Play zapowiada testy 5G w Toruniu. Operator umożliwi użytkownikom sprawdzanie sieci nowej generacji

Play zapowiada testy 5G w Toruniu. Operator umożliwi użytkownikom sprawdzanie sieci nowej generacji

Play rusza z testami 5G w Toruniu
Play rusza z testami 5G w Toruniu
Źródło zdjęć: © mohamed_hassan/pixabay.com
Mateusz Żołyniak
01.07.2019 13:07, aktualizacja: 01.07.2019 20:27

Play nie tylko chwali się siecią "5G Ready", ale zapowiada także realne testy nowego standardu łączności, które przeprowadzone będą w Toruniu. Co więcej, firma zapowiada, że "jako pierwszy operator w Polsce daje klientom możliwość przetestowania technologii 5G w rzeczywistych warunkach".

5G ma być kolejnym przełomem na rynku. Możliwości nowego standardu niedawno miał okazję przetestować Miron, który testował go w Seulu i zachwycony był szybkością jego działania. Użytkownicy w Polsce póki co mogą jednak jedynie z pożądaniem patrzeć na mieszkańców kolejnych krajów, w których operatorzy telefonii komórkowej uruchamiają sieci 5G.

Na uruchomienie na naszym rynku komercyjnych rozwiązań bazujących na nowym standardzie trzeba będzie poczekać, ale nie jest też tak, że polskie sieci nie robią nić. Firma Orange w 2018 roku intensywnie testowała 5G w warunkach miejskich w Gliwicach, a sieć T-Mobile uruchomiła pierwsze nadajniki w tej technologii w Warszawie. Teraz dołącza do nich Play.

Play rusza z testami 5G w Toruniu

Fioletowy operator jakiś czas temu zapowiedział, że część jego infrastruktury już teraz gotowa jest na wdrożenie technologii 5G (obecnie 24 proc., a do końca 2019 roku ma być to 38 proc.). W odniesieniu do niej firma zaczęła stosować więc określenie "5G Ready", co nie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony pozostałych operatorów.

Michał Ziółkowski:

Pilotaż w Toruniu to kolejny etap dynamicznego rozwoju infrastruktury, przygotowujący nas do pełnego wdrożenia technologii 5G. Bardzo cenimy sobie współpracę z naszym partnerem technologicznym Huawei, w realizacji tego ekscytującego przedsięwzięcia.

Play swoją gotowość na wdrożenie nowego standardu podkreślić chce więc poprzez organizację testów 5G. Operator oficjalnie zapowiedział, że odbędą się one w Toruniu, a więc tym samym miejscu, w którym przed laty wystartował z pierwszymi testami LTE (we własnej sieci).

Program pilotażowy przygotowany jest oczywiście we współpracy z firmą Huawei, na której nadajnikach oparta będzie testowa sieć 5G.

Play:

Pilotaż 5G w Toruniu pozwoli PLAY poznać rzeczywiste doświadczenie klientów i wypracować rozwiązania, dzięki którym zarówno klienci indywidualni jak i biznesowi otrzymają usługi najlepiej dostosowane do swoich potrzeb. Pilotaż 5G w Toruniu rozpoczynamy od klastra 5 sektorów, przy wykorzystaniu routera Huawei 5G C-band CPE V1.0, wykorzystującego 100 MHz, w paśmie częstotliwości 3,5-3,6 GHz.

Play twierdzi, że w jednym będzie pierwszy

Testy 5G już wcześniej przeprowadzali inni operatorzy, ale fioletowa sieć zapowiada, że jako pierwsza na polskim rynku da klientom możliwość "przetestowania technologii 5G w rzeczywistych warunkach". Co kryje się pod tym stwierdzeniem?

Sieć Play poinformowała, że do testów zaproszeni zostaną najbardziej wymagający użytkownicy. Udało nam się dowiedzieć, że pierwsze testy mają ruszyć już w lipcu. Ewa Sankowska-Sieniek z zespołu PR firmy wskazała, że operator będzie wybierał użytkowników, którzy wezmą udział w programie pilotażowym 5G. Będą oni zapraszani etapami, a wśród nich pojawić mają się dziennikarze.

Start testów 5G w Toruniu nie oznacza oczywiście, że fioletowy operator niebawem ruszy z komercyjną siecią w nowym standardzie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)