Poważne luki w zabezpieczeniach iOS. Apple tłumaczy, jak się ochronić

Poważne luki w zabezpieczeniach iOS. Apple tłumaczy, jak się ochronić

Wykryto luki w zabezpieczeniach urządzeń z systemem iOS. Apple wyjaśnia, co zrobić, by uniknąć kłopotów.
Wykryto luki w zabezpieczeniach urządzeń z systemem iOS. Apple wyjaśnia, co zrobić, by uniknąć kłopotów.
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
19.08.2022 14:54

W systemach iOS oraz iPadOS wykryto dwie poważne luki w zabezpieczeniach, które pozwalają hakerom przejąć kontrolę nad urządzeniem. Apple wyjaśnia, co trzeba zrobić, żeby tego uniknąć.

Informacje na temat zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników iPhone’ów oraz iPadów pochodzą od samego Apple, które wydało zwięzły komunikat prasowy na ten temat.

Luki w zabezpieczeniach iOS oraz iPadOS

Firma informuje o dwóch niebezpiecznych lukach w zabezpieczeniach, oznaczonych kryptonimami CVE-2022-32894 oraz CVE-2022-32893. W przypadku tej pierwszej hakerzy mogli przejąć całkowitą kontrolę nad urządzeniem, natomiast druga mogła być wykorzystana do zainfekowania systemu niepożądanym oprogramowaniem.

Jak na razie nie wiadomo, czy obie luki były aktywnie wykorzystywane przez cyberprzestępców. Teraz, gdy Apple ogłosiło publicznie ich istnienie, hakerzy na pewno spróbują je wykorzystać, by dostać się do zagrożonych urządzeń.

Co ciekawe, obie luki zostały zgłoszone firmie przez "anonimowego badacza". Apple z założenia nie dzieli się tożsamością swoich informatorów – wiadomo jedynie, że za wykrycie znaczących luk w zabezpieczeniach mogą oni liczyć na sowite nagrody.

Apple wyjaśnia, jak się ochronić

Na szczęście Apple wyjaśnia, co zrobić, by ochronić się przed hakerami. Wystarczy zaktualizować system operacyjny urządzenia do najnowszej wersji 15.6.1. Przeprowadzenie aktualizacji eliminuje obie luki w zabezpieczeniach, dlatego warto się pośpieszyć i jak najszybciej zrobić krytyczny update.

Tomasz Bobusia, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)