Qualcomm Snapdragon 845 oficjalnie. Oto, co trzeba wiedzieć o układzie dla flagowców z 2018 roku
Qualcomm zaprezentował oficjalnie swój topowy układ, na którym mają być oparte flagowe smartfony z 2018 roku. Snapdragon 845 cechuje się nie tylko wyższą wydajnością, ale i szeregiem innych usprawnień związanych z komunikacją, sztuczną inteligencją oraz obsługą rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.
07.12.2017 | aktual.: 08.12.2017 14:24
Qualcomm postanowił nie czekać do 2018 roku i zaprezentował następcę bardzo udanego Snapdragona 835. Od dawna wiadomo było, że nowość amerykańskiej firmy na rynku zadebiutuje jako Snapdragon 845, ale jej dokładna specyfikacja pozostawała tajemnicą. Do teraz. Oto kluczowe elementy, które charakteryzują nowy układ Qualcomma dla topowych smartfonów.
Qualcomm stawia na nowe rdzenie Cortex
Amerykanie w Snapdragonie 835 postawili na zmodyfikowana rdzenie, które opracowała firma ARM. Podobnie sprawy mają się w przypadku jego następcy. Snapdragon 845 wykorzystuje osiem jednostek o nazwie "Kryo 385", które - jak twierdzi sam Qualcomm - bazują na technologii ARM Cortex. Co to znaczy?
Firma z San Diego przygotowała kolejny już układ podzielony na dwa klastry, w których można znaleźć:
- cztery wydajne jednostki Kryo 385 o taktowaniu do 2,8 GHz, które zostały stworzone na bazie ARM Cortex-A75;
- cztery energooszczędne jednostki Kryo 385 o taktowaniu do 1,8 Ghz, które zostały stworzone na bazie Cortex-A55.
Qualcomm pochwalił się, że wydajne rdzenie Kryo 385 będą o jakieś 25 proc. bardziej wydajne niż odpowiadające im Kryo 280 ze Snapdragona 835. Wydajność energooszczędnych rdzeni ma być pozostać na podobnym poziomie. Firma miała ponadto udoskonalić pamieć podręczną procesora (3 MB), w tym współdzielony cache L3 (2 MB).
Adreno 630 stworzone z myślą o AR i VR
Sporo nowych możliwości ma dawać grafika Adreno 630. Ma wyróżniać się wyższą o 30 proc. wydajnością w porównaniu z Adreno 540, a przy tym pobierać jeszcze mniej energii. Również ważne mają być udogodnienia związane z obsługą rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (AR i VR).
Adreno 630 ma bazować na nowej architekturze przetwarzania obrazu. Dzięki niej ma być pierwszym GPU na rynku, który zapewni obsługę wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości przy sześciu stopniach swobody (6DoF) z ciągłym lokalizowaniem użytkownika i mapowaniem otoczenia. Obsługiwane mają być przestrzenie w skali pokoju, a w standardzie dodana została obsługa kontrolerów oraz funkcja śledzenia rąk czy ruchu gałek ocznych.
Adreno 630 ma umożliwić wyświetlanie tego materiału na panelach 2K x 2K przy odświeżaniu na poziomie 120 Hz. Usprawnienia dotyczą również zmniejszenia zapotrzebowania na energię i technologii, które mają poprawić jakość obrazu wyświetlanego w trybie AR czy VR.
Ulepszony ISP, czyli bsługa nagrywania w 4K przy 60 kl/s
Qualcomm Snapdragon 845 wyposażony jest w 14-bitowy podwójny układ ISP (Image Signal Processor) Spectra 280. Ten we współpracy z nowym GPU ma umożliwić wyświetlanie w jakości UltraHD materiału o 10-bitowej głębi kolorów - przestrzeń barw Rec. 2020 z ponad miliardem odcieni.
Sam Qualcomm pochwalił się, że Snapdragon 845 ma przetworzać 64-razy więcej informacji na temat kolorów niż model 835. Spectra 280 to ponadto obsługa:
- aparatów z pojedynczymi matrycami do 32 Mpix;
- podwójnych modułów z sensorami 16 Mpix;
- nagrywania materiału wideo w 4K przy 60 kl/s;
- trybu slow motion w 720p przy 480 kl/s;
- funkcji wieloklatkowej redukcji szumów;
- funkcji aktywnej detekcji głębi.
