Prestigio MultiPhone PSP8500DUO - test

Prestigio MultiPhone PSP8500DUO
Prestigio MultiPhone PSP8500DUO
Mateusz Żołyniak

16.10.2014 13:22, aktual.: 16.10.2014 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy budżetowy Windows Phone mniej znanego producenta może być alternatywą dla Lumii?

Specyfikacja

MultiPhone PSP8500DUO to jeden z dwóch pierwszych Windows Phone'ów firmy Prestigio. Jest to urządzenie z niższej półki cenowej, które ma odznaczać się sporym, 5-calowym ekranem IPS LCD o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli). Sprzęt oparto na czterordzeniowym układzie z serii Snapdragon 200. Nie brzmi to zachęcająco, ale jest to nowszy układ Qualcomma, który wykorzystuje rdzenie Cortex-A7, a nie starsze jednostki Cortex-A5. Na plus należy zaliczyć obecność 1 GB pamięci RAM, dzięki czemu obsługuje on większość aplikacji dostępnych na mobilne okienka. PSP8500DUO - podobnie jak wiele innych tańszych rozwiązań - nie oferuje obsługi LTE czy modułu NFC.

Pełna specyfikacja urządzenia prezentuje się następująco:

  • wymiary: 145 x 70 x 8,3 mm;
  • waga: 140 g;
  • 5-calowy ekran IPS LCD o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli;
  • szkło Gorilla Glass 2;
  • Qualcomm MSM8212 (Snapdragon 200) z czterema rdzeniami Cortex-A7 1,2 GHz;
  • Adreno 302;
  • 1 GB pamięci RAM;
  • 8 GB wbudowanej pamięci flash, slot kart microSD (do 32 GB);
  • aparat 8 Mpix z autofokusem i diodą doświetlającą;
  • kamerka przednia 2 Mpix;
  • GSM, GPRS, EDGE, HSDPA/HSUPA;
  • Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS/GLONASS;
  • akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, czujnik oświetlenia;
  • Dual SIM
  • bateria o pojemności 2000 mAh.

Wygląd i wykonanie

W pierwszych wrażeniach wspominałem, że PSP8500DUO nie należy do najmniejszych smartfonów z 5-calowymi ekranami. Przy urządzeniu o takiej przekątnej ciężko oczywiście mówić o kompaktowych rozmiarach, ale projektanci smartfona jakoś specjalnie też się nie postarali. Wystarczy popatrzyć na spore odstępy między krawędziami ekranu a bokami smartfona i masywną sylwetkę.

Obraz

Na plus należy zaliczyć obecność panelu z fizycznymi przyciskami funkcyjnymi pod ekranem, czyli elementu z którego w tanich Lumiach rezygnuje Microsoft Devices. Szkoda jedynie, że Prestigio nie postawiło także na fizyczny spust migawki aparatu, który przez długi czas był znakiem rozpoznawczym Windows Phone'ów. Cóż, na bokach urządzenia można znaleźć tylko dwa przyciski – włącznik po prawej stronie i kontroler głośności, który znajduje na lewej krawędzi.

Obraz

Poza sporym ekranem i przyciskami funkcyjnymi, na przednim panelu można znaleźć: kamerkę 2 Mpix, schowany za srebrną maskownicą głośnik, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła i mikrofon położony przy dolnej krawędzi ekranu. Z tyłu z kolei widoczne są charakterystyczne logo Prestigio, pojedynczy głośnik i aparat 8 Mpix z lampą błyskową (pojedyncza dioda). Jeżeli idzie o porty, to PSP8500DUO oferuje jedynie złącze microUSB i gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm. Oba zlokalizowane są na górnej krawędzi.

Oceniając telefon po paru dniach używania, pozytywnie wypowiadałem się o jego wykonaniu. Moja opinia drastycznie się nie zmieniła. Obudowa wykonana jest z dość dobrego plastiku, który jest całkiem odporny na uszkodzenia - po ponad dwóch tygodniach używania na powierzchni telefonu nie pojawiły się żadne otarcia czy rysy. Pozytywne wrażenie robi masywna pokrywa baterii, której faktura zapobiega zbieraniu odcisków palców czy zabrudzeń.

