawei AppGallery
Miron Nurski

22.05.2020 14:32, aktual.: 22.05.2020 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku maja Huawei obiecał, że niedługo w jego sklepie AppGallery pojawią się pierwsze aplikacje bankowe. Tak też się stało, ale jest jeden mały problem. Z apek nie skorzystają na razie ci, którzy najbardziej na nie czekali.

Dobra wiadomość jest taka, że na udostępnienie swoich aplikacji w AppGallery zdecydowały się banki mBank i PKO. Ale jest też wiadomość zła.

Aplikacje mBank i IKO są dostępne w AppGallery, ale na razie tylko na telefonach Huaweia z usługami Google'a

Tak, dobrze czytacie. Apki wspomnianych banków mogą pobrać użytkownicy tylko tych telefonów, na których oprócz AppGallery znajduje się jeszcze Sklep Play.

Innymi słowy - aplikacje mBank i IKO można pobrać z AppGallery tylko na starsze telefony Huaweia, które trafiły na rynek lub/i przeszły proces certyfikacji Google'a zanim zaczęły obowiązywać restrykcje nałożone przez amerykański rząd.

Co z użytkownikami modeli bazujących w całości na Huawei Mobile Services, takich jak seria P40? Ci muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać.

Co ciekawe, przez pierwszych kilka godzin aplikacja mBanku była widoczna w AppGallery nawet na najnowszych telefonach opartych o HMS. Użytkownicy raportowali, że da się ją zainstalować i działa wszystko prócz płatności Google Pay. Był to jednak najpewniej wynik błędu. W chwili pisania tego tekstu testowany przeze mnie Huawei P40 Pro apek mBanku i PKO w sklepie już nie znajduje.

Integracja aplikacji mBanku i PKO z Huawei Mobile Services ma nastąpić w ciągu "kilku miesięcy"

Dlaczego trwa to tak długo, skoro z technicznego punktu widzenia telefony Huaweia są gotowe do odpalenia aplikacji?

Po pierwsze - przez brak Usług Google Play apka może wymagać wprowadzenia większych lub mniejszych zmian w kodzie, aby bezproblemowo działały wszystkie kluczowe funkcje.

Po drugie - bank musi się upewnić, że mimo braku zabezpieczeń przygotowanych przez Google'a, telefony Huaweia spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa. Jako że mowa o aplikacjach finansowych, wymagania są rygorystyczne, a proces certyfikacji żmudny.

Huawei nie jest w stanie podać dokładnego terminu integracji aplikacji bankowych z jego platformą, ale obiecuje, że nie potrwa to dłużej niż kilka miesięcy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)