Qualcomm również stawia na sztuczną inteligencję
W modelu 845 wprowadzono też nowy układ DSP (Digital Signal Processor) - Hexagon 685. Rozwiązanie to będzie przetwarzać dane zbierane przez nowy All-Ways Aware (trzecia generacja modułu, które zarządzania działaniem sensorów; tzw. Sensor Hub) czy kontrolować odtwarzanie audio z wykorzystaniem Qualcomm Aqstic. Autorski kodek WCD9341 i natywna obsługa plików DSD mają gwarantować dźwięk najwyższej jakości.
Kluczowym dodatkiem jest jednak trzecia generacja Hexagon Vector DSP (HVX). Moduł ten miał zostać stworzony specjalnie pod kątem sztucznej inteligencji. Jest on jednym z elementów, które mają sprawić, że Snapdagon 845 ma 3-krotnie szybciej przetwarzać algorytmy SI niż poprzednik.
Qualcomm rozszerzył dodatkowo zestaw narzędzi Snapdragon Neural Processing Engine (NPE), który już wcześniej obsługiwał technologie TensorFlow Google'a i Caff/Caffe 2 Facebooka. SDK wspiera teraz także frameworki Tensorflow w wersji Lite oraz Open Neural Network Exchange (ONNX). Dzięki temu deweloperzy mają nie mieć problemów z dopasowaniem środowiska pracy do swoich celów.
Nowe, jeszcze lepsze opcje łączności
Qualcomm nie zapomniał również o modułach łączności. Na tym polu kluczowym dodatkiem jest modem Snapdragon X20 LTE, który ma zagwarantować obsługę łączności LTE kategorii 18, co przełoży się w teorii na prędkość transferu na poziomie nawet 1,2 Gb/s - w praktyce pobranie filmu o wielkości 3 GB ma zająć mniej niż 3 minuty (w odniesieniu do obecnych możliwości sieci).
Snapdragon X20 LTE to rozwiązanie, które tworzone jest z myślą o przyszłości, ponieważ operatorzy szykują się dopiero do wprowadzenia sieci 5G. Szybciej użytkownicy będą mogli skorzystać z takich dodatków jak obsługa Voice over LTE (VoLTE) dla dwóch kart SIM. Nowości komunikacyjne w Snapdragonie 845 nie kończą się jednak na LTE.
Nowy układ ma w standardzie nie tylko obsługiwać Wi-Fi 802.11ac w konfiguracji MIMO 4x4, ale również Wi-Fi 802.11ac, które pracuje na częstotliwości 60 GHz i umożliwia osiągniecie prędkości transferu na poziomie 4,6 Gb/s. Producenci, którzy postawią na nowego Snapdragona 845, będą mieli w standardzie dostęp nie tylko do modułu Bluetooth 5, ale również kodeków aptX i aptX HD poprawiających jakość przesyłanego dźwięku.
Jakie nowości wprowadzono jeszcze w modelu 845?
Uzupełnieniem wspomnianych wyżej rozwiązań jest nowy Secure Processing Unit. Moduł ten ma zawierać w sobie wszystkie dotychczasowe zabezpieczenia Qualcoma. Będzie kontrolował działanie narzędzi biometrycznych do autoryzacji, w tym czytników linii papilarnych czy skanerów tęczówki i twarzy.
Qualcomm nie zapomniał również oczywiście o funkcji szybkiego ładowania - Snapdragon 845 wspiera technologię Quick Charge 4 i jej ulepszoną wersję.
Kiedy Snapdragon trafi do pierwszych smartfonów?
Amerykanie wskazują, że pierwsze urządzenia oparte na nowym Snapdragonie 845 na rynek trafią na początku 2018 roku. Firma Xiaomi zapowiedziało już nawet, że jej kolejny flagowiec (Mi 7) będzie wykorzystywał najnowsze rozwiązanie Qualcomma. Wcześniej na rynku mogą pojawić się jednak modele z linii Galaxy S9 - Snapdragon 845 pojawi się zapewne w wersji na rynek amerykański.
Nowy Snapdragon najwięcej emocji budzi w kontekście smartfonów, ale firma z San Diego nie chce się do nich ograniczać. Ba, oficjalnie zapowiedziano już, że nowy układ trafi również do systemów AR i VR oraz komputerów z Windowsem 10 dla układów ARM).