Obraz

Tego samego nie można powiedzieć o przednim panelu, pokrytym warstwą Gorilla Glass. Prestigio nie zdecydowało się niestety na wariant szkła z dodatkową powłoką oleofobową. Na panelu szybko pojawiają się zabrudzenia, tłuste ślady czy odciski palców. Tak jak w przypadku Lumii 630 - nie są one zbyt łatwe do wyczyszczenia. Na minus ocenię dopasowanie elementów obudowy, które początkowo wydawało się bardzo dobre. Im dłużej korzystałem jednak z telefonu, tym więcej trzasków i cichych skrzypnięć dało się słyszeć.

Obraz

Jakość wykonania Windows Phone'a Prestigio może nie jest tak dobra jak w przypadku urządzeń z logo Nokii, ale jak na tę półkę cenową jest nieźle. Widziałem już sporo gorzej zrobionych smartfonów za około 700-800 zł.

Ekran

Według mnie największą zaletą Windows Phone'a Prestigio jest 5-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Panel IPS cechuje się dobrą bielą, więcej niż przyzwoitymi kątami widzenia i niezłym kontrastem. Wyświetla też ładne, nasycone kolory, chociaż nie tak żywe jak w przypadku Lumii 630. Nieco gorsza niż w przypadku Nokii jest też głębia czerni, ale żaden ze smartfonów pod tym względem nie prezentuje się zbyt dobrze.

Obraz

Dużym plusem PSP8500DUO jest rozdzielczość HD (1280 x 720 pikseli). Wyświetlany obraz jest ostry i czytelny, a do tego można bez najmniejszych problemów korzystać z trzech kolumn żywych kafelków, co np. na Lumii 630 było mocno utrudnione. Jedynym poważnym minusem panelu jest niska widoczność w słońcu - ekran może pochwalić się dość wysokim poziomem jasności, ale na panelu ochronnym pojawia się zbyt wiele refleksów.

Początkowo obawiałem się nieco tego, jak telefon będzie radzić sobie z obsługą dotyku. Okazało się jednak, że niepotrzebnie. MultiPhone PSP8500DUO szybko reagował nawet na lekkie muśnięcie powierzchni, a podczas testów nie spotkałem się z żadnymi problemami z obsługą dotyku. Fajnie byłoby, gdyby wzorem Nokii pojawiła się tu technologia podobna do Super Sensitive Touch, ale od mniejszych firm nie można wymagać wszystkiego.

Łączność

Na pokładzie Prestigio PSP8500DUO można znaleźć tylko podstawowe moduły łączności, w tym Wi-Fi b/g//n, Bluetooth 4.0, GPS/GLONASS i 3G z HSPA (do 21 Mb/s). Podczas testów nie spotkałem się z problemami z ich działaniem. Wszystko odbywało się sprawnie i stabilnie. Mały minus dam za wyraźne nagrzewanie się urządzenia podczas korzystaniu z map, ale jest to przypadłość większości telefonów (nawet tych droższych).

Obraz

Mimo że w wielu sklepach pojawiają się wzmianki o wyposażeniu telefonu w moduł NFC, opcja ta w moim egzemplarzu nie jest dostępna. Firmie nie wspomina o tym również na swojej stronie internetowej. Dostępna nie jest też technologia Wi-Fi Direct, ale standardowej opcji strumieniowania obrazu z komórki do TV nie zabrakło (wykorzystanie standardu Miracast).

System

PSP8500DUO oparty został na najnowszej wersji mobilnych okienek - Windows Phone 8.1. Jedną z nowych funkcji jest obsługa dwóch kart SIM, z czego chętnie skorzystała oczywiście firma Prestigio. Działają one w trybie Standby, więc podczas połączeń jedna z kart jest nieaktywna. MS nie przewidział osobnej karty ustawień dla trybu Dual SIM, więc zarządzanie kartami SIM odbywa się z poziomu już znanej zakładki komórkowe+SIM. Można tam włączać lub wyłączać poszczególne karty, jak również zarządzać transmisją danych, roamingiem czy konfigurować APN-y. Wygodne korzystanie z dwóch kart mają umożliwiać dwa dialery i dwie osobne aplikacje do wysyłania wiadomości SMS, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby będąc w jednej ręcznie przełączyć się na drugą kartę SIM. Ogólnie ujmując obsługa Dual SIM w Windows Phone'ie jest bardzo prosta i nikt nie powinien mieć z nią problemów.

