Clear Sight, czyli pomysł Qualcomma na wykorzystanie podwójnych aparatów

Można już śmiało stwierdzić, że podwójne aparaty są (albo wkrótce staną się) nowym trendem na rynku mobilnym. Qualcomm doskonale zdaje sobie z tego sprawę, czego potwierdzeniem jest prezentacja technologii Clear Sight. Co kryje się pod tą nazwą?

Smartfony oparte na Snapdragonach z podwójnymi aparatami
Smartfony oparte na Snapdragonach z podwójnymi aparatami
Mateusz Żołyniak

14.09.2016 | aktual.: 15.09.2016 01:22

Czeka nas wysyp smartfonów z podwójnymi aparatami

Do niedawna smartfony z podwójnym aparatem były rzadkością. Pojawiło się oczywiście kilka modeli z ekranami 3D, a także urządzenia HTC czy Huaweia, ale były to zazwyczaj pojedyncze przypadki. W tym roku zmieniło się to jednak.

LG pokazało swoją wizję podwójnego aparatu, który trafił do flagowego G5, tańszego modelu X cam czy multimedialnego V20. Huawei z kolei wprowadził rozwiązanie opracowane we współpracy z Leiką, które przeniesiono również do linii honor, chociaż już bez logotypu niemieckiej firmy. Najważniejsze jest jednak to, że podwójny aparat pojawił się w iPhonie 7 Plus, więc będzie on nowym killer ficzerem, który większość użytkowników będzie chciała mieć.

Podwójny aparat w Apple iPhone 7 Plus
Podwójny aparat w Apple iPhone 7 Plus

Można więc spodziewać się, że wkrótce będziemy mieli prawdziwy wysyp androidów z podwójnymi aparatami. Już teraz sporo mówi się o nowym sprzęcie Xiaomi, kolejnym flagowcu Meizu czy nawet Samsungu Galaxy S8, który ma pojawić się na początku przyszłego roku. Nie powinno dziwić więc, że Qualcomm wprowadza technologię Clear Sight.

Czym jest Qualcomm Clear Sight?

Jest to rozwiązanie, które ma ułatwić implementację podwójnych aparatów w smartfonach. Clear Sight to technologia wykorzystująca chipy ISP (Image Signal Processor) Qualcomm Spectra, które dostępne są obecnie w Snapdragonie 820 i podkręconym modelu 821. Ma ona umożliwić poprawę zakresu tonalnego i ostrości na zdjęciach, a także zmniejszyć ilość cyfrowego szumu pojawiającego się w warunkach gorszego oświetlenia.

Pręciki i czopki, czyli widzieliśmy to już pół roku temu

Qualcomm swoją nowość przestawia jako rozwiązanie, które stworzono w oparciu o budowę ludzkiego oka, a konkretnie światłoczułe receptory, czyli czopki i pręciki. Clear Sight to zestaw dwóch takich samych matryc, które współpracują z identycznymi obiektywami. Pierwsza przechwytuje standardowy obraz w kolorze, a druga pozbawiona jest górnej warstwy filtrów kolorów, więc zapisuje czarno-białe zdjęcia. Tak, dobrze czytacie - Clear Sight to bardzo podobne rozwiązanie do tego, które w P9 i P9 Plus pokazał już Huawei.

Schemat prezentujący układ aparatów Qualcomm Clear Sight
Schemat prezentujący układ aparatów Qualcomm Clear Sight

Technologia Qualcomma ma służyć do łączenia kolorowego obrazu z sensora RGB z tym z matrycy monochromatycznej, która jest w stanie przechwycić nawet trzy razy większą ilość światła. Amerykanie obiecują, że finalne zdjęcia będą świetnej jakości, dzięki wykorzystaniu autorskich algorytmów i chipów Spectra. W teorii mają one cechować się niskim poziomem szumów, bardzo dobrym kontrastem i optymalną jasnością w każdych warunkach.

Co z tego wyjdzie?

Clear Sight nie umożliwi szybkiego przełączania się między obiektywami o różnych ogniskowych (innym kącie widzenia), co promują LG i Apple. Qualcomm postawił na rozwiązanie, które ma poprawić jakość zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych poprzez łączenie obrazów z dwóch matryc. Moim zdaniem to dobra droga, szczególnie gdy algorytmy firmy będą jeszcze lepsze niż te stosowane przez Huaweia.

Sęk jednak w tym, że jakość fotek i tak będzie w dużej mierze zależeć od wykorzystanych przez danego producenta sensorów i obiektywów. Ciężko więc jednoznacznie oceniać w chwili obecnej realną przydatność Clear Sight. Pewne jest jedynie to, że nie zabraknie producentów, którzy sięgając po topowe układy Qualcomma, wykorzystają jego wizję podwójnego aparatu. Jednym z pierwszych może być wspomniane Xiaomi, które ma wykorzystać także inną nowość amerykańskiej firmy - ultradźwiękowy skaner linii papilarnych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)