Obraz

W smartfonie Prestigio oczywiście dostępne są również inne nowości, o których pisałem przy okazji testów wersji Preview for Developers lub Lumii 630. Można wśród nich znaleźć m.in.: centrum powiadomień ze skrótami do ulubionych aplikacji, zaktualizowane aplikacje Microsoftu, osobne kontrolery głośności dla aplikacji multimedialnych i usług systemowych, możliwość ustawiania tapety na ekranie głównym, ulepszony czujnik danych i czujnik Wi-Fi, nową aplikację aparatu czy opcję streamowania obrazu do kompatybilnego odbiornika (TV). Przydatna jest też trzecia kolumna z kafelkami, która dość dobrze sprawdza się na 5-calowym ekranie HD.

Obraz

Użytkownikom, którzy do tej pory korzystali z Lumii i którzy chcieliby przesiąść się na Windows Phone'a Prestigio, z pewnością brakować będzie autorskich aplikacji Finów. Dotyczy to przede wszystkim programów fotograficznych, w tym aplikacji Nokia Camera - w PSP8500DUO dostępny jest tylko odpowiednik Microsoftu. Został on znacznie poprawiony w WP8.1, ale wciąż brakuje mu do funkcjonalności programów przygotowanego przez Finów. Na modelu Prestigio można korzystać z map i nawigacji HERE, ale niestety za opcję nawigacji trzeba zapłacić około 150 zł.

Wydajność

PSP8500DUO oparty jest na nowym Snapdragonie 200 (MSM8212) z czterema rdzeniami Cortex-A7 1,2 GHz oraz grafiką Adreno 302. Ten sam układ dostępny był w testowanym niedawno przeze mnie modelu firmy Kruger&Matz, gdzie również musiał radzić sobie z obsługą ekranu 720p. Chipset ten dużo lepiej sprawdza się w urządzeniu z dobrze zoptymalizowanym Windows Phone'em.

Obraz

W syntetycznym teście AnTuTu (wersja beta) smartfon Prestigio zdobył około 10,5 tys. punktów, co jest wynikiem o 1500 punktów niższym niż w przypadku Lumii 630. Wynika to w dużej mierze z wyższej rozdzielczości (Nokia pracuje w FWVGA) i nie przekłada się zauważalnie na pracę urządzenia. Na PSP8500DUO można bez problemu grać bowiem nie tylko w Rayman Jungle Run czy Angry Birds Epic, ale również znane tytuły 3D. Asphalt 8: Airborne działa oczywiście na nieco niższym poziomie szczegółów, niż na topowych urządzeniach, ale za to rozgrywka przebiega bez lagów.

Podczas korzystania z interfejsu czy aplikacji również nie pojawiały się zauważalne opóźnienia, a wybudzanie aplikacji czy przechodzenie między nimi odbywało się bez żadnych problemów. Obecność 1 GB RAM-u, czyli dwa razy większej ilości pamięci operacyjnej niż w tanich Lumiach, to niewątpliwie zaleta Windows Phone'a Prestigio.

Aparat

Obraz

Windowsowy MultiPhone wyposażony został w 8-megapikselowy aparat z autofokusem i pojedynczą diodą doświetlającą. Obsługiwany jest on przez bardzo prostą aplikację aparatu, która przygotowana została przez Microsoft. Można w niej znaleźć podstawowe sceny (portret, plaża, noc itp.) oraz ustawienia parametrów zdjęć (ISO, balans bieli i ekspozycję). Funkcje aparatu można oczywiście modyfikować za pomocą dodatków fotograficznych, ale zaskoczeniem dla nikogo nie powinien być fakt, że na tym polu PSP8500DUO znacznie ustępuje Lumiom.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

Na kolana nie rzuci również jakość zastosowanego aparatu, który nie należy do najlepszych jednostek z sensorem 8 Mpix. Co prawda, przy jego użyciu można zrobić całkiem niezłe zdjęcia w dobrych warunkach oświetlenia, ale ogólna jakość aparatu jest słaba. Fotki wykonywane w dobrych warunkach oświetlenia cechują się co najwyżej zadowalającymi detali i przeciętnym odwzorowaniem kolorów, ale na plus należy zaliczyć niski poziom szumów. Komórka Prestigio niezbyt dobrze sprawuje się robieniu zdjęć pod słońce (co nie jest zaskoczeniem), a do tego czasami zdarza jej się pogubić przy ustawianiu ekspozycji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wraz z pogorszeniem się warunków jakość zdjęć drastycznie spada. W nocy ciężko zrobić fotkę, na której cokolwiek jest widoczne. Pomocna powinna być dioda doświetlająca, ale w praktyce nie sprawdza się ona najlepiej. Daje za mocny strumień światła i często zdarza się, że fotografowany obiekt jest prześwietlony.

Bateria

Obraz

PSP8500DUO wyposażony został w ogniwo 2000 mAh. Biorąc pod uwagę rozmiar urządzenia i obecność 5-calowego ekranu prosi się o baterię większą o co najmniej 500 mAh. W praktyce jednak nawet zastosowany akumulator jest w stanie bez większych problemów zapewnić cały dzień pracy bez konieczności podładowywania. Piszę tu jednak o średnim wykorzystaniu funkcji urządzenia. Słuchając godzinę muzyki, przeglądając co jakiś czas strony WWW, wykonując kilka rozmów telefonicznych (łącznie około 1 godz.) oraz mając stale zsynchronizowane konta pocztowe i usługi społecznościowe, telefon pracował przez około 12-14 godz. Przy mniej intensywnym korzystaniu z funkcji, można było spokojnie wydłużyć czas pracy do 16-18 godz. Bateria według moich testów powinna zapewnić do 3,5 godz. grania w mniej wymagające tytuły i do ok. 2,5 godz. rozgrywki w gry pokroju Asphalta 8.

Windows Phone dobrym wyborem dla mniejszych producentów

Cieszę się, że Prestigio MultiPhone PSP8500DUO trafił w moje ręce. To bowiem pierwszy Windows Phone mniej znanego producenta, który pojawił się na naszym rynku. Jasno pokazuje on, że platforma Microsoftu bardzo dobrze sprawdza się na tańszych urządzeniach b-brandów. Dzięki dobrej optymalizacji systemu z urządzeniem nie było praktycznie żadnych problemów, a jego szybkość działania nie pozostawiała wiele do życzenia. PSP8500DUO dzięki 1 GB pamięci RAM bez problemu obsługiwał wiele aplikacji uruchomionych w tle, a także umożliwiał odpalenie bardziej wymagających gier. Z modelu Prestigio korzystało się dużo lepiej niż z podobnie wyposażonych Androidów.

Jak w większości tanich smartfonów, narzekać można na niezbyt rozbudowane opcje łączności, przeciętny aparat czy brak wysublimowanego wyglądu. Windowsowy MultiPhone zdecydowanie nie jest wyróżniającym się sprzętem na rynku. To tylko (i aż) solidne i nieźle działające urządzenie z niższej półki cenowej.

Konkurent Lumii?

Gdy pierwszy raz zobaczyłem ten model myślałem, że może być on konkurencją dla tańszych Lumii. Niestety, nie jest tak. Porównując PSP8500DUO choćby z Lumią 630 doskonale widać, że dobry aparat 5 Mpix jest lepszy niż przeciętne 8 Mpix, a autorskie technologie potrafią znacznie poprawić jakość wyświetlanego obrazu. Nie bez znaczenia jest również pakiet dodatkowych aplikacji, w tym Nokia Camera czy darmowa nawigacja HERE. Szukając taniego Windows Phone'a pierwszym wyborem zawsze powinny być modele Microsoft Devices. Wybór Prestigio MultiPhone PSP8500DUO można rozważyć, jeżeli chcecie większego ekranu niż oferują budżetowe Lumie, a przy tym możecie obyć się bez paru dodatków software'owych.

Zalety:

  • duży ekran HD o niezłej jakości
  • wytrzymała konstrukcja
  • dobra szybkość działania
  • 1 GB pamięci RAM
  • obsługa dwóch kart SIM

Wady:

  • masywna obudowa
  • tylko podstawowe moduły łączności
  • co najwyżej przeciętny aparat
  • bateria mogłaby być większa
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także